HABER /  SAĞLIK

Sırtın üst bölgesindeki ağrının sebebi

Sırtın üst bölgesinde ağrı çekiyorsanız kulunçlara dikkat. Özellikle soğuk havalar kulunç kaynaklı ağrıları tetikliyor. Peki bunun tedavisi nedir ne yapmak gerekiyor?

Son zamanlarda kulunç bölgenizde ağrılar yaşıyorsanız, nedeni soğuk havalar olabilir. Kış mevsiminde kas sertleşmelerinin daha çok görüldüğüne dikkat çeken Acıbadem Ankara Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Binnet, “Özellikle kulunç olarak bilinen sırtın üst kaslarını etkileyen soğuk, zaten kasılı halde olan kasın daha da sertleşmesine neden olarak ağrılara yol açıyor” diyor.

Yaz sıcakları kasları gevşetirken, kış soğukları kasların daha çok kasılmasına neden oluyor. Bu kasılmalardan en çok etkilenen bölgelerden biri, halk arasında ‘kulunç’ olarak bilinen sırtın üst bölgesindeki kaslar. Bu bölgedeki kasların soğuk havayla birlikte eski elastikiyetini kaybederek sertleşebildiğini söyleyen Prof. Dr. Mehmet Binnet, “Böylece kendisi ve çevresindeki kasların hareketleri son derece ağrılı oluyor. Oysa kış aylarında bu kasları daha iyi koruyarak ağrıların önüne geçebilirsiniz” önerisinde bulunuyor.

En çok ofis çalışanlarını etkiliyor

Tıbbi adı 'fibromiyalji’ olan kulunç ağrısı, sırt bölgesinde, boynun arka kısmında olabileceği gibi, daha yaygın bir bölgede hissedilebiliyor. Kulunç ağrısı, yaşa ve cinsiyete bağlı olmadan, daha sık ofis çalışanlarında sürekli oturma pozisyonuna bağlı olarak ortaya çıkıyor. Ayrıca bu kasları aşırı ve kötü kullanan ve oturma pozisyonu bozuk olan herkes risk altında bulunuyor.

Tedavisi için ne yapmak gerikir
Prof. Dr. Mehmet Binnet, kulunç ağrılarıyla karşılaşmamak için sabahları yapılacak birkaç basit germe egzersizinin işe yarayacağını söylüyor. Bacaklar ile yapılan germe veya esneme egzersizleri kasların uzamasını sağlayarak hareketlere uyumu kolaylaştırıyor. Aynı şekilde sırt bölgesinde her iki kürek kemiğini geriye doğru çekerek gerçekleştirilecek esneme hareketleri faydalı oluyor. Bu hareketi sabahları 5 kez 30 saniye gibi kısa bir süre yapmak bile, kulunç ağrısına karşı etkili. Gün içerisinde her iki saatte bir oturur pozisyondayken hafif doğrulup yine kürek kemiklerini geriye çekerek bu egzersizi tekrarlayabilirsiniz.

Teşhisi nasıl konuluyor
Kulunç ağrısının teşhisinde hasta şikayetleri yol gösterici bir özellik taşıyor. Ayrıca klinik muayene yapıldıktan sonra hastalığın tanısı rahatlıkla konuyor. Prof. Dr. Mehmet Binnet, kişiye kulunç teşhisi konulduysa yapılabilecekleri şöyle anlatıyor: “Bu ağrılı bölgelere yapılan sıcak uygulamalarla sertleşmiş kasların yumuşatılması amaçlanıyor. Kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçlar ise, şikayetlerin azalmasına yardımcı oluyor. Ayrıca manuel terapi (elle yapılan fizik tedavi) ile kaslardaki sertleşme en aza indirgenebiliyor.”

ÖNCEKİ HABERLER
Motorine indirim geldi litre fiyatı ne kadar oldu?
Paris'te araçların sokağa çıkması yasaklandı bakın neden
Everest'in yüksekliği yeniden ölçülecek
1 aylık elektrik faturanız bedavaya gelebilir!
Evde iyi köfte yapmanın püf noktaları nelerdir?
Konya İstanbul hızlı tren fiyatları 2020 kaç para oldu yeni tarife
Yorumlar