BIST 11.139
DOLAR 33,04
EURO 36,07
ALTIN 2.621,30
HABER /  DÜNYA

Rusya'nın nükleer silah birikimi tüyler ürpertti!

''Umarım IŞİD'e karşı nükleer silah kullanmak zorunda kalmayız'' diyerek şaşırtan Putin'in bahsettiği silahlar yayınlandı.

Abone ol

Suriye'deki gelişmeler dünya güvenliğini tehdit eden boyutlara ulaştı. Bunun en çarpıcı örneği dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'ın Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile görüşmesinde yaşandı. "Umarım IŞİD'e karşı nükleer silah kullanmak zorunda kalmayız" diyen Putin ülkesinin nükleer silah gücünü bir kez daha dünyaya hatırlatmış oldu.

Uluslararası düzeyde bir referans kuruluşu olan ACA - Silah Kontrol Birliği"nin son verilerine göre, dünyada nükleer silah başlığı konusunda envanteri en kalabalık ülke Rusya Federasyonu.

Rusya yaklaşık 7 bin 700 nükleer başlıkla kitle imha silahları sıralamasında dünyada en fazla ölümcül silaha sahip olan ülke. Bunların yaklaşık 3 bin 200'ü kullanılabilir durumda olmasına rağmen, artık demode ve depolara taşınması da konuşuluyor.

Rusya'nın aktif olarak kullanabileceği "nükleer başlık" tipindeki silahlarının toplamı ise 4 bin 500 civarında. Bunlardan 3 bini savaş gemileri, denizaltılar, kara birlikleri ve hatta tren hatlarında seyyar platformlarda bulunduruluyor.


Rusya'nın yanısıra nükleer silah sahibi diğer ülkelerin envanterindeki nükleer silahların sayısı üstteki grafikte gösteriliyor.

Balistik füze olarak her an fırlatılamaya hazır nükleer başlıkların sayısı 1 bin 500 civarında. Rusya söz konusu nükleer gücünü 3 şekilde hazırda bekletiyor.

RS-24 tipi başlıklarını karadaki sabit silo veya depolarda, RSS-27 Topol tipi füzelerini karada ama seyyar platformlarda, RSS-N-30 Bulava tipi füzeleri denizaltılarda ve hava kuvvetleri bünyesindeki stratejik bombardıman filosunda bekletiyor.

Moskova bu muazzam nükleer gücüyle sınırlarını en güçlü ve kararlı şekilde savunacağını söylüyor. Nitekim, bunu yeni açıklanan askeri doktrininin kamuoyuna sunulan kısmında altını çizerek belirtiyor.