BIST 1.061
DOLAR 7,29
EURO 8,53
ALTIN 477,15
HABER /  EKONOMİ

Taşeron işçilerle ilgili son dakika haberi Mehmet Şimşek verdi

Taşeron işçilerle ilgili son dakika haberi Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek açıokladı. Kadro bekleyen taşeron işçiler için haberler iyi. Bakan Şimşek'ten tartışma yaratan MTV zammıyla ilgili de mesajlar var. İşte bakanın son dakika açıklamaları;

Abone ol

Başbakan Binali Yıldırım Taşeron işçilerle ilgili düzenlemenin yıl sonuna kadar biteceğini söylemişti. Peki taşeron düzenlemesinde son durum ne? Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'ten kadro bekleyen taşeronlarla ilgili son dakika açıklamalar geldi.

NTV canlı yayına katılan Mehmet Şimşek, "taşeron işçiler için nasıl bir model öngörülüyor? Taşeron işçilerin kamuyla bağı nasıl bir modelle kurulacak?" sorusuna şu yanıtı verdi;

-Kamu ile zaten dolaylı bir bağ söz konusu. Bu yöndeki çalışmalar net olarak bu sene tamamlanacak. Bu konu çok net Başbakanımızın talimatı çok net. Detaylarına girmek istemiyorum. Kamuya hizmet veren kardeşlerimiz rahat olsun.

2018 YILI MTV ZAMMI NE KADAR OLACAK?
Yüzde 40'lık MTV zammı geri çekilmişti. Peki 2018 yılı için yeni zam oranı ne kadar olacak? Herkesin merak ettiği soruya Mehmet Şimşek şu yanıtı verdi;

-Hiçbir hükümet durup dururken vergileri artırmaz. Önümüzdeki sene sadece savunma harcamalarımız Milli Savunma Bakanlığı'na aktarılacak terörle mücadele için muhtemelen 17-18 milyar liralık ilave bir harcama yapacak. İki seçeneğimiz var ya daha çok borçlanacağız biz bir tercih yaptık kamu ilave harcamalarını sağlıklı vergi gelirleriyle yapalım dedik. MTV'den gelecek gelir 2 milyar civarı. Bize hesap sorulacak ve biz de hesabını vereceğiz. Bizim petrol gelirimiz yok milletten topladığımızı millete hizmet olarak yatırım olarak sunuyoruz. İlave silah sistemleri gündemde.

Mehmet Şimşek'in açıklamalarında öne çıkan diğer başlıklar da şu şekilde oldu;

MERKEZ BANKASI DÜZENLEMESİ : Türkiye'nin şu anda karşı karşıya olduğu en büyük kırılganlık konusu finans dışı şirketlerimin açık döviz pozisyonuydu. Şirketlerimiz bu kaynağı getirirken senin gelirin lira sen lira borçlan. Öyle şirketler var ki hiç ticarete konu olmayan alanlarda yatırım yapmak için dışarıdan borçlanıyor. Kur riskine karşı gideceksin kendini korumaya alacaksın.

GELİR VERGİSİ REFORMU : Kamu gelirlerine yönelik olarak esaslı birkaç reform inisiyatifi alacağız. Gelir vergisi reformu şu anda tekrar gözden geçirildi. Metin revize edildi önümüzdeki yılın ilk yarısında bu hayata geçer. Gelirleri kalıcı olarak yukarı çekeceğiz. Reel olarak cari harcamalar düşecek. Araç kiralama ve satın alma yeni bina yapılması veya kiralama konusunda çok net tavır olacak. İstisnai olaylar hariç izin verilmeyecek.

KAMUDA TASARRUF : Kamuda tasarruf dönemi çok güçlü tasarruf dönemi. Yatırımda da önceliklendirme gerekirse kaynakları bir yerden bir yere aktarma konusu. Kamuda tasarruf önceliklendirme gelirlerin kalitesini artırma noktasında çok güçlü çaba var.

ÖNCEKİ HABERLER
Meryem 11.bölüm fragmanı Meryem ve Oktay kozlarını paylaşıyor
Kılıçdaroğlu oğlunun yanına gidiyor
Şimşek'ten yeni MTV zammı açıklaması
Erdoğan'ın o sözlerine AK Partililer neden bu kadar çok sevindi?
Flakka nedir zombi hapı neden deniyor çok tehlikeli!
Emir Elidemir yaşı kaç Masterchef Emir kimdir nereli sevgilisi var mı?
Yorumlar 37 yorum