YAZARLAR

Sheraton Ankara Hotel & Lugal A Luxury Collection Hotel

Dormen, şapkasını çıkardı aracın kapısını nazikçe açtı, şık bir şekilde “hoş geldiniz Ankara Sheraton Hoteline” dedi. Otelcilikte karşılamanın ne kadar önemli ve özel bir hassasiyet olduğunun ilk izlenimini doğru ve olması gerektiği şekilde uygulayan bir

Merhabalar,

Dormen, şapkasını çıkardı aracın kapısını nazikçe açtı, şık birşekilde “hoş geldiniz Ankara Sheraton Hoteline” dedi. Otelciliktekarşılamanın ne kadar önemli ve özel bir hassasiyet olduğunun ilkizlenimini doğru ve olması gerektiği şekilde uygulayan biranlayışla başladı başkentteki konaklama periyodum.

  

Daha sonrasında oteli yaşamaya başladım, en çok dikkatimi çekengüven veren, kusursuz, kendine özgü servis ve hizmet anlayışıydı. Bir otelle ilgili iyi yada kötü yönde düşüncelerinizibelleğinizde bıraktıklarıyla paylaşırsınız sonrasında.

  

Evet, Ankara’nın yüz akı olmuş, yerli ve yabancı sayısızprotokole, ünlü ve ünsüz birçok kişiye ev sahipliği yapmış SheratonAnkara Hotel’i bana bir kez daha şunu hatırlattı son dönemlerdeülkemizin dört bir yanında farklı konseptlerle en son teknolojilerkullanılarak yepyeni oteller açılıyor farklı mimariler, farklıayrıntılarla ama içini kurgulamakta onu yaşatmakta aynı dengeyisağlamak göründüğü kadar kolay olmuyor ve burada hizmet sektörününen önemli unsuru olan insan faktörü, yetişmiş, tecrübeli, dinamik,yaptığı işe hakim ekip ruhunun önemi ortaya çıkıyor. Fark da iyi yada kötü değerlendirmelerde bu doğrultuda, bu yaklaşımda o otelieksi ya da artı yönde etkiliyor misafir gözüyledeğerlendirilmesinde ve görülmesinde.

Farklı tercihler, farklı renkler, farklı coğrafyalardan geleninsanlara ortak bir memnuniyette bir sunuşla ev sahipliğiyapabilmektir otelciliğin ritüeli.

  

Sheraton Ankara Hotelinde de gerek otelin yatırımcılarınıngerekse yöneticilerinin fiziki yıpranma, dış görünüş ve içerikleilgili detaylarda yenilenme ve mevcut yapıyı daha iyi, göze dahaşık görünür hale getirmeleri gerekiyor. Bununda bilincindeoldukları kanısındayım ama en kısa sürede uygulamaya sokmalarıgerekiyor.

Örneğin: odalardaki minibar sisteminin mutlaka düzenlenerek,Sheraton Ankara’ya yakışan en iyi ürün çeşitliliğinin misafirintercihine sunulması gerekiyor.

  

Sezar’ın Hakkı Sezar’a

Başka Bir İsteğiniz Var mı? Afiyet olsun

Sheraton Ankara otelinin servis ve hizmet anlayışını mükemmelbir şekilde yaşatan servis ve mutfak ekibinin bütünlüğü, ekipruhunu sizlerle paylaşmamak, farklarını ifade etmemek böylesinegüzel bir ekibe haksızlık yapmak olurdu. Küçük gibi görünen amaövgüyle ifade edilip anlatılacak dokunuşları var hizmet ve servismükemmeliyeti kalitesi ve bütünlüğü adına. Serviste TuranKalyoncu, Ömer Karakaş, Erkan Yeresaçan, Ramazan Bayar veekipleri çok iyi koordine olup birebir misafiri anlamak veisteklerine en iyi şekilde sunumlar yapmaktan mutluluk duyuyorlar.İşlerini severek, tecrübelerini sergileyerek yapıyorlar. Güleryüzlü, saygılı, içten, samimi ve profesyoneller.

  

Gözle sizi hiç rahatsız etmeden birebir temas kurup isteğinizien hızlı şekilde, zaman yönetimi ve kaliteli servis anlayışıylayerine getiriyorlar.  Ankara da bir mekanı sordum servisgörevlisine, bilmiyorum sizin için öğreneyim dedi  ve ikidakika içerisinde adresi, iletişim numaralarını bir kağıda yazarakyanıma geldi ve beni bilgilendirdi.

  

Yine Ankara’da ki saygın bürokratlardan dostum Necip Avcı beniziyarete geldiğinde ceketlerimizi çıkarıp sandalye ye koyduğumuz daoturduğumuz masanın hemen yanına vestiyer getirilerekceketlerimizin asılması son derece şıktı.

  

Otelcilikte küçük ayrıntıların ne kadar önemli olduğunun daanlamlı bir ifadesiydi. Sheraton Ankara Hotel’in mutfak şefi ZekiAçıköz’ün de sohbetimize katılması başkent ziyaretimizi keyifli birdost sohbetiyle bütünlememize vesile oldu.

Türk mutfağının özü, sözü, lezzeti bir mutfak lideri ZekiAçıköz; Aşçılık mesleğinin marifetlerini, önemini, nasıl icraedilmesi gerektiğini, iştirak ettiği her organizasyonda doğrutanımlayan, anlatan, Türk mutfağının geleceği için yarınlara bakan,adım atan bir isim. Her zaman yaptıklarının arkasındayız.

  

Zeki Ustanın yetiştirdiği birçok genç şefimiz var KorayTürk’te bu otelde keşfettiğim yaptıklarıyla, kendine özgüsunumlarıyla dikkatleri çeken bir isim ama mutfaktaki her birçalışan büyük bir hassasiyetle ve özveriyle işini çok severekçalışıyor. Genel olarak şunu ifade etmeliyim ki Sheraton AnkaraHotel’inin yeni genel müdürü ve yardımcısı oldukça şanslı,böylesine kaliteli, düzgün hizmet aşığı servis ve mutfak ekibiolduğu için. Onların yaşattıkları da bir kez daha ağırlamakbir sanattır dedirtti.

  

Veda Vakti

Valizimle resim çekilmek için izin istedim kapı karşılamaekibinden ve sonrasında taksinin kapısı açıldı, dormen şapkasınıçıkardı kapımı kapattı “Güle güle yine bekleriz” diyerekuğurladı.

İşte yaşayan bir otelcilik anlayışı, sözün özü otelcilik;Karşılama, Ağırlama, Uğurlama…

Tatil tadında kalın.

Yorumlar