YAZARLAR

TAFED ile İzmir'de Türk Mutfağı Dünya İle Buluştu

İzmir'de Türkiye Aşçılar Federasyonu çatısı altında bulunan İzmir Aşçılar derneğinin düzenlemiş olduğu yemek festivali Travel Turkey Turizm Farı ile birlikte İzmir'den dünyaya Türk mutfağının lezzetleriyle buluştu.

Kocaman Merhabalar, Bol Lezzetler Olsun

Afiyetler Şifalara Karışsın, Lezzetlerimiz DünyayıSarsın

Yemek tüm dünyada evrensel bir dil ve buluşma noktasıdır. Bugünyurt dışından yada başka bir şehirden yaşadığımız şehre misafirimizgelse ona mutlaka yemeklerinizden tattırmak istersiniz. Yadagittiğimiz ülkenin kendine özgü yemeklerini merak eder tatmakisteriz.

Yemek kültürü birleştirici, dostlukları kuvvetlendiren,yorgunlukları unutturan bir yaşam biçimidir. Kalbin damağadokunduğu lezzetin farklı bir ifadesidir. Bir tatile gittiğinizdekalmış olduğunuz otelin mutfağı iyiyse, yediğiniz yemektenmemnunsanız tatilinizin güzel geçmesin de ve konaklama yaptığınızotele bakış açınızın iyi olmasında payı tartışılmaz, paylaşır,anlatılır…

İşte bu noktada lezzet dünyasının birbirinden değerli mutfakşefleri önderliğindeki Türk mutfağının emektarları bir yıldız gibisofralarımızda parlar.

  

İzmir'de Türkiye Aşçılar Federasyonu çatısı altında bulunanİzmir Aşçılar derneğinin düzenlemiş olduğu yemek festivali TravelTurkey Turizm Fuarı ile birlikte İzmir'den dünyaya Türk mutfağınınlezzetleriyle buluştu. Geçmişte bir çok ünlüyü ağırlayan İzmirFuarının bu kez konukları Türkiye'nin birbirinden ünlü mutfakşefleri ve onların önderliğinde ilerleyen genç aşçılardı. İzmirAşçılar Derneği Başkanı Nejdet Polat ve kurmayları efsanevi fuarave İzmir'e yakışan misafir perver ve samimi duygularıyla 7 den 70'eTürkiye'nin ve dünyanın dört bir yanından gelen misafirlerinağırlandığı İzmir Uluslararası Yemek Yarışması yaklaşık 35 binkişinin hayranlıkla alkışladığı bir şölene dönüştü. Turizmdeçalışan genç Türk aşçılarının en iyi şekilde yetişmesi, kendiniifade edebilmesi için büyük bir hassasiyet gösteren Türkiye AşılarFederasyonu Başkanı Zeki Açıköz " genç aşçılar, bizimgeleceğimizdir" dedi.

Antalya başta olmak üzere Kapadokya'dan Kilis'e,Mangen'den Antep'e, Afyon'dan Edirne'ye Türk Aşçılarının rotası vekesişme noktası İzmir oldu.

Mengenli Mahmut Usta Yemek ReçeteleriniYazmıştı…

Dünden bugüne Türk mutfağı çok yol kat etti ve artık dünyanınönde gelen mutfaklarından biri oldu ve eminim ki Türk mutfağınınlezzetleri bir çok ülkede menüler yaptıracak. Türk mutfağı coğrafikonumu ve iklimsel özellikleri kendine has topraktan mutfağa ürünyelpazesinin çeşitliliğini ve farkının getirdiği avantajı da çokiyi bir şekilde kullanıyor.

  

İsmail Karataş'tan Duygu Yüklü Sözler;

Kitabımı Mengen'e Toprağıma Hediye Ediyorum

Manavgat Aşçılar Derneği Başkanı İsmail Karataş inanılmazçalışkan, özverili, paylaşımcı, kişiliği ile örnektir. Türkmutfağının derin saygısını kazmayı bilmiş bu usta eller Zeki Açıközönderliğindeki aşçıların 7'den 70'e küçüğün büyüğü saygıylaselamladığı, elini öptüğü bir birleşim ve doğallık Ege'nin gözdeşehirlerinden İzmir'de bir zeytin dalı bir beyaz güvercin ve biraslan gibi onurlu, saygıya ve sevgiye değer bir buluşmanınfestivaliydi İzmir'de yaşanılanlar.

Gittim ve gördüm gururla sizlerlepaylaşıyorum

İzmir'de gerçekleştirilen bu anlamlı organizasyongerçekten çok başarılı, inançlı, tutkulu, birbirine canı gönüldeninanmış kenetlenmiş, gümbür gümbür durdurak tanımaksızın ilerleyenanlı şanlı Türk mutfağımızın ayak sesleriydi. Birlikte güldük,birlikte gözlerimiz doldu, birlikte aynı sofrayı paylaşmanınumudunu yaşadık.

  

Türk Mutfağı Hindistan Yollarında

Her fırsatta dış dünya ile Türk mutfağını paylaşmak içinyollara düşen Zeki Açıköz

Hindistan'da Türk yılında, Hindistan'a Türk mutfağınınfarklı lezzetlerini götürebilmenin heyecanında.

Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkanı

Zeki Açıköz’ün gözünden Türk mutfağımız…

Gelişen dünya ile beraber gelişen mutfak kültüründe dünya da önsıralarda olmak için Türk mutfağını en iyi şekilde temsil edecekgenç aşçıları mutfağımıza kazandırıp onların yollarını açıp,önderlik etmeliyiz. Şuan ki mevcut çıtayı daha üst seviyeyeçıkartmak için yeni bakış açıları farklı gözlerin değerlendirmeleribizler için çok çok önemli. Bir aşçı artık toplumun önünde hemsaraydan gelen bir mutfağın sorumluluğundayız hem de gün yüzüneçıkmamış tatlarımızın peşindeyiz. Türk mutfağının yemek isimlerideğiştirilmemeli yabancılaştırılmamalıdır. Yurt dışında Türkmantısı yedim dedirtmeliyiz..

Şiş Kebap Döner Mantığı Kırılmalı

Mutfağımız o kadar geniş bir yemek çeşitliliğine sahip kitencere yemeklerimizden Türk pidemize, çorbalarımıza,salatalarımıza varana dek her biri ayrı lezzet ve değerde …

Balzamik Sosuna Karşı Nar Ekşimiz

Balzamik soslu bir balık yada salata yapmak ayrıcalık değildir,bizim nar ekşimizin yerini balzamik tutamaz .

  

Zeki ustadan Genç Aşçılara Altın Öğütler…

Genç aşçılarımız kendi ürünlerimize kendi topraklarımızdayetişen lezzetlerimize sahip çıkmalıdır. En iyi Türk yemeğini kendiülkemizde yetişen malzemelerimizi kullanılarak yapabiliriz. 50çeşit tarhana çorbamız var ama bilinmiyor. Genç aşçılarımız bunlarasahip çıkmalı. Lezzetli ve güzel yemek yapmak sadece pahalı ürünkullanmakla olmaz. Türk yemeği bizlere miras kalmıştır biz bumirası ne kadar geliştirebiliriz, Türk yemek kültürüne aykırıolmayan şekilde nasıl kullana biliriz genç aşçı kardeşlerimiz buhususta çok dikkatli olmalıdırlar.

Türk mutfağının lezzetlerini en iyi Türk aşçıları yapabilir.Dünyanın en ünlü aşçıları Türk mutfağının peşinde moleküler gıdanınmutfağa girdiği bir dönemdeyiz ama bizim inanılmaz yemeklerimizvar. Yüce önderimiz Mustafa Kemal Atatürk “ben sporcunun zeki,çevik ve ahlaklı olanını severim” demişti bende bir aşçı içindiyorum ki “akıllı olacak, aynı zamanda ahlaklı olacak astınıüssünü tanıyacak yeni nesillerin önünü ve ufkunu açacak”

Zeki Usta Obama’ya Parmaklarını Yedirdi…

Zeki ustanın mutfağından kimler gelip kimler geçmedi ki , Obama,Kraliçe Elizabeth, Arjantin Cumhur Başkanı ve Putin ,Türkmutfağının lezzetlerine hayran kalanlardan sadece bir kaçı.

  

Çeşme Sheraton Mutfak Şefi Rahmi Yılmaz dan MektupVar

Güzel ülkemizin mutfak kültürü, kültür diyorum çünkü bu iş gerekyapması bakımından gerekse yemesi anlamında bir kültürdür. Türkmutfağı dünya mutfakları arasında önemli biryere sahiptir.

Yalnız şunu unutmamak gerekir. Türk mutfağı denince akla şişkebap ve adana gelmemelidir. bizim mutfağımızın en büyük sorunumozaik bir kültür olmamız sebebiyle oriental mutfak kültürü ile içiçe olmamızdır. Bu noktada üzerimize düşen görev bizim mutfağımızıolabildiğince tanıtmaktır.Bu tanıtım gerek basın yolu ile gereksegörev yaptığımız otellerde bizlerin vasıtası ile olacaktır.

Şu, su götürmez bir gerçektir ki 600 yıllık olan birimparatorluğun varisleri olan biz, bize kalan bu mutfak kültürünüyaymak ve geliştirmek için elimizden geleni yapmakzorundayız.

Dünyada hiçbir mutfak yoktur kendi içinde ayrı ayrı bölümlerebölünen örneğin İç Anadolu ve Akdeniz mutfakları tamamen farklımutfaklarıdır. Birde ülkemizde aile kavramının kuvvetli olmasındandolayı tencere yemekleri grubu ve şimdi sayamayacağı daha bir çoközelliği bir arada barındıran mutfaktır, Türk mutfağı.

Fakat günümüzde gerek maliyetler gerekse zaman anlamında büyükbir total tutan Türk mutfağı deyim yerinde ise yeni nesiltarafından fazla rağbet görmektedir. İşte burada çözüm yinebizdedir. Temel unsurları değiştirmeden yemeklerimizi çağdaş vemodern dünyanın teknolojisini kullanarak hayal şekillendiripgeliştirmeliyiz. İşte o zaman Türk mutfağı dünya mutfaklarıarasında hak ettiği noktaya gelecektir.

  

Yemeğin Şiirini Okuyan Şef Rahmi Ustanın DeepNotu…

Yemek bir sanat

Yemek bir kültür ve tarz

Yemek bir haz

Yemek bir mutluluktur

Yemek bir yaşam tarzı

Yemek kendime gösterdiğim saygı ve değer

Yemek kendimi ve evreni sevme şeklim

Yemek lezzeti sanata dönüştürdüğüm bir ritüeldir.

27-31 Mart tarihleri arasında da İstanbul'dayız diyenZeki Açıköz'e teşekkür ederek İzmir'e veda ederken bu anlamlıbuluşmada emeği geçen Türk mutfağının emektar aşçılarını, onlarınizinde giden binlerce genç aşçı adayı kardeşimizi ve onlarınyaptıklarını sizlere paylaşa bilmenin mutluluğuiçerisindeyim.

İzmir Travel Turkey 2012'de ilk Uluslararası YemekYarışmasına ev sahipliği yapan Sayın Rahmi Yılmaz başta olmak üzereNejdet Polat ve emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyorum.Antalya'nın birbirinden kıymetli usta aşçılarının İzmir'egösterdiği önem ve ilgisi dikkatimden kaçmadı umarım Antalya'da bubirlik ve beraberlik devam eder, bizde sizlerlepaylaşırız.

Kalbinin Ekmeğini Yiyen Aşçılarımız Analarımızın DualarıSizinle …

Elleri Öpülesi Analarımız her zaman baş tacımız… Anadolu’nunkekik kokan dağlarından, köylerimizdeki tandırından , mis kokanekmeğinin kokusundan , tarlasından ,el emeği göz nuru hayırların veduaların çocukları aşçılarımız yolunuz açık olsun…

Damağımızın tadıyla, yüzlerinizdeki derin çizgilerdeki manalezzetinizin sırrı olsun…

Beyaz kepleriniz başarılarla taçlansın...

Hamdım, Piştim, Yandım…

 

Yorumlar