BIST 1.123
DOLAR 7,84
EURO 9,16
ALTIN 474,18
HABER /  DÜNYA

Rusya'dan Türkiye için yeni hamle!

Türkiye'nin ilk nükleer santralinin temeli nisan ayında Akkuyu'da atıldı. Projeyi üstlenen Rus Rosatom, her biri 1200 megavatlık 4 üniteden oluşan nükleer santral inşa edecek.

Abone ol

Türkiye, ABD ile ekonomik savaş yaşarken Rusya, Mersin-Akkuyu'da inşa ettiği nükleer santralde yeni bir hamle yaptı. İlk üniteyi 2023 yılına yetiştirmesi öngörülen Rusya, 1200 megavatlık ikinci ünite için lisans başvurusunda bulundu.

Akkuyu'da ilk ünitenin inşaatı, Rusya'da da nükleer santralin kritik parçalarının imalatı devam ediyor. İlk ünite, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. kuruluş yıl dönümüne yetiştirilecek. Santral, Türkiye'nin elektrik ihtiyacının yüzde 10'unu karşılayacak.

Habertürk'ten Olcay Aydilek'in haberine göre, Rusya, ABD'nin yaptırımları nedeniyle ekonomik yönden kritik bir süreçten geçilirken ikinci ünitenin lisansı için resmi başvuruda bulundu. Nükleer Düzenleme Kurumu, mevzuat yönünden başvuruyu inceliyor ve kısa sürede lisansın verilmesi bekleniyor.

ÇİN DE DEVREDE

Habere göre Çin de Trakya-İğneada'da nükleer santral inşa edecek. Trakya santralını, Çin Nükleer Teknik Şirketi'nin (SNPTC) yapması beklenirken, santralin kurulu gücü, 4 bin 800 megavat düzeyinde olacak.

Santralin, Türkiye ve Çin arasında imzalanacak elektrik alım garantili anlaşmayla hayata geçirilmesi hedefleniyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Amerika elektronik ürünleri - iPhone dışında ABD malı ne var?
Benfica TV canlı izleyin Fenerbahçe maçını şifresiz naklen veriyor
Fenerbahçe Benfica maçını şifresiz veren kanalların frekans listesi
Mısırlı imam dolar krizi yaşayan Türkiye için bunu yaptı
Diyanet 'ten çağrı: "Milli ürünleri tercih edelim"
Ankara'da FETÖ operasyonu! 'ByLock' kullanıcısı 12 kişi gözaltında
Yorumlar 1 yorum