BIST 8.335
DOLAR 27,38
EURO 29,01
ALTIN 1.627,65
HABER /  DÜNYA

Rusya'nın Kürdistan devleti kararı Kürt sitesi duyurdu

RUSYA bağımsız bir Kürdistan devleti kurulmasına destek veriyor mu? En yetkili isim Dışişleri Bakan Sergey Lavrov Kürt sitesi Rudaw'a konuştu. Lavrov hem yeşil ışık yaktı hem kırmızı ve Kürtler'e komşularını işaret etti.

Abone ol

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kuzey Irak bölgesel Kürt yönetimi Başkanı Barzani’nin finanse ettiği Kürt sitesi Rudaw’a konuştu.

Lavrov, özel röportajında 25 Eylül’de yapılacak bağımsız Kürdistan referandumuna ilişkin Rusya'nın rengini açıkladı. Lavrov bağımsız Kürt devleti için hem yeşil ışık yaktı hem de kırmızı... 

Mesud Barzani'nin sitesi Rudaw, Lavrov'a 'haklarının verilmesi konusunda Rusya Kürtler'e yardımcı olacak mı' diye sordu. Lavrov bu soruya "Uluslararası yasalarda belirlenen haklar çerçevesinde, diğer halklar gibi Kürtlerin yasal hak ve istekleri yerine getirilmeli" karşılığını verdi. 

BAĞIMSIZ KÜRDİSTAN İÇİN RUSYA NE DİYOR?
Kürt sitesi Türkiye'nin karşı çıktığı bağımsızlık referandumuna ilişkin flaş soruyu da yöneltti. Rusya referanduma nasıl bakıyor, bağımsız Kürt devletine yol verir mi? İşte kritik soruya Lavrov'un verdiği 'ince' mesajlarla yüklü yanıt;

-Biz referanduma Kürt halkının talebi olarak bakıyoruz. Anladığımız kadarıyla Kürt otonom bölgesi sakinlerinin büyük bir bölümü referandumun yapılmasını destekliyor. Bu meselede son karar verildikten sonra, siyasi, jeopolitik, demografik ve ekonomik sonuçlarına ilişkin her şey düşünülecek.

REFERANDUM SONUÇLARI BARIŞÇIL GERÇEKLEŞSİN
Kürt sorunu şimdi yeni Irak sınırlarından çıktığına göre, bazı komşu ülkelerinizin bütün mesele ve sorunlarını etkileyecektir. Bu açıdan söz konusu sorun, yani Kürt sorunu, bölgedeki mevcut sorunların çözümünde büyük bir rol ve büyük bir yere sahip. Kürt halkının, talebini, barışçıl çerçevede göstermesini ve referandum sonuçlarının gerçekleştirilmesinin de barış içinde olacağını ümit ediyoruz.

KOMŞULARIN DÜŞÜNCESİ ÖNEMLİ
-Daha önce de dile getirdiğim gibi, Irak'ın komşularının düşünceleri göz önünde bulundurulmalı. Anladığım kadarıyla Kürt otonom bölgesi başkanlığı komşu ülkelerle irtibat içinde. Irak devletinin bütün komşularının başkentleriyle.

DESTEKLEMEYE HAZIRIZ
-Karşılıklı saygının göz önünde bulundurulduğu bir süreçte, Erbil ve Bağdat'ı desteklemeye hazırız.
Tarihin de gösterdiği gibi, seçim bir günde bütün sorunların çözümü anlamına gelmez. Tekrar ediyorum. Bu süreç çok önemli, Kürt sorunu bütün bölge açısından önemli olduğu için yavaşça ve ciddi bir şekilde yaklaşılmalı.”