HABER /  GÜNCEL

Soma maden kazası neler oluyor SON DAKİKA

Soma maden kazasındaki son durumu Enerji Bakanı Taner Yıldız açıkladı. Ölü sayısının artmaya devam ettiği Soma'da neler oluyor sıcak gelişmelerin özeti.

SOMA'daki maden kazasında bugün gün boyu yeni bir ceset çıkartılamadı. Bunun sebebi ise kalan cesetlerin yangının merkezi olan yere yakın bulunmaları.

Enerji Bakanı Taner Yıldız öğle saat 14.35'de de yeni bir açıklama yaparak durumu izah etti. Yangının olduğu bölgeye ulaşılamadığı belirten Yıldız bu sebeple ölü sayısında bir değişiklik olmadığını söyledi.

Sabah saat 08.00'de açıklanan bilanço 282 kişinin yaşamını yitirdiği yönünde. 

Türkiye tarihine en büyük maden faciası olarak geçen Soma'da canlı bulma umudu tükenmiş durumda. Tüm ekipler artık cesetleri çıkarmaya yönelmiş haldeler. Son 18 saatteki çalışmalarda madenden canlı çıkarılan olmadı.

Enerji Bakanı Yıldız öğle saatlerinde yeni bir açıklama yaptı ve yangının asıl noktasına ulaşmaya başladıklarını söyledi. Yangının tamamen söndürülmediğini belirterek bu gerçekleşince kurtarma faaliyetlerine hız vereceklerini söyledi. Taner Yıldız, yangın sebebiyle şu ana kadar yeni bir ceset çıkartamadıklarını açıkladı. Haliyle ölü sayısı değişmiş değil. Madendeki diğer cesetlere ulaşmakta güçlük çekiliyor.

İHMALE GÖZ YUMMAYIZ

Bakan Yıldız olayın faillerine ilişkin soruştarmayla ilgili de 'İster kamu sektörden ister özel sektörden, burada herkesin canı var. Kimsenin ihmaline göz yummayız. Soruşturma sonunda ortaya çıkacak" dedi.

2 NOKTAYA HALA ULAŞILAMADI

Facianın yaşandığı madende 2 noktaya hala ulaşılabilmiş değil. Bugün o noktalarda çalışmalar yoğunlaştırılacak. O bölgelere girebilmek için de hava akımı değiştirilecek. Bakan Yıldız, "Ulaşılamayan 2 noktada işçi kardeşlerimizin olduğuna inanıyoruz. Tetkiklerimiz doğru çıktı" diyerek durumu özetledi. 

ÖLÜ SAYISI 500'Ü AŞACAK

Madende hala kaç işçinin olduğu tam olarak bilinmiyor. Başbakan Erdoğan dün yaptığı açıklamada 120 civarında işçinin içerde bulunduğunu söylemişti. Bu da ölü sayısına yönelik tahminleri 500 civarına çekti.

soma-maden-kazasindan-kurtulan-işçi-anlatti.jpgFACİAYI GÖREN ANLATTI : İÇERDE 200 CESET VAR

Soma'daki kurtarma çalışmalarına katılan işçi, CNN Türk'te maden ocağında gördüklerini anlattı. Maden ocağında gördüklerinin iç açıcı olmadığını söyleyen maden işçisi, gaz maskelerinin 45 dakika boyunca oksijen sağladığını anlattı.

Bu süre zarfında kurtulmayı başaranların dışında kurtulmanın mümkün olmadığını söyleyen maden işçisi, hala çıkarılmayı bekleyen 200-250 cenazenin bulunduğunu iddia etti.

SON NEFESLERİNİ SIRAYLA KULLANDILAR

Kurtarma çalışmalarının hızla devam ettiği madenin içerisinde, yangınının hemen ardından yürekleri dağlayan ayrıntılarda ortaya çıkmaya başladı. 45 dakikalık süre içerisinde dışırı çıkamayacaklarını anlayınca madencilerin 'Revir' olarak adlandırdıkları, ancak bu tür kazalarda 'Yaşam odası' olarak kullanılan yaklaşık 5 metrekarelik odaya sığındı. Odaya girip kapılarını üzerlerine kapatan 14 işçi, bu odadaki oksijen maskeleri ve oksijen tüpünden sağladıkları temiz havayı, sırayla kullanmaya başladı. Ancak yardım ekiplerinin gecikmesiyle, 14 işçi, saatlerce ölüme direndikleri yaşam odasında hayatlarını kaybetti.

15 YAŞINDA MI 19 MU?

Sosyal medyada Soma'daki maden faciasında 15 yaşında hayatını kaybettiği iddia edilen Cemal Yıldız'ın gerçek yaşı ortaya çıktı. İddialar sonrası Enerji Bakanı Taner Yıldız, "Burada 15 yaşında bir çocuk çalıştırıldıysa ben istifa ederim. Bu iddiayı ortaya atanlar ıspatlayamazsa ne yapacaklar" diye acemal.jpgçıklama yapmıştı. 

Bu iddianın peşine düşen Kanal D Haber,  15 yaşında olduğu iddia edilen Cemal Yıldız’ın evini buldu, anne ve babasıyla konuştu.

Aile, bugün toprağa verdikleri oğullarının 19 yaşında olduğunu, fiziken çok küçük göründüğünü bu nedenle dayısının da 15 yaşında demiş olabileceklerini söyledi.

140 KİŞİNİN MUCİZE KURTULUŞU

Soma maden kazasında ölümlerin yanı sıra mucize kurtuluşlarda yaşandı. 140 kişi 6 saat mahsur kaldıkları faciadan son anda kurtuldu.

soma-maden-kazasi.jpgKaza olduğunda onlar kömür madeninin en alt ocağındaydı. 140 kişi bir anda ölümün soğuk nefesini hissetti.

ÖLÜMÜ BEKLİYORDUM

Faciadan boruyu delip hava alarak kurtulan Fatih Ocay, "ölümü bekliyordum" diyerek o anda tanık olduklarını şu çarpıcı sözlerle özetledi;

-Başımızda teknikerler, mühendisler ve emniyetçiler de vardı. Tek tek isimlerimizle sayımızı belirledim. 143 kişi kaçamak noktasına sıkışmıştık. Emniyetçiler perdelemenin bizi idare edeceğini ve kurtulacağımızı düşünüyorlardı.

Ancak bu perdeleme bizi sadece 3,5 saat idare etti ve bu 3,5 saatte yardımımıza kimse gelmedi. Zehirli duman ilerliyordu. İlerleyen monoksitli dumanı iyiden iyiye hissetmeye başlamıştık. Gaz maskelerimizi kaçamağa gelmek için kullanmıştık. Dolayısıyla maskelerimiz de bitmişti.

ŞEHADET GETİRİP SEVDİKLERİNİ SAYIKLIYORLARDI

-Duman iyiden iyiye hissedilmeye başlayınca herkes ordan oraya kaçmaya başladı. Dua edenler, tekbir ve Kelime-i Şehadet getirenler vardı. Kimi de çocuklarının, sevgililerinin, eşlerinin ve ailelerini ismini sayıklıyordu.

140520141832087838605_2.jpgO MUCİZEYİ YAŞAYAMADI : EKMEK PARASI İÇİN GİTTİ

Mucize kurtuluşların yanında bir de ekmek parası derdine ölümü kucaklayanlar var.

SOMA'daki maden faciasında ölen maden işçisi 34 yaşındaki Kenan Avcı'nın, 4 yıl önce 900 lira ücretle geçinemeyince Zonguldak'ta çalıştığı maden ocağından ayrılıp Soma'ya gittiği belirtildi.

başbakan-erdoğan-protesto-edilince-markete-girdi.jpgEmekli madenci olan babası 4 yıl önce kanserden ölen Kenan Avcı'nın, eniştesi Sadullah Yiğit şunları anlattı:

-"Çoluk çocuk burada geçinemediler. Verilen para ancak karnına ve servis parasına gidiyordu. Orada daha rahattı. Daha çok kazanıyordu. Bin 600 lira alıyordu. Yeni araba aldı. Daha süremeden bu hale geldi. Çoluk çocuk bayramda buraya rahat gelmek için almıştı. Dişinden tırnağından artırıp aldı arabayı. Ama buraya gelmek nasip olmadı."

BAŞBAKANLIK MÜŞAVİRİNİN TEKMESİ SARSTI

Soma'da çekilen bir fotoğraf karesi büyük tepki topladı. Tekme atarken fotoğraflanan kişi Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel çıktı.

Sosyal medyada dolaşan görüntülerdeki kişinin kendisi olup olmadığı iddiasına dair “Siz misiniz?” sorusuna “Evet” diyen Yerkel, “Gereken açıklamayı yapacağım. Oradan ayrıntıları takip edebilirsiniz” dedi.

yusuf-yerkel-başbakanlik-müşaviri-tekme-atti.jpg
YERİN ALTI DA ÜSTÜ DE CAN PAZARI

Soma'da yaşanan facianın ve geride kalanların acısını anlatan bu video muhabirlerin duygularını kontrol etmede zorlanmalarına sebep oldu.
SOMA FACİASIYLA İLGİLİ DÜNÜN ÖZETİ DİĞER SAYFADA
[PAGE]
EN CAN YAKAN KARE

Türkiye Soma'da yitirdiği canlara ağlarken gelen görüntüler yürekleri dağladı.

Faciada yaşamını yitirenlerin cesetleri birbir gün ışığına çıkarılırken yoksulluk resimleri de kamuoyuna düştü.

Son gelen kare maden işçilerinin dramını gözler önüne serdi. İşte o kare;

madencinin-yirtik-çoraplari-soma-maden-kazasi.jpg

MİLLİ YAS İLAN EDİLDİ


Başbakanlık'tan Soma'daki maden faciası sonrası yapılan açıklamada 3 günlük milli yas ilan edildiği duyuruldu. Yas ilanı kapsamında resmi törenler dışında 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları da iptal edildi.

Türkiye'nin tamamındaki camilerde Soma'da yaşamını yitirenler için de sela okutuldu. Yurdun dört bir yanında ve dış temsilciliklerdeki Türk bayrakları yarıya indirildi.

soma-maden-faciasi-bayraklar-yariya-indirildi.jpg


İŞÇİNİN SÖZLERİ TÜRKİYE'Yİ AĞLATTI

SOMA'da gerçekleşen faciadan sağ kurtulan bir işçinin ambulansa binerken "Çizmelerimi çıkarayım mı? Sedye kirlenmesin" sözleri Türkiye'yi ağlattı. Sosyal medya bu sözle sallanırken günün olayı bu oldu;


4 İSME TEPKİ YAĞDI : 'TATLI ÖLÜM'MÜŞ

Soma'daki maden faciasının ardından AK Partili'li Burhan Kuzu ve Şamil Tayyar ile Prof.Orhan Kural'ın sözleri sosyal medyada büyük tepki çekti. Kuzu, maden ocağı için "Adete köstebek yuvası" derken, Tayyar CHP'yi Meclis'i tıkamakla suçladı.

Prof. Orhan Kural ise maden faciasında yaşanan ölümler için "tatlı ölüm" gafı yaptı. Gazeteci Fatih Tezcan da attığı tweette Gezi Parkı direnişine gönderme yapması çok konuşuldu.

ODTÜ PROTESTOSUNDA ŞAŞIRTAN ANONS

ODTÜ'den Enerji Bakanlığı'na yürümek isteyen protestoculara polis, TOMA, biber gazı ve plastik mermi kullanarak müdahale etti. Polisin eylemcilere "Milli yas günü ilan edilen bir günde yaptıklarınızla gurur duyun ODTÜ'lüler" şeklinde yaptığı anons herkesi şaşırttı.

FACİA YAŞANINCA BU VİDEOYA RAĞBET ARTTI

Türkiye'nin halini özeti aslında bu oldu.. Meclis'te gündeme geldiğinde kamuoyu bile dönüp bakmamıştı. Ama kaza meydana gelip de 300'e yakın kişi ölünce bu video rekor kırdı.


ÖLÜ SAYISI RİVAYETLERİ

Soma'daki maden ocağından sürekli yeni cesetler çıkıyor. Ailelerin acılı bekleyişleri umutsuzluğa dönüşürken, CHP milletvekili Özgür Özel'den ürküten bir bilanço verisi geldi. Özel'in iddiasına göre ölenlerin sayısı 350'ye yaklaştı.

soma-maden-faciasi-ölü.20140514160900.jpg
Ocakta mahsur kalanların sayısı tam olarak bilinmediği için ölü sayısı da hayli çelişkili ve spekülasyonlara açık. Maden Mühendisleri Odası eski Başkanı Mehmet Torun'un iddiasına göre de şu ana kadar 250'ye yakın maden işçisinin cesedi çıkarıldı. Torun, "Aslında bu bir iş cinayeti. 3 maden mühendisi meslektaşımızı kaybettik. Şu anda 250'ye yakın maden işçisinin cenazesi çıkarıldı. Ve 150 civarında da maden emekçisinin de şu anda mahsur kaldığını biliyoruz" dedi.

MADEN OCAĞININ SAHİBİ 24 SAAT SONRA ORTAYA ÇIKTI

Soma'daki maden ocağının sahibi 24 saat boyunca sadece bir yazılı açıklama yapınca kamuoyunun hedefine oturdu. Şirket internet sitesinin de kepenklerini indirdi. Maden ocağının sahibi Alp Gürkan kamuoyunun karşısına çıkmak yerine bir gazeteye demeç vermeyi tercih etti. Gürkan, kazayla ilgili olarak "bizim hiç bir günahımız yok" dedi.
soma-maden-ocağinin-sahibi-alp-gürkan.jpg
SOMA İŞÇİLERİ NE KADAR MAAŞ ALIYOR?

Facianın ya­şan­dı­ğı ma­de­ni iş­le­ten So­ma Hol­ding, Tür­ki­ye­’nin en bü­yük ye­ral­tı kö­mür ma­de­ni üre­ti­ci­si… 1984 yı­lın­da fa­ali­ye­te baş­la­yan So­ma Hol­din­g’­e ait So­ma Kö­mür İş­let­me­le­ri, 2009 yı­lı Ey­lül ayın­da Ey­nez böl­ge­sin­de 15 mil­yon ton kö­mür re­zer­vi­nin üre­til­me­si kon­tra­tı­nı Ci­ner Gru­bu­’n­dan dev­ra­la­rak yıl­lık 2.5 mil­yon ton üre­tim ka­pa­si­te­li ye­ni bir ma­den sa­ha­sı iş­le­ti­mi­ne baş­la­dı.

ÇALIŞANA VERDİĞİ PARA soma-maden-kazasi-ve-maden-işçisi.jpg

Şir­ket, 5 bi­ni yer al­tı ol­mak üze­re 5 bin 550 ki­şi ile fa­ali­yet­le­ri­ni sür­dü­rü­yor. Ün­lü şa­ir Or­han Ve­li­’nin, “Al­nım­da­ki yüz ka­ra­sı de­ğil kö­mür ka­ra­sı. Böy­le ka­za­nı­lır ek­mek pa­ra­sı­” di­ye ta­rif et­ti­ği ma­den­ci­le­r aldıkları maaşa göre 3 grubu ayrılıyor.

O madende çalışan işçinin verdiği bilgiye göre aldıkları maaşlar da şöyle;

USTA.............1.800 LİRA
YEDEKLER......1.400-1.450 TL
DİĞERLERİ....ASGARİ ÜCRET

15 yaşında bir çocuk işçinin madenden çıkarılması da şirketin 'kaçak işçi' çalıştırdığı iddialarını gündeme taşıdı.

ÖLÜMDEN ÇIKTI YİNE DÖNECEK: KREDİ BORCUM VAR

Maden ocağı faciasından kurtulan işçinin açıklaması alt gelir grubundaki insanlarımızın yaşadığı çıkmazın özeti oldu. Bakın ölümden kurtulan işçi ne diyor.
Soma faciasında yaralanan 88 kişinin kimliği belli oldu. Bu kişilerden 63'ü taburcu edilirken 25 kişinin tedavisi sürüyor. (İSİM LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN)

soma-maden-kazasi-aileler.20140514160919.jpg
AK PARTİ'YE YAKIN SENDİKADAN SKANDAL AÇIKLAMA

Hükümete yakın sendikalardan Öz Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ahmet Arslan, Soma'da kömür madenindeki yangınla ilgili, "İhmal olduğunu düşünmüyorum. Ocağın çok deneyimli kadroları vardı. İş sağlığı ve iş güveliği had safhadaydı. Bu devletin gözetimi altında çalışan bir ocak. Ocakta bırakın ölümlü kazaları, yaralanmalı kazalar bile nadir oluyordu" dedi.

Sendika başkanının Türkiye'nin en büyük maden faciası için sebep kesinleşmeden işletme sahibini savunması tepki çekti.

0.20140514140606.gif

SORUŞTURMA AÇILDI AMA O DA SKANDAL : Soma’da meydana gelen maden faciasıayla ilgili soruşturma açıldı ama gözaltına alınacaklar da öldü. Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak, yaptığı açıklamada, “Soruşturma başlatıldı, ancak ilk etapta gözaltına alınacak amirler de işçilerle birlikte hayatını kaybetmiş durumda” dedi.

ÖLENLERİN İSİMLERİ ANONSLA İLAN EDİLDİ

Soma'da ölenlerin cenazeleri soğuk hava depolarına kaldırıldı. Depo önünde bekleyen aileler isimler okunmaya başlayınca birer birer yıkıldı. Ölüm listelerinin aleni bir şekilde okunması sosyal medyada büyük tepki çekti. Aileler sağlık ve psikolojik destek almadan acı habere tabi tutuldu. (TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN)

screen-shot-2014-05-14-at-10.36.51-am.20140514105617.png
CESETLERİN CEBİNDE DÜĞÜN DAVETİYESİ ARADI

Soma maden kazasından öyle görüntüler geldi ki yürekler dağlandı. İşte bu da onlardan biri... Cesetlerin cebinde düğün davetiyesi aradı.ŞAMİL TAYYAR'DAN SKANDAL SÖZLER

Soma'daki iş güvenliği eksikliğini Meclis gündemine taşıyan CHP'nin verdiği soru önergesini 'eften püften' diye nitelendiren Tayyar, önergeyi veren CHP Manisa milletvekili Özgür Özel'i faciadan sorumlu tuttu.

"Soma meselesinin hayati oluduğu düşünüyorsanız. 4+4+4'de yaptığınız gibi ortalığı karıştırsaydınız."

İşte Şamil Tayyar'ın Soma faciasıyla ilgili o açıklamaları...

Yorumlar 49 yorum