BIST 1.527
DOLAR 7,29
EURO 8,78
ALTIN 401,79
HABER /  GÜNCEL

TBMM Başkanı Şentop'dan Fransa'ya Karabağ tepkisi! Ancak masallarda yer bulabilir

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Tanınması iddiasının Ermenistan tarafından dile bile getirilmediği Yukarı Karabağ'ı devlet olarak tanıma kararı alan bir parlamento ancak Fransız masallarında yer bulabilir." dedi.

Abone ol

TBMM İletişim Koordinatörlüğünden yapılan açıklamaya göre TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Fransa Ulusal Meclisi'nin hükümete, Sözde Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'ni tanıması çağrısında bulunan kararı onaylamasına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Bir devlet veya bir kurumun, tarihi ve hukuki gerçekliklerden kopması, sadece temelsiz hislerle kararlar vermesi halinde oyun dışı kalacağını, sözü ve kararının ciddiye alınmaz hale geleceğini belirten Şentop, "Devlet olarak tanınmak bu kadar kolaysa, devlet olmaktan çıkmak da böyle kolay olmalı. Fransa Milli Meclisi, parlamento olarak ciddi bir muhatap olma vasfını kaybetmiştir." açıklamasını yaptı.

Kişinin hukuki ehliyeti ile gerçekliğin farkında olması arasında bir ilişki olduğuna, gerçeklik konusunda farkındalığın belli ölçüde azalması durumunda, hukuki bakımdan ehliyet kaybının da ortaya çıkacağına işaret eden Şentop, şunları kaydetti: 

"Siyasetçilerin söz ve kararlarıyla gerçeklik arasındaki ilişki de böyledir. Gerçeklikten kopuş siyasi ehliyeti tartışmalı kılar. Fransa’nın çok gürültü çıkartmasına rağmen uluslararası alanda gittikçe etkisizleşmesi, bu gerçeklikten kopuk tutumlarını sürdürmesinden kaynaklanmaktadır. Ermenistan dahil dünyada hiçbir devletin tanımadığı, tanınması iddiasının Ermenistan tarafından dile bile getirilmediği Yukarı Karabağ'ı devlet olarak tanıma kararı alan bir parlamento ancak Fransız masallarında yer bulabilir.

'Fransız halkının bu absürt kararı kale almayacaklarına inanıyoruz'

Fransa Hükümetinin de uluslararası hukuka göre, Azerbaycan’a ait olduğunu ikrar ve kabul ettiği toprakları bağımsız bir devlet olarak tanıma kararı alan parlamenterler ancak birer komedyen olarak iş görebilir. Fransa Hükümetini ciddiyete davet ediyor, Fransız halkının aklıselimine güveniyoruz. Bu absürt kararı kale almayacaklarına inanıyoruz."

ÖNCEKİ HABERLER
Andres Trondsen'den Trabzonspor taraftarına mesaj
2-4 Mart VarVar İndirimi'nde süper fırsatlar!
Zengin sofraların yiyeceğiydi! Kilosu 55 liraya düştü
Malatya Darende'de iki kardeş aynı gün koronavirüsten öldü
Fenerbahçe'de Valencia ve Sinan Gümüş gelişmesi
Jandarma Genel Komutanlığı açıkladı! Geçen ay 659 sitenin erişimi engellendi
Hatayspor'da Galatasaray maçı öncesi korona şoku
Haftasonu nereler açık olacak market bakkal açık mı?
Kütahya'da 101 tane ele geçirildi! Hepsi birbirinden değerli
Camilerdeki yoğunluğun önüne geçmek için yeni adım! Erzurum'da spor salonları ibadete açıldı
Yorumlar