BIST 9.771
DOLAR 32,54
EURO 35,00
ALTIN 2.434,64
HABER /  DÜNYA

Suyun bile sahtesini ürettiler

Çinliler huylarından vazgeçmiyor. Suyun bile sahtesini ürettiler. Nasıl mı?

Abone ol

Çin'de soğutucularda kullanılan suların yarısının saf ve temiz olmadığı bildirildi. Resmi Çin Günlüğü gazetesi, Pekin'de şişelenmiş su markası şirketinin satış müdürü Liu Xiaoyun'e dayandırdığı haberinde, taklit ve sahte suların Pekin'de 2002 yılında baş gösterdiğini duyurdu.

4 tedarikçinin su soğutucuları piyasasına hakim olduğunu anlatan Liu, yıllık satış miktarının en az 200 milyon bidon olduğunu, bunun yarısının ise sahte olduğunu söyledi. Bir bidon sahte suyun üreticiye yaklaşık 2,5 ile 3 yuan (0,33 dolar)'a mal olduğunu kaydeden Liu, gerçek suyun maliyetinin ise 6 yuan olduğunu ifade etti.

Evlerde ve işyerlerinde kullanılan gerçek ve sahte bidonlarının satışının piyasada 10 yuan (1,3 dolar) olduğuna dikkat çeken Liu, denetimlerin yetersizliğinin sahtecilere üretim ve dağıtım aşamasında güç verdiğini vurguladı. 3 yıl önce ülke genelinde bidonlara doldurulmuş sularda yapılan denetimlerde yüzde 22'sinin standart dışı olduğu belirlenmişti.

Haberde, güneydeki Jiangxi eyaletinde, bidonlardaki suların yüzde 80'inin sahte olduğu da aktarıldı. Geçen yıl Çin yapımı toksin içeren öksürük şurubunu Panama'da içen 83 kişinin ölümü ve ABD'ye ihracı yapılan evcil hayvan gıdalarındaki sağlığa zararlı olguların ortaya çıkması sonrası Çin'e büyük tepki toplamıştı.