BIST 1.441
DOLAR 8,46
EURO 10,27
ALTIN 501,15
HABER /  DÜNYA

Rusya'dan medet uman Barzani'yi üzecek açıklama!

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov Irak'ta yaşanan gelişmelerle ilgili açıklama yaptı. Lavrov "Kürtlerin, isteklerini Irak hükümetiyle diyalog yoluyla çözmeleri gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Abone ol

Yasa dışı referandumu İsrail bayraklarıyla kutlayan sözde bağımsızlık yanlısı Irak Kürtleri, gelişen süreçte Batı'dan istediği desteği bulamamasıyla beraber son olarak soluğu Rusya Konsolosluğu'nun önünde aldı ve Rusya'dan yardım istedi. Rusya Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise yaptığı açıklamada diyaloğa işaret etti.

Lavrov, Irak yönetimi ile Kürtler arasında silahlı çatışma yaşanmamasını umduklarını belirterek "Kürtlerin, isteklerini Irak hükümetiyle diyalog yoluyla çözmeleri gerektiğini düşünüyoruz." dedi. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Iraklı mevkidaşı İbrahim el-Caferi ile Moskova'daki görüşmesinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

SORUNLARINIZI DİYALOG YOLUYLA ÇÖZÜN

Kürt meselesinin bölge için büyük önem taşıdığına işaret eden Lavrov, "Ancak Kürtlerin, isteklerini Irak hükümetiyle diyalog yoluyla çözmeleri gerektiğini düşünüyoruz." diye konuştu. Lavrov, Irak’ta yaşananları bir "savaş" olarak nitelendirmediklerini vurgulayarak "Irak merkezi yönetimi ile Kürtler arasında silahlı çatışma yaşanmamasını umuyoruz. Taraflar, doğrudan diyaloğun başlatılması veya aracıya ihtiyaç duyup duymadıkları konusuna kendileri karar vermelidirler." değerlendirmesinde bulundu.

IRAK'TA DAHA KAPSAMLI HALE GETİRİLECEK

Lavrov, Rus şirketlerinin faaliyetlerini, Irak'ın bir parçası ve özel statü sahibi Kuzey Irak başta olmak üzere tüm Irak’ta daha kapsamlı hale getirmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.

Caferi ise Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde düzenlenen gayrimeşru referandumun Irak Anayasası’na aykırı olduğunun altını çizerek "Herkes söz konusu referandumun anayasaya aykırı olduğunu anlıyor. Kürt kardeşlerimiz elbette kendi bölgelerini kurma hakkına sahiptirler. Ancak bu Irak'tan ayrılma hakları olduğu anlamında gelmiyor." ifadelerini kullandı.

ÖNCEKİ HABERLER
Recep Altepe kimdir? Bursa Belediye Başkanı ve eşi nereli?
Meral Akşener'den iki bomba birden... işte o isimler...
Cem Küçük'ten Doğan Satmış'a olay yanıt
Andrey Karlov’un ismi Demre’de yaşayacak
Katalonya'dan Madrid yönetimine rest
Herkes bu sorunun yanıtını bekliyor Esra Erol'da Reşit annesini bulabilecek mi?
Sürekli yaz saati uygulamasında flaş karar!
Emrah Serbes olayında şok rapor! Şimdi yandı...
Parkta fuhuş pazarlığı! 2 kadınla birlikte 2 erkek...
Adana'da okul bahçesinde molotofkokteyli bulundu
Yorumlar 2 yorum