HABER /  GÜNCEL

Sınırı geçen Yunan askerlerle ilgili flaş gelişme

Edirne'de askeri yasak bölgede yakalanan Yunanistan ordusuna mensup iki askerin tutukluluklarına avukatlarınca yapılan itiraz reddedildi. Bekir Bozdağ, konuyla alakalı yaptığı açıklamada, ''Bu askerler, askeri yasak bölgelere girme ve askeri casusluk suçlarından adli soruşturmaya tabi tutulmuştur. Bir siyasi takas söz konusu değildir.'' dedi.

Yunan ordusu askerlerinin avukatları Hakan Yalçıntuğ ve Selin Özel, Edirne Adliyesi'ne giderek Edirne 1. Sulh Ceza Hakimliği'ne teğmen Aggelos Mitretodis ile astsubay çavuş Dimitros Kouklatzis'in tutukluluklarına itiraz ile tahliye taleplerini içeren dilekçelerini sundu.

AİLELER ADLİYEYE GELDİ
Bu arada tutuklu askerlerin aileleri de adliyeye geldi. Yunanistan'ın Edirne Konsolosu Sotiria Theocharidi ve aileler, Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran ile görüştü. Görüş izni çıkan aileler, Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'na gitti.

İTİARZ REDDEDİLDİ
Sulh Ceza Hakimliği'nce yapılan incelemenin ardından iki askerin kalıcı ikametgahlarının olmaması ve elde edilen dijital verilerin incelenme sonucunun beklenilmesi nedeniyle itiraz reddedilerek, askerlerin tutukluluk halinin devamına karar verildi.

BOZDAĞ: YUNAN ASKERLER İÇİN BİR TAKAS SÖZ KONUSU DEĞİLDİR
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, konuyla alakalı yaptığı açıklamada, ''Bu askerler, askeri yasak bölgelere girme ve askeri casusluk suçlarından adli soruşturmaya tabi tutulmuştur. Bir siyasi takas söz konusu değildir. Tutuklanan 2 yunan askeriyle FETÖ'cü hainlerin takas söz konusu değildir.'' ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?
Edirne'de geçen hafta sonu 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'na bağlı "Hudut kartalları" adlı sınır birliği ekipleri, devriye görevi sırasında Pazarkule yakınlarında Yunanistan ordusuna mensup teğmen ve astsubay çavuş rütbelerindeki 2 askeri, askeri yasak bölgede yakalamıştı. Tüfeklerine el konulan askerler, Edirne Jandarma Komutanlığı'na teslim edilmişti. 

Jandarmadaki işlemleri tamamlanan ve adliyeye çıkarılan iki asker, savcılıktaki ifadelerinin ardından "askeri casusluğa teşebbüs" ve "askeri yasak bölgeye girmek" suçlarından tutuklanmaları talebiyle Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilmişti.

Hakimlik, teğmen Aggelos Mitretodis ile çavuş Dimitros Kouklatzis'in askeri yasak bölgeye girmek suçundan tutuklanmasına karar vermişti.

İki askerin ifadelerinde, karda gördükleri ayak izlerini takip etmeleri sonucu Türk tarafına geçtiklerini ve cep telefonlarındaki görüntüleri, üst rütbelilere göndermek amacıyla kaydettiklerini öne sürdükleri öğrenilmişti.

ÖNCEKİ HABERLER
Ülkede savaş var öleceğiz diyerek kendini vurdu!
Asuman Dabak hastalığı ne doktoru son durumu anlattı
ATA AÖF bütünleme sonucu Atatürk Üniversitesi Öğrenci sınav girişi
Asuman Dabak kimdir hastalığı ne Asuman Dabak son durumu
Ece Gürsel kimdir aslen nereli hayatını değiştiren kapak
HDP'li Erciş Belediye Başkanı Yıldız Çetin'E terör suçlamasıyla gözaltı
Yorumlar 14 yorum