BIST 114.809
DOLAR 6,86
EURO 7,76
ALTIN 396,96
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Kediler sandığınızdan daha akıllı olabilir en az insanlar kadar...

JAPONYA'da Kyoto Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma kedilerin köpekler kadar zeki olabileceğini, hatta kedilerin insanların hafızalarına benzer özelliklere sahip olabileceği, "anılarla ilgili belleğin" kedilerde de bulunabileceği ifade edildi.

Abone ol

JAPONYA'da Kyoto Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma kedilerin köpekler kadar zeki olabileceğini, hatta kedilerin insanların hafızalarına benzer özelliklere sahip olabileceği, "anılarla ilgili belleğin" kedilerde de bulunabileceği ifade edildi.

Japon bilim insanları, bilinenin aksine kedilerin de köpekler kadar zeki olabileceğini ortaya koydu.

Kyoto Üniversitesi'nden araştırmacılar, hatırlama konusunda kedilerin de en az köpekler kadar iyi olduğunu ortaya koymak için kedilere hafıza testi uyguladı.
Deney kapsamında 49 evcil kedinin 15 dakika aradan sonra hangi kaptaki yemeği yediklerini hatırlama kabiliyetleri test edildi. Test sonucunda, kedilerin "nerede" ve "ne" sorularına cevap teşkil edecek bilgileri hatırladıkları görüldü.

İNSANLARDA BULUNAN BELLEK KEDİLERDE DE BULUNABİLİR

Bilim insanları, bu test sonucunun, insanların sabah ne yedikleri ve işteki ilk günleri gibi kişisel bilgileri hatırlamada kullandıkları "anılarla ilgili belleğin" kedilerde de bulunduğunu ortaya çıkardığını ifade etti.

Kyoto Üniversitesi araştırmacılarından psikolog Saho Takagi, kedilerin geçmişteki tek bir olayı hatırlamak üzerine gösterdikleri buperformansın, insanların hafızalarına benzer özelliklere sahip olabileceklerini gösterdiğini belirtti.

Bilim insanları, insanların köpeklerin kedilerden daha akıllı olduklarına dair genel inançlarının da kedilerin zekaları üzerine yapılacak başka deneylerle tamamen yıkılabileceğine işaret etti.

15 DAKİKADAN DAHA FAZLASINI HATIRLAYABİLİRLER

Uzmanlar, kedilerin 15 dakikadan daha uzun süre sonra da bilgileri hatırlayabileceğine inanıyor.

Kedilerin insanların jest ve mimiklerine karşılık verme üzerine yapılacak zeka testlerinde de köpekler kadar başarılı olacaklarına inanan bilim insanları, kedilerin zekalarının anlaşılmasının insanlarla kedilerin ilişkilerine katkıda bulunacağının altını çiziyor.

Araştırmanın sonuçları "Behavioural Processes" dergisinde yayımlandı.

ÖNCEKİ HABERLER
Deniz Akkaya instagram'da paylaştı bu not olay oldu
Bilim adamları "yarı-sentetik" organizma geliştirdi
Avrasya Tüneli emlak fiyatlarını uçurdu
96 yaşındaki kadını böyle dolandırdılar
Tüp mide ameliyatı nasıl yapılıyor mide baypası zararlı mı?
Cuma günü okunacak dualar ve zikirler
Yorumlar