BIST 9.105
DOLAR 31,42
EURO 34,14
ALTIN 2.108,85
HABER /  DÜNYA

Mısır'ı yakacak iç savaşın kıvılcımı çakıldı

Sina Yarımadası'ndaki askeri kontrol noktasındaki askerlere saldırı düzenlendi.

Abone ol

Sina Yarımadası'ndaki askeri kontrol noktasına kimliği belirsiz grup tarafından düzenlenen saldırıda 2 sivil hayatını kaybetti, 3'ü asker 7 kişi yaralandı.

Sina'nın Nahal kentindeki asker ve polislerin ortak kullandığı kontrol noktasına yoldan geçen araçtan ateş açıldı. Saldırı sırasında olay yerinden geçen sivil araçtaki 2 kişi yaşamını yitirdi.

Saldırıyla ilgili resmi makamlar tarafından henüz açıklama yapılmazken, olayda yaralananların Süveyş Hastanesi'ne kaldırıldığı keydedildi.

Mısır'da ordunun yenetime el koymasının ardından Sina'nın Gazze sınırındaki El-Ariş, Refah ve Eş-Şeyh Züveyd kentlerinde ordu ve polise ait
kontrol noktaları silahlı gruplar tarafından hedef alınıyor.

690 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Mısır İnsan Hak ve Hürriyetleri Savunma Merkezi, Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde halka ateş açılmasının ardından,aralarında kadın, yaşlı ve çocukların da bulunduğu 690 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

İnsan Hak ve Hürriyetleri Savunma Merkezi Genel Sekreteri ve Selefi cephenin siyasi büro üyesi Halid el-Mısri, savcılığın soruşturmayı yürütmek için bir ekibi görevlendirdiğini belirterek, gözaltına alınanların "askeri tesise zorla girmeye teşebbüs, bir subayı öldürmek, bir subayı yaralamak ve SilahlıKuvvetlere mensup askerleri öldürmeye çalışmak, kamu düzenini ve güvenliğini bozmak" gibi suçlamalarla karşılaşacaklarını kaydetti.

Açıklamada ayrıca, Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde meydana gelen şiddet olaylarının kınandığı ve barışçıl gösterilerle hak talebinin herkesin en tabii hakkı olduğu belirtilerek, "Tarih, dün yaşananları, en büyük katliamalardan biri olarak anacaktır" denildi.

Mısır resmi makamlarından ise tutukluların sayısı hakkında henüz açıklama yapılmadı.