HABER /  GÜNCEL

Soğan doğrarken neden göz yanar?

Soğan doğrarken gözü yanmayan yoktur. Peki soğan doğrarken neden gözlerimiz yanar diye merak ediyorsanız sorunuzun yanıtı elmaelma.com'un haberinde.

Soğan doğrarken neden göz yanar?

Yemeklere lezzet katan soğanı doğramak çok zor, çünkü daha kabuğunu soyar soymaz gözlerimiz yanmaya başlıyor. Soğan doğrarken ağlamayan insan var mıdır bilmiyoruz ama soğan doğrarken ağlamamızın bilimsel bir nedeni var! ABD'de yapılan araştırmaya göre; soğan mikroplar ve böceklere karşı biyokimyasal savunma mekanizmasını harekete geçirerek bir enzim salgılıyor. elmaelma.com'un haberine göre, bu enzime karşı göz savunmaya geçerek gözyaşı döküyor. ABD'nin Cleveland kentindeki Case Western Reserve Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre, soğan, mikroplar ve böceklere karşı biyokimyasal savunma mekanizması harekete geçirerek bir enzim salgılıyor. Bu enzimler, soğandaki sülfidleri parçalayarak sülfür oksite dönüştürüyor.

Sülfür oksit kısa sürede uçucu bir hal alıyor ve havada hızla yayılan bu gaz göze ulaştığında da yakıcı bir aside dönüşüyor. Bunun sonucunda da göz kanalları tıkanıyor. Ancak uzmanlara göre, soğan doğrarken, gözlerin yaşarmasına doğrudan bu kimyasal bileşim neden olmuyor. Gazın gözyaşıyla tepkimeye girmesi sonucu sülfürik asit oluşuyor. Sülfürik asidin gözü tahriş etmesi sonucunda göz, yabancı maddeleri temizleyebilmek için gözyaşı salgılamaya başlıyor.

Kaynak: elmaelma.com

Yorumlar