YAZARLAR

TAFED Resmen WACS üyesi

Dünya Şefler Birliği WACS Üyelik Plağı, TAFED Başkanı Zeki Açıköz'e teslim edildi.

Dünya şefler birliği WACS, Türkiye Aşçılar Federasyonu’nunüyeliğini  resmi sitesinde de açıklayarak Norveç’te düzenlenentörenle Zeki Açıköz’e WACS Üyelik plağını takdim etti.

     

WACS’ın üst düzey yöneticileri, Norveç 2014 galasında TürkiyeAşçılar Federasyonu Başkanı Zeki Açıköz ve kurmaylarıyla bu anlamlıtörende buluşmanın heyecanını yaşadıklarını, mutfak dostluğununkıtalar arası bir buluşmayla gerçekleşmesinin çok önemli olduğunuvurguladılar. Aşçılığın ortak dilinde, lezzetlerinde geçmiştenbugüne geliş öyküsünde ve geleceğine dair en ince ayrıntıların bilepaylaşılarak gelişebileceğini, tüm dünyada her geçen gün ilgi odağıolmayı başaran bu mesleğin birlik ve beraberlik içerisinde ustaellerle tüm dünyada anlam kazanacağını ifade ederken Türkmutfağının ve şeflerinin dünya çapındaki önemini vurguladılar.

      

TAFED Başkanı Zeki Açıköz, ayağının tozu ile Norveç’ten,WACS üyelik plağını ülkemize getirdi.

Zeki Açıköz, “Aylar öncesinde gelen sarı zarftaki özel  birmektup ile aldığımız davetin neticesinde bugüne geldik. Uzunsüredir titiz bir şekilde durmaksızın süren çalışmalarımızsonucunda Türk mutfağına gönül vermiş tüm meslektaşlarımla birlikte2014 yılına damgasını vuran bu önemli üyelik bizleri yolumuzdaduayen şeflerimizden emanet aldığımız dünyanın gözbebeği ülkemizineşsiz coğrafyasının en özel lezzetlerini gece gündüz demedenülkemiz ve dünyadaki mutfak severlerle buluşturan bu mesleğe gönülvermiş tüm meslektaşlarımızla bir ve biz olmanın bilinciyle emin veağır adımlarla hızlı bir şekilde yolumuza devam etmenin onurunupaylaşıyoruz.  WACS üyelik plağımızı, WACS BaşkanıGissur Gudmundsson ve Kıtalar arası başkanı ThomasA.Gugler’in ellerin alarak emeklerimizi taçlandırdık.Çıktığımız bu uzun yolda emeği geçen, gece gündüz demeden çalışan,Türk mutfağına ve aşçısına sonsuz inancıyla bağlı olan herkesesonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Federasyonumuz TAFED ve ülkemizadına bu önemli birliktelik hayırlı ve uğurlu olsun. Bundan sonrakisüreçlerde de herzaman olduğu gibi Türk mutfağının layıkıylatanıtılıp, doğru şekilde ifade edilmesi için yolumuza devamedeceğiz” dedi.

     

Ayrıca Osmanlı mutfağını, ülkemizin kültürünü "Tabahat" isimliyemek kitabıyla tüm dünyada tanıtan Mehmet Soykan, WACS Ortadoğu veAfrika Direktörü Thomas A.Gugler’e kitabını takdim etti.  

Mehmet Soykan, Türk mutfağını tanıtmanın da paha biçilemez biranlamı olduğunu ifade etti.

Zeki Açıköz’ün kurmaylarından TAFED Milli Takımlar DirektörüEmrah Köksal Sezgin’de  Norveç’e giden heyetinmimarlarındandı.

     

TAFED Başkan Vekili Rahmi Yılmaz’da, genç meslektaşlarının dünyaüzerindeki uzun soluklu gastronomik yolculuklarında Türk mutfağınayakışan değerlerle dünyaca ünlü örnek alınan mutfak şefleriolacaklarını ve bu uzun maratonda bilgi, deneyim ve tecrübelerinikendileriyle her zaman not edelim, yazalım diyerek paylaşacaklarınısöyledi.  Dünya şefler birliği WACS’a da bu anlamlı ve önemlibuluşma için teşekkür etti.

Bol lezzetler olsun...

 

Yorumlar