HABER / POLİTİKA

Son seçim anketi sonuçları Akşener'e büyük şok

Son seçim anketi sonuçları Yeni Şafak gazetesi yazarı Mehmet Acet'ten geldi. Kamuoyu araştırmacısının elde ettiği son verileri Acet, köşesinde paylaştı. Buna göre Erdoğan ilk turda kazanıyor. Esas sürprizi ise Meral Akşener'in aldığı oy oranları oldu.

Son seçim anketi sonuçları gelmeye devam ediyor. 24 haziran seçimlerine sayılı günler kala araştırma şirketlerinin çalışmaları merak konusu oldu. Yeni Şafak gazetesi yazarı Mehmet Acet, "24 Haziran’ın sürprizini kim yapacak?" başlıklı bugünkü yazısında bir kamuoyu araştırmacının elde ettiği son verileri paylaştı:

Şu aralar 10 bin kişiyle nihai anketini yapmakla meşgul olduğu için “Sandıktan bu çıkacak” iddiasını net bir şekilde ortaya koymayan, ama “Her gün anket yapıyorum” diyerek sandığın nabzını ölçmeye devam eden, anketlerinde de bilimsel yöntemlere sadık kalmayı sürdürdüğünü bildiğim, bütün partilere de eşit mesafede duran bir araştırmacının elde ettiği son verileri sizlerle paylaşabilirim:

Tayyip Erdoğan: Yüzde: 52,
Muharrem İnce: Yüzde 28,
Selahattin Demirtaş: Yüzde 9,
Meral Akşener: Yüzde 7,

Anketlerin önemli bölümü, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turda biteceğini öngördüğü için, bu verilerin Erdoğan ile ilgili kısmı için “Sürpriz var” diyemeyiz. Demirtaş ile ilgili kısmı için de aynı durum söz konusu.

MERAL AKŞENER'İN OYLARINDA BÜYÜK DÜŞÜŞ
Önceki araştırmalara bakarak sürpriz kategorisine alıp üzerinde durabileceğim nokta, Muharrem İnce’nin oylarındaki artış, ama öbür yandan Meral Akşener’in oylarında yaşanan düşüş.

Meral Akşener'in iddiası doğru mu? AK Parti'den aldığı teklif

Konuştuğum araştırmacı, “Bu seçimin sükut-u hayali Akşener olacak” deyip bir iddia koydu ortaya. Yüzde 5’lerde, 4’lerde kalırsa şaşmamak lazım diye de ekledi.

Dikkat ettiyseniz, Muharrem İnce’nin oylarındaki artış, Akşener’in oylarındaki düşüş ile doğrudan paralellik arz ediyor. Yani İnce Akşener’e gidecek oyları toplayarak yükselirken, Akşener, İnce’ye kaptırdığı oylarla düşüşe geçmiş durumda.

Bu da bizi başından beri savunduğumuz teze geri götürüyor. Ne demiştik? Muharrem İnce ve Meral Akşener’in oy alabileceği yüzde 35-37’lik bir havuz var. Bu havuzdaki oylar bu iki isimden birinin lehine, diğerinin aleyhine değişebilir ama iki ismin de geri kalan yüzde 63-65’lik kitleden oy alabilmeleri pek mümkün görünmüyor."

Mehmet Acet'in yazısının tamamı

Yorumlar92 yorum