BIST 2.444
DOLAR 16,75
EURO 17,48
ALTIN 976,05
HABER /  DÜNYA

Bağış’tan Ramazan’da birlik mesajı

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "Suriye’de, Mısır’da, Keşmir’de, Gazze’de maalesef ramazanı sıkıntılarla karşılayan kardeşlerimiz ...

Abone ol

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "Suriye’de, Mısır’da, Keşmir’de, Gazze’de maalesef ramazanı sıkıntılarla karşılayan kardeşlerimiz var. Bu ramazanda onları da düşünelim. Onlar için de dua edelim" dedi.
Üsküdar Belediyesi tarafından Üsküdar İskelesi’nde düzenlenen sokak iftarı etkinliğine çok sayıda vatandaş katıldı. Erken saatlerden itibaren sıra oluşturan vatandaşlardan bazılarına yemeklerini AB Bakanı Bağış ile Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara dağıttı. Vatandaşların hayırlı bir ramazan geçirmesi dileğinde bulunan Bağış, "Ramazanın hazzını duyamayan ülkelere ve Müslüman kardeşlerimize Allah kolaylık versin. Bugün Suriye’de, Mısır’da, Keşmir’de, Gazze’de maalesef ramazanı sıkıntılarla karşılayan kardeşlerimiz var. Bu ramazanda onları da düşünelim. Onlar için de dua edelim. Ramazan sadece aç kalmak değil, ramazanın anlamı başkasının derdini yüklenebilmek, empati kurabilmektir. Ramazanın gerçek anlamı bu" diye konuştu.
Türkiye’nin içinden geçtiği istikrarlı dönemin kıymetinin bilinmesini isteyen Bağış, "Çok şükür ramazana birçok ülkeden daha iyi bir konumda giriyoruz. Ama ramazanda biraz daha ailelerimize zaman tanıyalım. Yavruların başını okşayalım. Fakir fukara ile paylaşmayı öğrenelim" dedi.
İftar vakti öncesi de Üsküdarlılara seslenen Bağış, "Ne kadar şükretsek azdır. Bir ramazana daha sevdiklerimizle huzur içerisinde kavuştuk. Allah bu ramazanda bizim yaşadığımız bu hazzı yaşayamayan Mısır’daki, Suriye’deki, Gazze’deki, Arakan’daki kardeşlerimize güç versin. Allah onların yardımcısı olsun" dedi.
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bağış, bir gazetecinin Mısır’daki son durumu sorması üzerine, "Birileri Mısır üzerinde çok kötü bir oyun oynadı. Maalesef birilerinin Türkiye’de başaramadıklarını Mısır’da başarmaya çalıştıkları ortada. Kardeşi kardeşe düşürmek istiyorlar" şeklinde konuştu.
Mısır’da bir iç savaş çıkmasına en çok Mısırlıların ardından Türkiye’nin üzüleceğini belirten Bağış, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Mısır’daki kardeşlerimiz bir şekilde sorunlarını çözerler. Sorunların çözüleceği platform da demokrasi platformudur. Demokrasinin kuralları içerisinde Mısırlı kardeşlerimiz de bir an evvel huzura kavuşurlar. Mısır, İslam aleminde her zaman farklı yeri olan bir ülke. Bu kadar önemli bir İslam ülkesinin başsız kalması, istikrarsızlık yaşaması İslam dünyası için çok büyük bir zarardır. Onun için herkese dua ediyoruz. Yaşanan darbe sonrası seyirci kalmayacağımızı, darbeye darbe diyemeyenlerin, vahşete de vahşet diyemeyecekleri düşüncesi içerisinde uyarmayı görev biliyoruz."
Mısır’da gözaltına alınan Türk gazetecilerle ilgili son durumun sorulması üzerine de Bağış, "Serbest bırakıldıklarına dair bir bilgi geldi ama bilmiyorum. Ümit ediyorum ki orada habercilik yapan kardeşlerimin hiçbir sıkıntı yaşamadan görevlerini yapmaları söz konusu olur" diye konuştu.
Taksim’deki palalı saldırgan hatırlatılarak, palanın taşınmasıyla ilgili yasal bir düzenleme yapılıp yapılmayacağına ilişkin soruya da Bağış, şu yanıtı verdi:
"Şu anda yargıya intikal etmiş bir konu. Savcımız bu konuyla ilgili yeni bir süreç başlattı. Yargımız bu işi neticelendirsin. Ama eğer yasama olarak bizim yapmamız gereken bir düzenleme varsa onun da memnuniyetle yapılması gerekir."

ÖNCEKİ HABERLER
İstanbul’da ilk iftar geleneği bozulmadı
İstanbul’da ilk iftar geleneği bozulmadı
Türkiye’nin en modern Ramazan çadırı
Türkiye’nin en modern Ramazan çadırı
Taksim’de iftar sonrası protesto
Taksim’de iftar sonrası protesto
AİHM’den Türkiye’ye biber gazı cezası
AİHM’den Türkiye’ye biber gazı cezası
Umut  Galatasaray’da
Umut Galatasaray’da
Beşiktaş, yeni sezon hazırlıklarını sürdürüyor
Beşiktaş, yeni sezon hazırlıklarını sürdürüyor
Yerin 500 metre altında ilk iftar
Yerin 500 metre altında ilk iftar
Taksim’deki silahlı esnaf tutuklandı
Taksim’deki silahlı esnaf tutuklandı
Türk gazeteciler serbest bırakıldı
Türk gazeteciler serbest bırakıldı
AK Parti'li başkan beraat etti
AK Parti'li başkan beraat etti