BIST 1.325
DOLAR 7,95
EURO 9,49
ALTIN 462,85
HABER /  GÜNCEL

Seçim canlı anlık oy sonuçları AKP - CHP-HDP oy oranı

Seçim sonuçları canlı ve anlık verilerle gelmeye başladı. Yeni milletvekilleri kimler oldu sorusu 24 Haziran 2018 seçimi ile meclise kimler girdi? 27. Dönem milletvekilleri AK Parti (AKP) CHP, HDP, MHP, İYİ Parti oy sonuçları YSK sandık sonuçları.

Abone ol

TÜRKİYE 24 Haziran 2018 Seçim Sonuçları YSK yasağının kalkması ile birlikte canlı yayınla internethaber.com sitesinde sunulmaya başladı. YSK Sandık oy sonuçları AA verileri ile yayınlanıyor. 24 Haziran seçimlerinde oy verme işleminin tamamlanmasının ardından, YSK tarafından önce cumhurbaşkanı seçimi oy sonuçları tasnif edildi. Hemen ardından da genel seçim sandık sonuçları YSK tarafından kayda alınmaya başladı. Sayımı yapılan oyların sonuçları seçim yasağının kalkması ile kamuoyuna sunuluyor.

27. Dönem milletvekilleri ve AK Parti (AKP) CHP, HDP, MHP, İYİ Parti oy sonuçları merak konusu. Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı oy dağılımı da meclisin yapısını belirleyecek. 

27. DÖNEM MİLLETVEKİLİ SEÇİMİ CANLI SONUÇLARI TIKLAYIN

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) verilerine göre seçimde, yurt içinde toplam 56 milyon 322 bin 632 seçmen, 180 bin 65 sandıkta oy kullandı. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin 7 Haziran'da başlayan oy verme işlemi 19 Haziran'da tamamlandı. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler, 24 Haziran saat 17.00'ye kadar gümrük kapılarında oy verebildi. Seçmenler, üzerinde Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası bulunan, kimliği tereddütsüz ortaya koyan, resimli, resmi nitelikteki belgelerden biriyle oy kullanılabildi.

Cumhurbaşkanı seçimi birinci tur : Cumhurbaşkanı seçiminin ilk turuna 6 aday katıldı. Birinci turda geçerli oyların salt çoğunluğunu alan (yüzde 50'nin üstü)  cumhurbaşkanı seçilmiş oluyor. 

İkinci oylamaya ilişkin seçim takvimi : İlk oylamada geçerli oyların salt çoğunluğu sağlanamadığı takdirde 8 Temmuz 2018 pazar günü ikinci tur oylama yapılacak. Bu seçime en çok oy alan 2 aday katılacak. Adaylardan hangisi en çok oyu alırsa o cumhurbaşkanı olacak. İkinci oylamaya ilişkin seçim takvimi ise şöyle işleyecek:

- 25 Haziran: İkinci oylamaya katılmaya hak kazanan adaylardan birinin herhangi bir nedenle seçime katılmaması halinde aday ikamesinin son günü (Saat 17.00). İkinci oylama propaganda döneminin başlangıcı.

- 26 Haziran: İlçe seçim kurulu kararları ile birleştirme tutanaklarına karşı il seçim kuruluna yapılacak itirazın son günü (Saat 17.00). İlçe seçim kurulu kararlarına karşı yapılan itirazlar il seçim kurullarınca en geç 23.59'a kadar karara bağlanacak.

- 28 Haziran: İl seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına karşı yapılan itiraz YSK'ce karara bağlanacak. 29 Haziran: YSK kesin seçim sonuçlarını ilan edecek. 30 Haziran: Gümrük kapılarında ve yurt dışında oy verme işlemine başlanacak.

- 4 Temmuz: Yurt dışında oy verme işlemi sona erecek. 7 Temmuz: Seçim propaganda dönemi saat 18.00'de sona erecek. 8 Temmuz: Oy verme günü. Seçim yasakları saat 24.00'te sona erecek. 9 Temmuz: Cumhurbaşkanı seçimi geçici sonuçları ilan edilecek. 12 Temmuz: YSK kesin seçim sonuçlarını ilan edecek.

ÖNCEKİ HABERLER
Esed'den kimyasal silah yalanı! Hepsini imha etmiş...
İstanbul Milletvekilleri 27. dönem 2018 İstanbul Seçim Sonucu
Tekirdağ Milletvekilleri 27. dönem 2018 Tekirdağ Seçim Sonucu
Canlı Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018 sonucu
Seçim Sonuçları 2018 anlık canlı sandık sonucu
Münevver Arınç kimdir Bülent Arınç'ın eşi ve çocukları kimdir?
Yorumlar