BIST 11.139
DOLAR 33,07
EURO 36,04
ALTIN 2.620,06
HABER /  GÜNCEL

Türk askeri Musul'da! FLAŞ

150 kadar Türk Komandosu bu görev değişimi kapsamında Musul Başika kampına geçti.

Abone ol

Musul’un kuzeyinde Türkiye sınırına yakın Peşmerge ve diğer IŞİD karşıtı muhalifleri eğitmek için bölgede bulunan Türk taburu görev değişimi yaptı. Bu arada resmi kaynaklar 150 kadar Türk askerinin bölgeye intikal ettiğini belirtirken, yerel kaynaklar sayının daha fazla olduğu konusunda ısrarlı.

150 kadar Türk Komandosu bu görev değişimi kapsamında Başika kampına geçti.

AA'nın edindiği bilgilere göre 2,5 yıldır peşmergenin eğitimi için Musul

Musul eski Valisi Esil Nuceyfi: Türk askeri nöbet değiştirdi. Gelenler daha kalabalık. Operasyon değil

yakınlarında bulunan Türk birliğinin değiştirilmesi için Başika bölgesine 150 civarında askerkarayoluyla gönderildi.

HEYECAN YARATTI

CNN Türk'ün Musul'a 1200 asker gönderildi haberi, Ankara'da da heyecan yarattı. Haber, askeri kaynaklar tarafından kısa sürede yalanlandı. Sayının 1200 değil 150 olduğu ve rutin eğitim faaliyetlerinin olduğu duyuruldu.

Türkiye, 2014 yılından Musul'da ılımlı Iraklılar'ın eğitimi için görev yapıyor. Bugün ise Beşika'da görev yapan TSK birliklerinde görev değişimi yaşandı. 

ABD MUSUL'A OPERASYONA HAZIRLANIYOR

Bu arada ABD, uzun süredir Musul'da IŞİD'e yönelik operasyona hazırlanıyor. Son olarak Eylül ayında terör örgütü IŞİD'e yönelik operasyona katılacak 90 ABD askeri, Erbil'e 70 kilometre uzaklıkta bulunan Mahmur ilçesinde askeri kampa yerleşti. 

Irak Parlamentosu Savunma Komisyonu Üyesi Naif Şemeri, ABD askerlerinin Musul operasyonunu katılıp katılmayacaklarının henüz belli olmadığını ve buna Irak hükümeti ve Musul İl Meclisi'nin kararına bağlı olduğunu söylemişti. Şemeri, Musul'a yönelik operasyonunda çok yakında başlayacağını duyurmuştu.

MUSUL 1 YILDIR IŞİD'İN KONTROLÜNDE

Musul hem Irak hem de DEAŞ için önemli bir mevzi. Geçtiğimiz yıl Musul'u eline geçiren DEAŞ, Irak ordusunun bıraktığı silah ve mühimmatlara sahip olmuş, bankaları da yağmalamıştı.