BIST 1.560
DOLAR 7,45
EURO 9,02
ALTIN 442,47
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Sakarya Üniversitesindeki genç yetenekler geliştirdi

Sakarya Üniversitesindeki (SAÜ) genç yetenekler, geliştirdikleri "kullanım asistanı" cihazıyla binek ve ağır vasıta araçlar ile motosikletleri otonomlaştıracak.

Abone ol

SAÜ Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü dördüncü sınıf öğrencisi M. Talha Çuhadaroğlu ve iki arkadaşı, bir sohbet sırasında "otonom araçlardan" bahsedilmesi üzerine fikir geliştirerek bu alanda çalışmaya başladı.

Yaklaşık 3 yıldır yaptıkları çalışmalar ve araştırmalardan sonra "robotik teknoloji", "insansız hava araçları" ve "otonom araç sektöründe" hizmet vermek amacıyla "Connect-ION" adlı projeyi başlatan ve Sakarya TEKNOKENT Girişim Atölyesine kabul edilen girişimciler, çalışmanın ilk ayağında "kullanım asistanı" adını verdikleri cihazı uygun maliyetlerle araçlara entegre ederek binek ve ağır taşıtlar ile motosikletleri "otonom araçlar"a çevirmeyi hedefliyor.

Araca monte edilecek "kullanım asistanı"yla sürücülere daha güvenli, "akıllı" ve bilinçli bir sürüş imkanı sağlanacak.

OTONOM ARAÇ PAZARINDA OLMAK İSTİYORUZ
M. Talha Çuhadaroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projeye, bir sohbet sırasında otonom araçlarla ilgili bahsedildiğini, bunun üstünde kafa yormaya başladıklarını, araştırma yaptıklarını ve eğitim seviyelerinin de buna el verdiği için çalışmalara başladıklarını kaydetti.

Üzerinde çalıştıkları projenin otonom araç sektörüne hitap ettiğini belirten Çuhadaroğlu, "Otonom araç sektörü dünyada potansiyele sahip bir iş modeli. Şu anda çok büyük otomotiv firmaları bu ürün üzerinde çalışıyor. Teoride öğrendiğimiz birikimi otonom araç dünyasına sensörlerden veri olarak gerçekleştirme kararı aldık. Bu şekilde sensörlerden aldığımız verileri ilk etapta araç içerisine kuracağımız platforma entegre etmek istiyoruz." diye konuştu.

"KULLANIM ASİSTANI" ADLI ÜRÜNÜN ARAÇ İÇERİSİNE YERLEŞTİRİLECEK BİR SENSÖR

Çuhadaroğlu, sürücüsüz otomobillerin çeşitli yasal süreçlerden dolayı tamamen otonomlaştırılmış vaziyette olmadığını dile getirerek, hala kaza yapma risklerinin bulunduğunu kaydetti.

Otonom araç sektörüne, "kullanım asistanı" adını verdikleri ve prototipini ürettikleri ürünleriyle girmek istediklerini dile getiren Çuhadaroğlu, "Şu an dünyada otonomlaştırılmayı bekleyen 1 milyar araç bulunmakta ve bu sayı her geçen gün artmakta. Dünyada bir-iki üreticinin dışında direkt otonom araç üreten firma bulunmamakta ve 2020'den önce diğer firmaların otonom araçlarını piyasaya sürmesi şu anda öngörülmüyor." dedi.

Çuhadaroğlu, "kullanım asistanı" adlı ürünün araç içerisine yerleştirilecek bir sensör, devre kiti olduğunu dile getirerek, "Kullanım asistanıyla kullanıcılar eski araçlarına yaptıkları yatırımları herhangi bir şekilde çöpe atmadan daha uygun maliyetlerde takılacak sensör kitiyle araçlarını daha akıllı, güvenli ve bilinçli bir şekilde kullanabilecekler." ifadelerini kullandı.

ÖNCEKİ HABERLER
Hayvan fosilinde şaşırkan keşif
Zayıf çocuklar geleceğin obezleri mi?
Üniversite öğrencisinin feci sonu!
Anayasa değişikliği teklifine MHP damgası 9. maddeye dikkat
PKK taktik değiştirdi! 35 yıllık eylem tarihinde ilk kez...
İstanbul saldırısı Süleyman Soylu'dan yeni açıklama
Hakan Çelik'ten HDP'ye isyan!
Grip olanlar enerji almak için neler yiyebilir?
Ünlü oyuncudan yürek acıtan paylaşım
DHA muhabiri dehşeti anlattı! İçim kan ağlayarak...
Yorumlar