BIST 5.192
DOLAR 18,81
EURO 20,43
ALTIN 1.164,91
HABER /  GÜNCEL

Tahir Elçi'ye tutuklama talebi

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi.

Abone ol

"Tarafsız Bölge" programında "PKK terör örgütü değildir" diyen ve bu nedenle hakkında yakalama kararı çıkarılan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, gözaltına alınıp, İstanbul'a getirildi. Elçi, tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi.

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Diyarbakır'da dün gece gözaltına alınmıştı.Tahir Elçi hakkında, bir televizyon programında söylediği PKK'yla ilgili sözleri nedeniyle yakalama kararı çıkarılmıştı.

"CİDDİ BİR DESTEĞİ OLAN SİYASAL HAREKET"

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı CNN Türk'te Ahmet Hakan’ın Tarafsız Bölge programında “Bazı eylemleri terör niteliğinde olsa bile PKK silahlı siyasal bir harekettir. Siyasal talepleri olan, toplumda çok ciddi bir desteği olan bir siyasal harekettir” diyen Elçi için soruşturma başlatmıştı.

Başsavcıvekili İdris Kurt’un resen başlattığı soruşturmada "terör örgütü propagandası yaptığı" gerekçesiyle Bakırköy 2. Sulh Ceza Hakimliği Elçi için yakalama kararı çıkardı.

"ACI BİR DURUMDUR"

Tahir Elçi Radikal gazetesine “Yargı bir fikir tartışmasında MHP’nin yanında saf tutmuştur. Kamuoyu önünde yapılan bir fikir tartışmasında MHP’nin ve bana karşı üç gündür yürütülen linç kampanyasında linççilerin safında yer almıştır. Bu da yargının geldiği acı bir durumdur" yorumunu yapmıştı.

Bölge baroları da iki gün önce Diyarbakır’da bir basın açıklaması yaparak Elçi’ye desteklerini açıklamışlardı.