BIST 8.094
DOLAR 28,90
EURO 31,85
ALTIN 1.904,40
HABER /  DÜNYA

Rusya'nın vazgeçemediği Türk ürünleri

RUSYA'nın Türkiye'ye yönelik yaptırım kararları sınırlı kaldı. Sebze ve meyve girişine yasak getiren Moskova yönetimi ayakkabı, çamaşır ve bulaşık makinesi ile hafif sanayi ürünlerinden vazgeçemedi.

Abone ol

TÜİK verilerine göre, bu yılın 10 ayında Türkiye, Rusya'ya 64 milyon dolarlık ayakkabı ihracatı gerçekleştirirken, bu tutar 582,5 milyon dolarlık toplam ayakkabı ihracatının yüzde 11'ini oluşturdu.

Ayakkabının yanı sıra çamaşır ve bulaşık makineleri, ocak ve fırınlar da Rusya'nın Türkiye'den kaliteli malı ucuza satın aldığı hafif sanayi ürünleri olarak ön plana çıkıyor. Beyaz eşya sektöründe Avrupa'nın üretim merkezi konumunda bulunan Türkiye, Rusya'ya ekim sonu itibarıyla 13,3 milyon dolar değerinde çamaşır ve bulaşık makinesi ile kendinden vakumlu elektrik süpürgesi ihraç etti. Söz konusu ürün gruplarının yanı sıra Rusya, Türkiye'nin en fazla fırın ve ocak ihraç ettiği 5'inci ülke olarak kayıtlara geçti.

İTALYAN AYAKKABILARI ÇOK PAHALI

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Hüseyin Çetin, Rusya'dan bu yıl 2016 yaz koleksiyonu için ciddi siparişler aldıklarını dile getirdi. Çetin, "Gelinen noktada sipariş veren firmalar bir tedirginlik yaşıyorlar. Bazı firmalar Rusya'nın sipariş ettiği malların yüzde 50-60'ını üretti, bazıları da üretim aşamasına geldi" dedi. Rusya'daki alıcıların da yaşanan gerginliğe rağmen Türk ayakkabılarını satın almak istediklerini belirten Çetin, "Çünkü bu ayakkabıları İtalya'dan almaya kalktıkları zaman çok pahalıya geliyor. Türk ayakkabısı Rusların ayak yapısına ve moda tarzına en uygun ayakkabı olarak ön plana çıkıyor. Türkiye, özellikle Rusya'nın talep ettiği ayakkabıları zamanında üreten ve teslim eden bir ülke konumunda. Ayrıca Türk ayakkabılarının kalitesi de Rusya pazarında kendini kanıtlamış durumda" diye konuştu.

KARAR RUSYA'NIN LEHİNE

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Başkanı Ergün Güler de Rusya'nın Türk beyaz eşya sektörü açısından önemli pazar olmasının yanında sektörün üretim tesislerinin de yer aldığı bir ülke konumunda bulunduğunu ifade etti. Rusya'ya yönelik ihracatın geçen yıldan bu yana düşüş gösterdiğini belirten Güler, "Fırın ve ocaklarda Ocak-Ekim 2015 dönemine bakarsak 25,2 milyon dolarlık bir ihracat görüyoruz. Bu rakam geçen sene 41,8 milyon dolardı. Bu da aslında yüzde 39,7'lik bir düşüşü gösteriyor. Bilindiği üzere Rusya'nın ekonomisi sıkıntıda. Özellikle rublenin dolar karşısında yüzde 60 değer kaybetmesi bu senenin başından itibaren Rusya'ya olan ihracat rakamlarımızı oldukça etkiledi" dedi. "Rusya'nın sektörümüzü temsil eden ürün grubunu ithalat kısıtlamasının dışında bırakması öncelikle kendilerinin lehine" ifadesini kullanan Güler, Türkiye'nin üretim miktarı açısından Avrupa'nın zirvesinde yer almasının yanı sıra üretimde ileri teknoloji kullanıldığını belirtti.