BIST 1.951
DOLAR 13,59
EURO 15,33
ALTIN 799,24
HABER /  POLİTİKA

Süleyman Soylu İçişleri Bakanı oldu

Süleyman Soylu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevinden İçişleri Bakanlığı görevine atandı. Efkan Ala, 2013 tarihinden itibaren İçişleri Bakanlığı görevini yürütüyordu.

Abone ol

Süleyman Soylu, İçişleri Bakanlığı görevine atandı. Soylu, yeni kurulan hükümette Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevine atanmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yakın isimlerden olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Efkan Ala'nın yerine İçişleri Bakanlığı görevine atandı. Boşalan Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevine bir dönem Sağlık Bakanlığı görevini de yürüten Edirne Milletvekili Dr. Mehmet Müezzinoğlu atandı.

İçişleri Bakanlığı görevinden istifa eden İçişleri Bakanı Efkan Ala, 2013 tarihinden itibaren İçişleri Bakanlığı görevini yürütüyordu.

SÜLEYMAN SOYLU KİMDİR?

Aslen Trabzon Of'lu bir ailenin çocuğu olan Soylu 1969 yılında İstanbul'da doğdu.

İlk ve orta öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Plevne Lisesi mezunu olan Süleyman Soylu, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'ni bitirdi.
Süleyman Soylu siyasal yaşamına 1987 yılında DYP İstanbul İl Gençlik Kolları'nda başladı. Ailesi DP-AP geleneğinden gelen ve bu kültürün içinde yetişen Süleyman Soylu 1987–1990 yılları arasında, DYP İstanbul İl Gençlik Kolları'nda Yönetim Kurulu üyeliği ve teşkilat başkanlığı görevini üstlendi. 1995 yılında ise DYP Gaziosmanpaşa yönetim kurulu üyeliğine seçildi. 17 Temmuz 1995 yılında yapılan DYP Gaziosmanpaşa Olağan Genel Kurulunda, delegenin ve tabanın isteği üzerine ilçe başkanlığına aday oldu. Yapılan seçimler neticesinde, 25 yaşında Türkiye'nin en genç ilçe başkanı seçildi. Yine parti tabanının ve Gaziosmanpaşa halkının isteği üzerine, daha çok hizmet anlayışıyla hareket etti ve Doğru Yol Partisi'nden Gaziosmanpaşa Belediye Başkan adayı oldu.

Süleyman Soylu'nun yerel siyasetteki başarıları, halka güven veren yaklaşımı, 1999 yılında yapılan DYP İstanbul 7. Olağan Kongresi'nde onu İstanbul İl Başkanı yaptı. 3,5 yıl boyunca sürdürdüğü İstanbul İl Başkanlığı görevinden, 2002 genel seçimlerinde aday olmak için ayrıldı.
Süleyman Soylu, 6 Ocak 2008 tarihinde yapılan Demokrat Parti'nin 4. Olağanüstü Kongresi’nde geçerli 800 oyun 529'unu alarak DP Genel Başkanlığına seçildi.16 Mayıs 2009 tarihinde yapılan Demokrat Parti (DP) 5. Olağanüstü Büyük Kongresinde İkinci tur sonuçlarının ardından Süleyman Soylu ve Mehmet Ali Bayar, genel başkan adaylığından çekildi. DP Genel Başkanlığına Hüsamettin Cindoruk seçildi.

AK PARTİ DÖNEMİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından aktif siyasete yeniden davet edilen Süleyman Soylu 5 Eylül 2012 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi’ne katıldı. 30 Eylül 2012 tarihinde yapılan Ak Parti 4. Olağan Genel Kurulunda Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyeliğine ve ardından da Ak Parti Genel Başkan Yardımcılığı’na seçilen Süleyman Soylu, 1,5 yıl Ar-Ge Başkanlığı görevini üstlendikten sonra 14 Nisan 2014 tarihinde Teşkilat Başkanlığı görevine getirildi.

1 Kasım seçimlerinde Trabzon'dan milletvekili seçilen Süleyman Soylu evli ve iki çocuk babasıdır.

Soylu 64. ve 65. hükümette Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı oldu.

ÖNCEKİ HABERLER
Ünlü Twitter fenomeni FETÖ'den gözaltında!
Ünlü Twitter fenomeni FETÖ'den gözaltında!
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Rusya ile ticarette çok konuşulacak proje!
Rusya ile ticarette çok konuşulacak proje!
'CHP'ye kongresini Kandil’de yapmak yaraşır!'
'CHP'ye kongresini Kandil’de yapmak yaraşır!'
14 ilde FETÖ operasyonunda 44 gözaltı
14 ilde FETÖ operasyonunda 44 gözaltı
  Leopardlar Suriye sınırında!
Leopardlar Suriye sınırında!
2 kişilik koltukta 7 kişiyle seyahat!
2 kişilik koltukta 7 kişiyle seyahat!
Elbistan'da 40 bin kişi hastanelik oldu
Elbistan'da 40 bin kişi hastanelik oldu
Yol kesen PKK'lılarla halay çeken öğrenci gözaltında!
Yol kesen PKK'lılarla halay çeken öğrenci gözaltında!
Enerji Bakanı Gazprom'u ağırladı
Enerji Bakanı Gazprom'u ağırladı