BIST 9.312
DOLAR 31,00
EURO 33,58
ALTIN 2.019,02
HABER /  POLİTİKA

Sezer çizdi, Gül davet etti

Abdullah Gül, Sezer’in ambargo koyduğu pek çok isme Çankaya kapılarını açıyor.

Abone ol

Abdullah Gül, Sezer’in ambargo koyduğu pek çok isme Çankaya kapılarını açıyor. Sezer döneminde isimleri çizilen Orhan Pamuk, Sezen Aksu, İbrahim Tatlıses yine protokol listesine alınıyor

Çankaya Köşkü’nün protokol listesi değiştiriliyor. Listeyi 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel dönemindeki gibi genişletmeyi planlayan Abdullah Gül, “seçkinci” bir yaklaşım yerine, her görüş ve kesimden sanatçı, yazar ve sivil toplum örgütü temsilcilerine protokolde yer vermek istiyor.

Sezer, Ermeni soykırımına ilişkin değerlendirmeleri nedeniyle Orhan Pamuk’u listeye almamış, Nobel kazandığında kutlamamıştı. Sezer, eşi türbanlı siyasilere eşsiz davetiye gönderirken, Cumhuriyet Bayramı ve yeni yıl resepsiyonlarına çağrılan isimleri de tamamen değiştirmişti. TV ekranlarının ünlü isimleri yerine opera, bale, tiyatro sanatçılarıyla ressam, yazar ve orkestra şeflerine davetiye gönderen Sezer, Demirel döneminde 2 bin 500 kişiden oluşan protokol listesini bin kişiye indirmişti.

SEZEN DE GELİR NEŞET ERTAŞ DA

Cumhurbaşkanı Gül’ün halasının oğlu ve eniştesi, AKP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Tekelioğlu, Gül’ün protokolde izleyeceği tutumu şöyle anlattı: “Abdullah Bey’in çevresinde sadece bürokratlar olmayacak. Kendi ekibiyle protokol listesini ele alarak, tarafsız ve tüm toplumu kucakladığı mesajı veren bir liste hazırlayacak. Şahsi düşünceleriyle değil, oturduğu makamın gerektirdiği biçimde davranacak. Yani kendisi pop müzik değil, Türk musikisi sever ama Çankaya Köşkü’ne Sezen Aksu’yu da çağıracak. Neşet Ertaş’ı da Orhan Hakalmaz’ı da Pekinel kardeşleri de çağıracak. Yazarlar arasında düşüncesi nedeniyle ayrım yapmayacak. Köşk, kimilerine açık, kimilerine kapalı olmayacak. Toplumda yeri olan herkes Köşk’te kendine bir yer bulacak.”

VAKİT'DE DAVETLİ

ABDULLAH Gül, 5 Eylül’de Çankaya Köşkü’nde vereceği resepsiyonda “ayrımcılık yapmama” ilkesini ön plana çıkararak, Sezer döneminde Köşk’e davet edilmeyen Cihan Haber Ajansı ve Vakit gazetesine de kapısını açacak. 5 Eylül’de Köşk’te verilecek resepsiyona siyasetten, basına kadar hiçbir alanda ayrımcılık yapılmadan basın kuruluşlarının genel yayın yönetmeni ve Ankara temsilcilerine davet gönderileceği belirtiliyor. Sezer döneminde düzenlenen resepsiyonlara ilk 2 yıl davet edilen Vakit gazetesi sonradan Sezer’in ambargosuna uğramıştı. Cihan Haber Ajansı’na da Köşk resepsiyonları için davet gitmiyordu. Abdullah Gül, dışişleri bakanlığı döneminde de bakanlığının basın akreditasyonuna kısıtlama getirmemişti. Avrasya Radyo Televizyon (ART) Başbakanlık’a giremezken, Dışişleri Bakanlığı’na akredite olabilmişti.

(Akşam)