BIST 9.347
DOLAR 30,98
EURO 33,63
ALTIN 2.015,55
HABER /  DÜNYA

Suudi Arabistan'dan Mursi için şok talimat!

Suudi Arabistan'ın Mursi'nin görev başına gelmemesi için Mısır'a talimat gönderdiği ortaya çıktı.

Abone ol

Mısır'daki darbeyi ilk kutlayanlardan ülkelerden biri Suudi Arabistan yönetimi oldu. Geçtiğimiz yıl Mursi'nin seçilmemesinin sağlanması için Suudi Arabistan'ın Mısır'a talimat yazısı gönderdiği ortaya çıktı.

Timeturk'ten Murat Gerger'in haberine göre, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı tarafından Mısır'daki Suudi yetkililere gönderilen belgede seçimlerde özellikle İslamcılar ve Mursi'nin seçilmemesi isteniyor.

İŞTE O BELGENİN TÜRKÇE ÇEVİRİSİ:

05.15.2012 gizli
Suudi Arabistan Krallığı
Dışişleri Bakanlığı
Konu: Mısır seçimleri

Özet: Kralın bugün isteği ile sizden bütün gücünüzü göstererek ve çalışarak İslamcı adayları ve özellikle Muhammed Mursi’nin seçilmemesini sağlamak. Çünkü İhvan bizim için gerçek tehlikedir. Onların yönetime geçmelerini tercih etmeyiz. Eğer tedbir almazsak Arap Dünyası ve İslam Dünyası’nın liderliğini kaybederiz.

Buna göre her türlü yolun kullanılarak bunların seçilmemesi için çalışılmalıdır.

Sizden ricamız seçimle ilgili raporların büyük bir gizlilikle bize gönderilmesidir.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı

BELGENİN ORİJİNAL HALİ:

suudiler-mursiyi-istemiyor-belgesi.jpg 

SUUDİ ALİMLER MURSİ'Yİ DESTEKLİYOR

Öte yandan Suud'dan ki alimlerden Mursi'ye destek geldi.

Suudi Arabistan'dan bin 700 aydın, bir bildiri yayınlayarak Mısır'da Muhammed Mursi'nin görevden alındığı darbeye karşı gösterilen direnişi desteklediklerini açıkladı.

Mısır'da General Sisi'nin yaptığı darbeye dış dünyanın tepkileri arasında en fazla ilgi çekeni Suudi Arabistan'ınki olmuştu. Kral Abdullah bin Abdülaziz, Savunma Bakanı Sisi ve geçici Cumhurbaşkanı Mansur'a tebrik mesajları göndermişti.

Suudi aydınlar ise 'Dayan Mursi' olarak adlandırılabilecek bildiride Mısırlı protestoculardan hukukun hayata geçirilmesi için direnişe devam etmeye, barışçıl gösterilere ve seçilmiş cumhurbaşkanı Dr. Muhammed Mursi'nin devrilmesinden sonra meydana gelen provokasyonlar karşısında sakin kalmaya devam etmeleri istendi.

Bildiriyi imzalayanlar arasında Dr. Suud Abdullah El-Fenisan, Dr. Halid Bin Abdurrahman El-Acimi, Dr. Muhsin Bin Hüseyin El-Avaci, Dr. Avzulkarni, Dr. Ahmed Bin Raşid Bin Said gibi isimler yer alıyor.

Suudlu aydınların Mısır halkını desteklemek için duyurusu' şeklinde başlayan bildiride sekiz ayrı madde yer alıyor. İşte o maddeler:

- Bütün dünyanın gözü önünde adil seçim kurallarına uygun olarak seçilen Muhammed Mursi'nin başkanlığının meşruluğu ilkesine bağlı kalınmalı ve Mısır halkının meşru ve hukuki liderini seçimine saygı gösterilmelidir.

- Kan dökülmemesi için gerekli tedbirler alınmalı ve dün meydana gelen katliam kınanmalıdır.

- Mısır halkının iç ve dış işlerinde bağımsızlığı ilkesine uygun hareket edilmelidir. Bölgesel veya uluslar arası müdahaleler reddedilmelidir. Mısır'ın Arap ve İslam olmaktan getirdiği tarihi onuruna aykırı her türlü vesayete karşı çıkılmalıdır.

- Göstericiler gasp edilen meşruiyeti geri almakta direnmeli ve bütün provokasyonlara karşı sakin kalarak barışçıl gösterilerine devam etmelidir.

- Halkın iktidarını gasp eden darbecilerin herkese hakkını geri verme yönündeki mücadelede Mısır halkını destekliyoruz.

- Uluslar arası kurumları, Mısır'da olanın askeri darbe olduğunu itiraf etmeye ve darbecilerin iktidarı Mısır halkına iade etmeye çağrı yapmaya davet ediyoruz.

- Cuntanın medyayı susturarak, sansür uygulayarak gerçekleri gizlemesini kınıyoruz. Medya görevini yerine getirebilmeli ve yalan ve uydurma haberlerin önüne geçilmelidir.

- Kenan ilindeki kardeşlerimize gasp edilen hukuk yerine iade edilinceye kadar sabır, sebat, direnç diliyoruz. Musa (a.s.)'nın Firavun'la karşı karşıya geldiklerinde Mısır halkına yaptığı nasihati hatırlatıyoruz: 'Mûsâ, kavmine, "Allah'tan yardım isteyin ve sabredin. Şüphesiz yeryüzü Allah'ındır. Ona, kullarından dilediğini mirasçı kılar. Sonuç Allah'a karşı gelmekten sakınanlarındır" dedi (Araf-128)'"