HABER /  DÜNYA

Suudi Arabistan'a büyük şok! Füzeyle vuruldu

Suudi Arabistan ve Yemen arasındaki gerginlik devam ediyor. Suudi Arabistan'ın gemisinin vurulmasından sonra şimdi de başkentteki askeri üsse füzeyle saldırı düzenlendi.

Abone ol

Yemen'de hükümet karşıtı Husiler, Sana yönetimini destekleyen Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'daki bir askeri üssü balistik füzeyle vurduğunu iddia etti. İran destekli Husiler, Riyad'a yönelik saldırıların süreceğini duyurdu.

Associated Press, bunun, İran destekli Şii milislerin Riyad'a gerçekleştirdiği ilk balistik füzeli saldırı olduğunu belirtti. Ajans, Husilerin Riyad'a yeni saldırılar da düzenleme tehdidinde bulunduğunu bildirdi.

BAŞKENTTEKİ ASKERİ ÜS VURULDU

Husilere bağlı haber ajansı SABA'nın aktardığı açıklamada, Riyad'da vurulan El Mazahmiya üssünün Yemen'in başkenti Sana'ya yaklaşık 1000 kilometre uzaklıkta olduğu ifade edildi.

FÜZENİN MENZİLİ 800 KM

Arap basını, Riyad'ı vuran füzenin, Sovyet yapımı Scud füzelerinin bir benzeri olan Borkan-1 tipi olduğunu ve Yemen'de geliştirildiğini öne sürdü. Bu füzelerin menzilinin 800 kilometre olduğu belirtildi.

SUUDİ ARABİSTAN GEMİSİNE İNTİHAR SALDIRISI

Husiler, geçen hafta da Kızıldeniz'de bir Suudi savaş gemisine intihar saldırısı düzenlemişti. Teknelerle gerçekleştirilen intihar saldırısının neden olduğu patlamada iki Suudi askeri ölmüştü.

2015'TEN BU YANA OPERASYONALR DÜZENLENİYOR

Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap koalisyonu güçleri, Yemen'in uluslararası tanınan hükümetine destek olmak için Mart 2015'ten bu yana Husileri hedef alan askeri operasyonlar düzenliyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Cem Küçük'ten Gülse Birsel için çok ağır sözler
Hükümet düğmeye bastı! 25 bin kişi alınacak
Fethullah Gülen : 'Darbe kansız ve güzel olacak'
MHP'de art arda istifalar işte nedeni
Bunu öğretmeni yaptı hem de sınıfta pes!
Benan Mahmutyazıcıoğlu kimdir eşi Ece Erken ile sevgili çıktı!
Yorumlar 13 yorum