BIST 1.910
DOLAR 13,72
EURO 15,54
ALTIN 786,53
HABER /  SAĞLIK

Sağır olmak istemiyorsanız bu 7 şeyi kulaklarınızdan uzak tutun!

Oldukça hassa organlarımızdan biri olan kulaklarımıza bazen farkında olmadan zarar verebiliriz. Yaptığımız bazı bilinçsiz davranışlar işitme kaybına bile yol açabilir. Peki kulak sağlığımıza zarar veren davranışlar nelerdir ? Kulak sağlığımızı korumak için nelerden uzak durmalıyız?

Abone ol

Kulaklarımız aslında düşündüğümüzden de hassastır. Bazı davranışlar ve durumlar var ki kulaklara zarar verebiliyor. Peki kulak sağlığımıza zarar veren davranışlar nelerdir? Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım konu ile ilgili bilgiler verdi.

1. YÜKSEK SES VE GÜRÜLTÜ: Kulaklar sesi alma ya duyarlı organ olduklarından yüksek ses kulaklara her zaman zarar verir. Yüksek sesle müzik dinlemek, kulak korumasız silah atışı yapmak, yüksek sesli ortamlarda çalışmak, yüksek sesli patlamalara maruz kalmak, yüksek sesle eğlence merkezi gibi ortamlarda çalışmak İşitmeye zarar vererek kulakta çınlama ya neden olabilir.Bu işitme kaybı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Yüksek sese maruz kalma derecesi ve süresine bağlı olarak işitme kaybı kalıcı veya geçici olabilir.

2. KULAK TEMİZLEME ÇUBUKLARI: Kulak temizleme çubukları,kulak kirinin kulak kanalında tıkanmasına neden olarak kulağa zarar verir. Normalde kulak kiri kendini kulak dışına doğru atmaya meyillidir.Kulak çubuklar ile kendi kendini temizleyen bu sistem bozulmuş olur. Kulak çubukları daha derine doğru itilirse kulak zarına zarar verebilir.3. KULAK DAMLASI: Bazı kulak damlaları kulak için zararlı özellik taşır örneğin Gentamisin etken maddesi taşıyan kulak damlaları kulak için zararlı etkiye sahiptir. Bu damlaların rastgele ve bilinçsizce kullanılması kulağı zarar verir. İçerisinde ne olduğu belli olmayan bir takım karışımlar kulak kanalı Ph dengesini bozarak kulakta mantar enfeksiyonu ve iltihap oluşmasına neden olarak kulağa zarar verebilir.

4. CEP TELEFONU: Cep telefonları, radyasyon ve elektromanyetik dalga yayarak kulağa zarar verebilir. Özellikle ilk arama esnasında kulağa tutulması en fazla elektromanyetik dalga yayarak kulakta çınlamaya, zonklama ve derinden ağrı hissi oluşmasına neden olabilir. Cep telefonu ile çok fazla konuşmak zorunda kalan insanlar kulaklık kullanmalıdır. Yine bu telefonların içerisinde yer alan lityum pillerin fazla ısınmasına bağlı patlama riski mevcuttur.Bunlar başa yakın pozisyonda tutulduğunda patlarsa kafaya zarar vererek hayati risk taşır.5. SİGARA VE İLAÇLAR: Sigara kullanımı zamanla kan damarlarında bozulmaya neden olarak, kan akımını bozar. Sigara özellikle küçük kılcal damarları etkileyerek kan akımını engeller. Bu kılcal damarlar kulağımızın kan akımının sağlar kan akımının bozulması işitme kaybı ile neticelenir. Mecburen kullanmak zorunda olduğumuz bazı antibiyotikler ve kemoterapi ilaçları kulak hücrelerinin ölmesine neden olarak işitmeye kalıcı olarak zarar verebilir bu ilaçları kullanırken sürekli kontrol altında olmalısınız.

6. PİERCİNG: Piercing hijyenik şartlar sağlanmadan yapılırsa kulak kıkırdağında erime meydana gelerek kulak şeklinin bozulmasına neden olabilir. Kulak kıkırdağına yapılacak delme işlemlerinin hekim kontrolünde yapılması gereklidir. Yine kulağa takılan küpelerin kulakta alerjik reaksiyon yaparak kaşınmasına ve kulağın şişerek enfeksiyon oluşturmasına neden olur.7. BAŞ DÖNMESİ: Kulaklar duyma görevinin dışında dengenin sağlanmasında önemli rol oynar. Baş dönmesi, kulakta çınlama, basınç artışı ve kulakta tıkanma hissi iç kulaktaki denge sisteminin etkilendiğini gösterir bu belirtilerin hafife alınması zamanla işitme organının da zarar görmesine neden olabilir. Denge sistemini etkileyen nedenler duymanın da etkilenebileceğinin göstergesidir, Bu nedenle baş dönmesi hastaları kulak burun boğaz hekimlerince ayrıntılı değerlendirilmelidir.

ÖNCEKİ HABERLER
Kılıçdaroğlu ve İnce yan yana geldi
Kılıçdaroğlu ve İnce yan yana geldi
Çakıcı'ya 'helalleşme izinli' rapora 6 tutuklama
Çakıcı'ya 'helalleşme izinli' rapora 6 tutuklama
Akran zorbalığı nedir nasıl önlenir?
Akran zorbalığı nedir nasıl önlenir?
Şişli'de güpegündüz silahlı soygun
Şişli'de güpegündüz silahlı soygun
Otomobil kafeye daldı: Yaralılar var!
Otomobil kafeye daldı: Yaralılar var!
ABD'de serbest bırakılan Sinan Narin İstanbul'a geldi
ABD'de serbest bırakılan Sinan Narin İstanbul'a geldi
Florence Kasırgası ABD'yi fena vurdu! Bilanço ağırlaşıyor
Florence Kasırgası ABD'yi fena vurdu! Bilanço ağırlaşıyor
ABD'den flaş hamle: Tamamen durdurdu
ABD'den flaş hamle: Tamamen durdurdu
MİT'in paketlediği Yusuf Nazik için yeni karar
MİT'in paketlediği Yusuf Nazik için yeni karar
3 işçinin öldüğü vinç kazasında 5 gözaltı
3 işçinin öldüğü vinç kazasında 5 gözaltı