BIST 1.342
DOLAR 7,88
EURO 9,39
ALTIN 458,13
HABER /  DÜNYA

Saakaşvili Gürcistan vatandaşlığından çıkartıldı

Ukrayna'nın Odessa Valisi ve eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Gürcistan vatandaşlığından çıkartıldı.

Abone ol

Gürcistan vatandaşlığından çıkarılmasına tepki gösteren Saakaşvili, "Benden pasaportumu alabilirler ama kimse Gürcü olduğum gerçeğini ve Gürcistan'a sonsuz sevgimi değiştiremez" dedi.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili, Odessa Valiliği görevini yürüten Saakaşvili'nin vatandaşlıktan çıkartılmasına ilişkin kararnameyi onayladı.

Cumhurbaşkanlığı'nın resmi sitesinde yayımlanan açıklamada, "21 Aralık 1967 doğumlu Gürcistan vatandaşı Mihail Saakaşvili, diğer bir ülkenin vatandaşlığına geçmesi nedeniyle vatandaşlıktan çıkarılmıştır" ifadesine yer verildi. 

Açıklamada kararın, Gürcistan'da vatandaşlık kanunun bir maddesine dayanılarak verildiği belirtildi. 

Gürcistan Adalet Bakanı Tea Tsulukiani, Saakaşvili'nin vatandaşlıktan çıkarılmasını uygun gören belgeleri dün Cumhurbaşkanı Margelaşvili'ye sunmuştu. 

Adalet Bakanlığı, Ağustos ayında Ukrayna makamlarından Saakaşvili'nin bu ülkenin vatandaşlığına geçip geçmediğinin teyit edilmesini istemiş, gelecek bilgi doğrultusunda eski cumhurbaşkanının vatandaşlıktan çıkarılması için işlem başlatılacağını duyurmuştu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Gürcistan'da 2013 yılında düzenlenen Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından ülkesini terk eden ve hakkında tutuklama kararı bulunan Saakaşvili'ye Ukrayna vatandaşlığı vermiş ve Odessa Valisi olarak atamıştı.

RUSYA'NIN BASKISI İDDİASI

Eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakaşvili, Gürcü "Rustavi 2" televizyonunda yaptığı açıklamada, eski Gürcistan Başbakanı Bidzina İvanişvili'nin talimatıyla vatandaşlıktan çıkarıldığını savunarak, hükümetin, kendisinin 2016 yılındaki parlamento seçimlerine katılmasının yolunu kesme çabası içinde olduğunu iddia etti. 

Mihail Saakaşvili, tüm bu gelişmelerin arkasında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev'in bulunduğunu da ileri sürdü.  

Gürcistan hükümetinin başından beri kendisini tutuklamak istediğini belirten Saakaşvili, "Putin ve Medvedev'in desteklediği İvanişvili de bunu defalarca söylemişti. Bu nedenle ülkemi terk etmek zorunda kaldım ve Ukrayna'ya gittim" dedi.  

Saakaşvili, Ukrayna'nın da Gürcistan gibi geleceği ve özgürlük için mücadele verdiğini belirterek, Ukrayna'nın başarısının ve kurtuluşunun Gürcistan'ın da kurtuluşu olacağını söyledi.

SAAKAŞVİLİ'NİN PARTİSİNDEN TEPKİ

Saakaşvili'nin liderliğindeki Birlik Ulusal Hareketi partisi, eski cumhurbaşkanının vatandaşlıktan çıkarılmasının siyasi amaç taşıdığını savunarak, hükümeti yasal mekanizmaları siyasi hedefleri doğrultusunda açık bir şekilde kullanmakla suçladı.

Parti üyeleri, 2016 genel seçimleri yaklaşırken Saakaşvili'nin Gürcistan'daki siyasi gelişmelerden mümkün olduğunca uzak tutulmasının amaçlandığını da iddia etti. 

ÖNCEKİ HABERLER
İşte Benim Stilim All Star'da kimler elendi?
Cizre'de faciadan dönüldü! Rögardan bomba çıktı!
Kısmetse Olur yarışmacıları kimdir? Ayça evli Serhan ise...
Türk askeri Musul'da! FLAŞ
ABD'den Ankara'yı kızdıracak Esad teklifi!
Açık lise sınavları ne zaman 2020 AÖL 1. dönem sınav tarihleri
Yorumlar 1 yorum