BIST 7.878
DOLAR 28,93
EURO 31,21
ALTIN 1.887,97
HABER /  GÜNCEL

Taksi plakaları para basıyor

İstanbul'da ulaşımın bir kısmını sağlayan minibüs ve taksilerin plakaları, adeta birer servet değerinde.

Abone ol

AA muhabirinin yaptığı araştırmaya göre, İstanbul'da minibüs plakalarının değeri 300 bin YTL'den başlarken, bazı hatlarda 450 bin YTL'ye çıkıyor. Taksi plakaları ise ortalama 550 bin YTL'ye satılıyor.

Minibüs ve taksilerin plakalarının değeri dikkate alındığında, bunlarla TOKİ'den orta gelir grubuna hitap eden yaklaşık 60 bin YTL değerinde 5-9 adet daire satın alınabiliyor.

Kent trafiğinde plakaları servet değerinde 6 bin 200 minibüs ile yaklaşık 18 bin taksi bulunuyor. Minibüs ve taksi plakalarının ücretleri pek çok insanı hayrete düşürmesine rağmen, minibüs ve taksicilerin bağlı bulunduğu esnaf odalarının başkanları ''plaka fiyatlarının aslında değerlerinin altında olduğunu'' savunuyorlar.

ODA BAŞKANLARININ GÖRÜŞÜ

İstanbul Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Ali Kemal Aktürk, yolcu kapasitesinin azaldığını ve özel otomobil sayısının arttığını ifade ederek, bunlara bağlı olarak ticari minibüs plakalarının değerinin geçen yıllara oranla az da olsa düşüş gösterdiğini söyledi.

Önceleri insanların alışveriş etmek için Kadıköy, Eminönü gibi merkezi yerlere gittiklerini dile getiren Aktürk, artık hemen her yerde alışveriş merkezi, kuyumcu, giyim mağazası gibi işyerlerinin açıldığını ve buna bağlı olarak da insanların oturdukları semtlere yakın yerlerden alışveriş etmeyi tercih ettiklerini anlattı.

Aktürk, ''Yolcu kapasitesinin azalması ve özel otomobillerin sayısının artmasından dolayı minibüs plakalarının değeri geçen yıllara oranla biraz düştü'' dedi.

İstanbul'da yolcu taşımacılığı yapan 6 bin 200 ticari minibüs bulunduğunu anlatan Aktürk, şunları kaydetti:

''Minibüs plakalarının fiyatları, Bakırköy-Yenibosna hattında 400 bin, Kadıköy-Pendik hattında 350 bin, Beşiktaş-Sarıyer hattında 300 bin, Kadıköy-Ümraniye hattında 450 bin, Harem-Tuzla hattında 300 bin, Kadıköy-Kartal hattında 350 bin, Kadıköy-Bakkalköy hattında 300 bin ve Kadıköy-Ünalan hattında 350 bin YTL'dir.

Fiyatlar, yolcu kapasitesinin azalması ve özel otomobillerin sayısının artmasından dolayı, geçen yıllara oranla yüzde 2-3 azaldı.''

TAKSİ PLAKALARI

İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Semih Kaçanoğlu da taksi plakalarının değerinin ortalama 550 bin YTL olduğunu söyledi. 2005 yılının Kasım ayından itibaren belediyenin taksicilerden ''yıllık geçici çalışma ruhsatı'' adı altında yıllık 250 YTL almaya başladığını ifade eden Kaçanoğlu, ''bu durumun taksici esnafı arasından paniğe yol açtığını ve alım-satımlarda durgunluk yaşanmasına neden olduğunu'' savundu.

Kaçanoğlu, İstanbul'da 18 bin taksi olduğunu ve günde ortalama 1.5 milyon insan taşındığını anlatarak, ''Yıllık geçici çalışma ruhsatı çıkarıldıktan sonra taksi plakalarının değeri 50-60 bin YTL düştü. Şu anki fiyatı, taksi plakasının gerçek değeri değildir'' dedi.

Taksi plakalarının kiralanmasına Oda olarak karşı olduklarına dikkat çeken Kaçanoğlu, ''Genelde taksiler babadan çocuklarına geçiyor. Satışlar daha çok bu şekilde gerçekleşiyor. Taksicilik baba mesleğidir. Taksi ailenin bir parçası kabul edilir ve satılmaz. Çocuk büyüdüğünde araba kullanmayı takside öğreniyor'' diye konuştu.

Semih Kaçanoğlu, taksi fiyatlarının çıktığı en yüksek rakamın 630 bin YTL olduğunu, bunun da geçen yılın Kasım ayından önce yaşandığını sözlerine ekledi.

GALERİCİLERDE TAKSİ PLAKALARI

Taksi plakası alım-satımı ve kiralama işini yapan galericilerden alınan bilgiye göre de, İstanbul'da taksi plakalarının aylık kiralama ücretleri ortalama 1.700-1.750 YTL arasında.

Plaka kiralanırken 8-10 bin YTL ''hava parası'' alınıyor. Taksi plakası alınan yerden aracın da satın alınması durumunda, ''hava parası'' talep edilmiyor. Galerilerde taksi plakalarının satış fiyatı ise 450 ile 575 bin YTL arasında değişiyor.

Öööte yandan Ankara'da da taksi plakaları 140-160 bin YTL arasında satılırken, minibüs plakaları ise hatlarına göre 1 milyon YTL ile 600 bin YTL arasında değişiyor.