HABER /  GÜNCEL

Savcı o hesabın sahibi için müebbet istedi

15 Temmuz başarısız darbe girişimi öncesi attığı tweetlerle dikkatleri üzerine çeken "Analizi Harbiyeli" adlı hesabın Kurmay Albay Ömer Kulaç'a ait olduğu tespit edildi. Savcı, Kulaç için 5 kez ağırlaştırılmış müebbet istedi.

Analizi Harbiyeli adlı twitter hesabını kullanan eski Jandarma Kurmay Albay Ömer Kulaç için savcılık 5 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi. İddianamede Kulaç'ın 15 Temmuz'da Yurtta Sulh Konseyi tarafından  sözde "Kırşehir Sıkıyönetim Komutanı" görevine atandığı belirtildi.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminde adı "Kırşehir Sıkıyönetim Komutanı" olarak yer alan ve "Analizi Harbiyeli" adlı Twitter hesabını kullandığı tespit edilen eski Jandarma Kurmay Albay Ömer Kulaç hakkında 5 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame kabul edildi.

SÖZDE GÖREVİ İCRA ETMEK İÇİN KIRŞEHİR'E GELMİŞ

İddianamede, Ömer Kulaç'ın sözde Yurtta Sulh Konseyi tarafından kendisine verilen "Kırşehir Sıkıyönetim Komutanı" görevini icra etmek için darbe girişimi akşamında Kırşehir'e gelmek üzere İstanbul'dan yola çıktığı, geceyi Ankara'da geçirdikten sonra sabah saatlerinde Kırşehir'e geldiği bilgisine yer verildi. 

KİMLİĞİ DIŞINDA HİÇBİR SORUYA CEVAP VERMEMİŞ

İddianamede, şüphelinin kimliği dışındaki hiçbir soruya cevap vermediğine işaret edilerek, şunlar aktarıldı:

"Şüphelinin aracında, İstanbul'daki ikametinde ve çalışma odasında arama yapıldığı, elde edilen dijital materyallerin incelenmesi için Kayseri Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne gönderildiği, burada düzenlenen raporda, 'analizi harbiyeli' isimli twitter hesabı hakkında içeriklerin bulunduğu, ayrıca şüphelinin 3 Mayıs 2017'de twitter'daki 'analizi harbiyeli adresi benim' şeklinde sms mesajının bulunduğunun tespit edildiği, ayrıca darbe girişiminin yaşandığı vakitlerde darbe ile ilgili olduğu anlaşılan SMS mesajlarının olduğu tespit edildi."

'YAVRUM BENİ SIKIYÖNETİM KOMUTANI YAPMIŞLAR'

Sanık Kulaç'ın 6-16 Temmuz 2016'da FETÖ ile iltisaklı olduğu gerekçesiyle ihraç listesinde bulunan birçok şüpheli isimle görüşmesinin tespit edildiğine işaret edilen iddianamede, "Kırşehir Sulh Ceza Hakimliğince yapılan sorgusunda kendisine ait olduğunu kabul ettiği 'analizi harbiyeli' adlı twitter hesabında darbe girişimi günü ve önceki saatlerde bu faaliyetlerden haberdar olduğunu ortaya koyan iletiler tespit edilmiştir. Ayrıca, bu hesaptan yaptığı bir paylaşımda 'yavrum beni sıkıyönetim komutanı yapmışlar, sıkıyorsa bölgeme yanaş' şeklinde bir iletinin bulunduğu belirlenmiştir." bilgileri yer aldı.

ÖNCEKİ HABERLER
Yıldırım'dan HDP'ye Kandil göndermesi
Sarın gazıyla öldürülen ikizlerin babası Erdoğan ile buluştu
'Katil Esed bunun bedelini ödemeli'
CHP'li Tuncay Özkan vatandaşa hakaret etti
Rusya ABD ile köprüleri attı!
Derecelendirme kuruluşu Fitch 5 Türk belediyesinin kredi notunu yükseltti
Yorumlar 3 yorum