BIST 2.372
DOLAR 15,87
EURO 16,80
ALTIN 942,56
HABER /  DÜNYA

Taksim’de iki ayrı iftar sofrası

Beyoğlu Belediyesi’nin Taksim Meydanı’nda kurduğu masalarda yüzlerce kişiye iftar yemeği verilirken, Anti-Kapitalist Müslümanlar ve Devrimci...

Abone ol

Beyoğlu Belediyesi’nin Taksim Meydanı’nda kurduğu masalarda yüzlerce kişiye iftar yemeği verilirken, Anti-Kapitalist Müslümanlar ve Devrimci Müslümanlar grupları ise Galatasaray Lisesi’nin önünden başlayarak İstiklal Caddesi boyunca uzanan iftar sofrası kurdu.
Gezi olayları ile son günlerde sıkça gündemde olan Taksim Meydanı bu kez farklı iftar organizasyonları ile gündeme geldi. Daha önce Gezi parkında yapılacağı belirtilen iftar yemeği, Taksim Meydanı’nda kurulan masalarda yapıldı. Beyoğlu Belediyesi tarafından yapılan organizasyonda yüzlerce kişi orucunu burada açtı.
Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, herkesin Ramazan’ını tebrik ederek, Ramazan’ın bir rahmet ayı, bir kardeşlik ayı, bir bölüşme ayı olduğunu söyledi. Demircan, bütün Müslümanların iftar sofralarında sadece ekmeklerini, pidelerini, zeytinlerini, hurmalarını bölüşmediklerini kardeşliklerini de bölüştüklerini de ifade ederek, "Bu bir fırsat dolayısıyla bu fırsatı burada bir kez daha yakalamış durumdayız. Beyoğlu Belediyesi olarak 20 yıldır Taksim Meydanı’nda iftar çadırı kuruyoruz. Geçmişte tabi mekanımız evlendirme dairemizdi, orası yıkılınca bu sene burası nasip oldu. Umut ediyorum ki, Taksim’deki bu iftar soframız geçtiğimiz günlerdeki o mutsuz görüntülerin üzerine, bu Ramazan’ın getirdiği bu ikliminde etkisiyle kardeşliğe, güzelliğe, barışa iyi bir örnek olur diye düşünüyorum" dedi.
10 yıldır bu Ramazan programlarının geleneksel hale geldiğini hatırlatan Demircan, her yıl Taksim Meydan’da 30 gün devam eden iftar sofraları kurduklarını, ayrıca her mahallede 3-4 bin kişinin katıldığı kardeşlik iftarlarının düzenlendiğini ve Ramazan etkinliklerinin Hasköy Sahili’nde yaptıklarını söyleyerek şöyle konuştu:
"Bu sitilde bir değişiklik yok ama bütün bu yaşanan olaylar üzerine Taksim’de iftar organizasyonu daha anlamlı ve daha mercek altına gelmiş oldu. Dolayısıyla böyle bir misyonu da var. İftar soframız herkese açık, kardeşliğe, bu rahmet ayında herkesi bekliyoruz."
Bu arada, Antikapitalist Müslümanlar isimli grup üyeleri de, Taksim İstiklal Caddesi’nde yer sofrasında iftar programı düzenledi. İftarın ardından polis gruba dağılmaları yönünde uyarılar yaptı. Dağılmamakta ısrar eden grubun bulunduğu alana TOMA araçları ve çevik kuvvet polisleri gelerek önlem aldı. Antikapitalist Müslümanlar yaptıkları anonslarda teravih namazını Valide Sultan Camii’nde kılacaklarını duyurdu.
Gezi Parkı girişindeki merdivenlerde toplanan yaklaşık 100 kişilik bir grup ara ara, "Her yer Taksim, her yer direniş" sloganları atmaya başladı.

ÖNCEKİ HABERLER
Bakan Davutoğlu, Suriyelilere seslendi
Bakan Davutoğlu, Suriyelilere seslendi
Bağış’tan Ramazan’da birlik mesajı
Bağış’tan Ramazan’da birlik mesajı
Türkiye’nin en modern Ramazan çadırı
Türkiye’nin en modern Ramazan çadırı
Gezi Parkı'na akın ettiler
Gezi Parkı'na akın ettiler
AİHM’den Türkiye’ye biber gazı cezası
AİHM’den Türkiye’ye biber gazı cezası
Bakanlar ilk iftarı Suriyeli vatandaşlarla yaptı
Bakanlar ilk iftarı Suriyeli vatandaşlarla yaptı
Umut  Galatasaray’da
Umut Galatasaray’da
Beşiktaş, yeni sezon hazırlıklarını sürdürüyor
Beşiktaş, yeni sezon hazırlıklarını sürdürüyor
Yerin 500 metre altında ilk iftar
Yerin 500 metre altında ilk iftar
Taksim’deki silahlı esnaf tutuklandı
Taksim’deki silahlı esnaf tutuklandı