BIST 7.937
DOLAR 28,86
EURO 31,53
ALTIN 1.886,93
HABER /  GÜNCEL

Tanklar Cudi eteklerinde

Tanklar Cudi ve Gabar eteklerine konuşlandı, sahra çadırları kuruldu.

Abone ol

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin PKK'lı teröristlere yönelik başlattığı `Sonbahar' adı verilen operasyonu sürerken, Şırnak'ın Cizre İlçesi yakınlarındaki Cudi ve Gabar Dağları eteklerinde konuşlandırılan tanklarla atışlı tatbikat yapıldı.

Genelkurmay Başkanlığı'nın `güvenlikli bölge' ilan ettiği Şırnak, Hakkari ve Siirt'in kırsal kesiminde PKK'lı teröristlere yönelik başlatılan operasyonu yoğunlaştırıldı.

Hava destekli operasyon kapsamında Şırnak'ın, Kuzey Irak sınır kesiminde bulunan Uludere ile Beytüşşebap ilçeleri ile, Cudi Dağı'ndaki Andaç, Hilal, Taşdelen köyleri ve daha iç kesimlerde bulunan Gabar Dağı, Bestler-Deeler Vadisi'nde yoğunlaşan operasyonlarda teröristlere ait ortaya çıkarılan çok sayıda sığınak güvenlik güçleri tarafından kullanılamaz hale getirildi.

KÖY KORULARI DESTEK VERİYOR

Bölgedeki köy korucularınında destek verdiği operasyonlarda güvenlik güçleri, Kuzey Irak'taki teröristlerin Türkiye'ye girişlerde kullandığı alanlardaki stratejik tepeleri tutarak 24 saat tetikte bekliyor. Operasyonda PKK'lı teröristlerin geçiş güzergahları tutulurken, kış hazırlıklarına engel olunması hedeflendi.

CUDİ VE GABAR'DA HAREKETLİLİK

Operasyon kapsamında Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde bulunan Tank Taburu'nda hareketlilik arttı. Cizre Tank Taburu'ndan hareket eden tanklar Cudi ve Gabar Dağı eteklerine konuşlandırıldı. Büyük sahra çadırlarının kurulduğu alanda, tanklar zaman zaman Cudi ve Gabar Dağlarına doğru atışlı tatbikat yapıyor. Cudi ile Gabar Dağı'nı birbirine bağlayan Kasrik Boğazı yakınlarında ilk kez bu denli büyük bir askeri güç görenler operasyonların artarak devam edeceğini tahmin ettiklerini söyledi. Cudi Dağı eteklerinde tanklar atış yaparken, Şırnak 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'ndan kalkan askeri helikopterler ise stratejik alanların üzerinde keşif uçuşu yapıyor.

DHA