BIST 1.391
DOLAR 8,74
EURO 10,37
ALTIN 495,67
HABER /  GÜNCEL

TC Kimlik Numaraları değişecek mi bakan açıkladı

TÜRKİYE'de 50 milyon kişinin kimlik bilgilerine ulaşıldığı iddiasıyla açılan soruşturmayı değerlendiren Binali Yıldırım, TC Kimlik Numaraları değişecek mi sorusuna yanıt verdi.

Abone ol

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, kimlik bilgilerinin sızdırılmasının paralel yapının algı operasyonu olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını hatırlatan Yıldırım, TC kimlik numaralarının değiştirilmesine neden olacak bir durum olmadığını da söyledi.

Olayın vatandaşı rahatsız etmek için yapıldığını söyleyen Yıldırım, "Bu paralel yapının algı operasyonudur" dedi.

Bilgilerin kimlerle paylaştığının belli olmadığını kaydeden Yıldırım, TC kimlik numaralarının değiştirilmesine neden olacak bir durum olmadığını da söyledi.

Bakan Yıldırım konuyla ilgili şunları söyledi:

"Seçmen bilgileri sistemden sızdırılarak alınmış gibi servis ediliyor. Şimdi Meclisimiz kişisel verilerin korunmasına yönelik bir kanun çıkardı. Her türlü erişim güvence altına alınıyor. Her şeye rağmen erişenlere de ciddi cezalar geliyor.

Kötü niyetli kişilerin bunu kulaklarına yer etmesini istiyorum. Bundan sonra buna benzer yapacakları işlerin hesabını verecekler. Önceden yasal düzenleme yoktu. Yasal düzenleme yapıldı. Bunun ciddi bir bedeli var. Bu yasal olmadan önce ahlaki değildi. Vatandaşlığa dürüstlüğe uyan bir şey değil. Bu bilgiler bilgi havuzunda elde edilmiş bilgiler değil. YSK'nın partilere vermekle zorunlu olduğu bilgilerden olduğunu görüyoruz. Bu bize seçim kanununda da düzenleme yapılması gerektiğini gösterdi. Ya verilmeyecek bu bilgiler ya da kısıtlı verilecek.

Seçim zamanı bu bilgiler belirli bir kısıtlama ile verilir, onun dışında partilerle bu bilgiler paylaşılmaz. Bir kişiyle paylaşılan şey sır değildir. Konuyla ilgili idari ve adli soruşturma başlatıldı. Hükümet olarak meselenin farkındayız, çalışmalar devam ediyor. Bu bir sisteme sızma yoluyla elde edilmiş bir bilgi değil.

Seçim döneminde partilere verilmiş bilgiler. Kafa karıştırmak, vatandaşı rahatsız etmek için malum örgüt bunu yapıyor. Bunu alenen yapamıyor, başka bir ülkeden yapıyor. Vatandaşlar buna rağbet etmesinler. Vatandaşlara şunu tavsiye ediyorum, ‘ben de var mıyım’ diye merak edip sisteme girme yarışında olmasınlar. Oraya girmek bir tuzaktır. Sizin girmenizi istiyorlar. Oraya girerek size ait başka bilgilere ulaşmak istiyorlar."

ÖNCEKİ HABERLER
Nedim Şener'den bomba cemaat açıklamaları
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Survivor kim elendi SMS sonuçları 2016 oy sıralaması
Kılıçdaroğlu’nun sözlerine CHP’li kadınlardan destek
İçime şeytan girdi dedi anlatıkları yok artık dedirtti!
Anadolu Ajansı 96 yaşında
Her 100 öğrenciden 72'si üniversite için şehir değiştirdi
İzmir'de iki kişi balon balığından zehirlendi
Gazeteci Serpil Bildirici hayatını kaybetti
Erdoğan'a hakaret eden mizahçı için flaş karar
Yorumlar 17 yorum