BIST 4.965
DOLAR 18,63
EURO 19,34
ALTIN 1.053,88
HABER /  GÜNCEL

Sigaraya bir yasak daha geliyor

Kapalı alanda sigara içme yasaklarına bir yenisi daha ekleniyor...

Abone ol

Sağlık Bakanlığı'nca başlatılan yeni uygulamayla bazı apartmanlara "Apartmanımızın ortak kullanıma açık hiçbir alanında sigara içilmez" sloganlı stickerlar yapıştırdırıldı.

Dünya Çevre Günü nedeniyle düzenlenen etkinlikte, Ulusal Tütün Kontrol Programı Komitesi'nin alt çalışma grubu olan Sigara Dumanından Pasif Etkileniminin Önlenmesi Grubu'nca hazırlanan stickerlar, Tunalı Hilmi Caddesi'ndeki bir apartmanın girişine yapıştırıldı.

Ulusal Tütün Kontrol Programı Komitesi Başkanı Dilek Aslan, yılda yaklaşık 6 milyon kişinin sigaradan, 600 bin kişin ise sigara dumanına maruz kalmaktan dolayı öldüğünü bildirdi.

Tütün kullanımıyla mücadele için aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 175 ülkenin ortak kararlılık içinde olduğunu belirten Aslan, tütün kontrolü yaklaşımların içerisinde pasif etkilenimle mücadelenin önemli yer tuttuğunu kaydetti.

Sticker uygulamasının başlatıldığı apartmanın ortak kullanım alanlarında sigara içilmediğini belirten Aslan, "Bu, diğer bütün apartmanlarda da başarıyla uygulanmalı" dedi.