BIST 2.795
DOLAR 17,93
EURO 18,29
ALTIN 1.032,53
HABER /  GÜNCEL

Rusya'dan dolara son dakika müdahalesi

Rusya ekonomisi çöküyor. Rusya Merkez Bankası son dakika kararıyla dolara müdahale etti.

Abone ol

Rusya'nın Ukrayna'ya girişi sonrası başlayan kriz çöküş getirdi. Rusya'nın para birimi Ruble ABD Doları karşısında tarihinin en düşük seviyesine geriledi.

Rusya kayıpların ardından döviz piyasasında doğrudan satış yoluyla rubleye müdahale ediyor. Doğrudan müdahale sonrasında ruble/dolar 68'den 62.63'e kadar geriledi. Fakat kısa bir süre sonra tekrar 67 seviyesine çıktı.


Rusya'daki çöküş sinyallerini alan ABD teknoloji devi Apple Rusya'daki tek satış kanalı olan online mağazasını kapatma kararı aldı. Rusya için asıl kötü haber ise hafta sonu gelecek. ABD Başkanı Barack Oboma, Rusya'ya yönelik yeni yaptırımlarını hafta sonu açıklayacak. 

GECE YARISI TELEFONU
Almanya Başbakanı Angela Merkel dün gece saatlerinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i son ekonomik gelişmeler ve Ukrayna krizini konuşmak için telefonla aradı. Telefon görüşmesinde ağırlıklı olarak Rusya’daki ekonomik gelişmelerin masaya yatırıldığı bildirildi. Putin ile Merkel’in Ukrayna krizine ilişkin olarak da Ukrayna’ya insani yardım geçişi konusunda bazı noktalarda anlaştıkları bildirildi. Görüşmeye Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroshenko da katıldı.

OBAMA UYARMIŞTI

Obama’nın Almanya Başbakanı Angela Merkel ile beraber beş ay önce Putin’e “Ukrayna’ya müdahalenin faturasını Rusya çok ağır ödeyecek” mesajı göndermişlerdi. 5 ayda batının ağır yaptırımlarıyla karşı karşıya kalan Rusya için kötü günler şimdi başlıyor.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Obama'nın, Rusya yaptırımları ve Kiev yönetimine silah sağlamayı içeren yasa teklifini bu hafta bitmeden imzalayacağını açıkladı. Bu arada ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya’nın Ukrayna konusunda tansiyonu düşürmeye yönelik yapıcı adımlar attığını, bunun devam etmesi halinde ABD ve Avrupa’nın yaptırımları gevşetmeye hazır olduğunu dile getirdi.

RUSYA ÇIKIŞ ARIYOR

Diğer yandan Rusya'da hükümet rublenin dolar ve Euro karşısında değer kaybetmesiyle başlayan piyasalardaki sarsıntının önüne geçmek için alınacak önlemleri belirledi.

Rusya rubledeki değer kaybının önüne geçmek için önlemleri belirledi. Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, hükümetin ekonomiden sorumlu bakanlarıyla yaptığı toplantıda, dolar ve Euro'nun ruble karşısında yükselişini ve döviz kurunun istikrar kazanması için yapılması gerekenleri müzakere etti. Toplantının ardından açıklama yapan Ekonomi Kalkınma Bakanı Aleksey Ulyukayev, alınacak tedbirlerin döviz likiditesinin artırılması ve iç piyasadaki arz ve talep arasındaki dengenin sağlanmasına yönelik olacağını kaydetti. Ulyukayev, mevcut durumda bankacılık sektörünün desteklenmesinin önemli olduğunu belirterek, toplantıda bankaların taahhütlerini yerine getirmeleri için yasal değişiklik gerektiren bazı önlemlerin de masaya yatırıldığını ifade etti. Toplantıda dövize sınırlama getirilmesinin gündeme gelmediği bilgisini paylaşan Ulyukayev, Merkez Bankası'nın faiz artırımı kararında geç kaldığı eleştirisinde bulundu. Ulyukayev, vatandaşa paralarını daha önce tuttukları birimde muhafaza etmeleri tavsiyesinde bulundu. Ulyukayev, Aralık başında yaptıkları ekonomik beklenti tahminlerinin revize edilip edilmeyeceğine ilişkin soruya, "Buna şimdilik cevap veremem" yanıtını verdi. 

rusya-basbakani-dimitri-medvedev.jpg                 Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev

GEMİYİ İLK APPLE TERK ETTİ

Apple rubledeki aşırı dalgalanma nedeniyle, Rusya'daki tek satış adresi online alışveriş mağazasını geçici olarak kapattı.

Dünyanın teknoloji devlerinden Apple'ın, Rusya'daki satışlarını rublede yaşanan 'aşırı dalgalanma' nedeniyle geçici olarak durdurduğu bildirildi.

Apple'dan yapılan açıklamaya göre, Rusya'da sadece online alışveriş mağazasıyla faaliyet gösteren şirket, ülkedeki satışlarını rubledeki "aşırı dalgalanmadan" ötürü geçici bir süreyle durdurma kararı aldı. Bu durum ürün fiyatlarına yönelik inceleme sona erene kadar devam edecek. Apple ürünlerinin ülkedeki tek satış adresi olan internet sitesinde (www.store.apple.com/ru) ise "Apple mağazasını sizin için güncelliyoruz. Kısa bir süre sonra tekrar faaliyete geçeceğiz" mesajı yer alıyor.

apple-rusya-satislarini-durdurdu.jpg
Apple'ın Finans Direktörü (CFO) Luca Maestri ise "Döviz kurunun etkisini hafifletmek için uyguladığımız bir programımız var. Ancak, bu geçici bir program" değerlendirmesini yaptı. Şirket, rubledeki değer kaybına şimdiye kadar ürünlerinin fiyatını artırarak yanıt vermeye çalışmıştı. Apple'ın piyasaya eylül ayında sunduğu akıllı telefon modeli Iphone 6'nın Rusya'daki fiyatının bir ayda yüzde 25 arttığı belirtildi. Ancak, rubledeki düşüşün kontrol edilememesi üzerine şirketin ülkedeki satışlarını geçici olarak durdurma kararı almasına yol açtığı bildirildi. 


rusya-cokuyor.jpg                 Rus Rublesi tarihinin en düşük seviyesine geriledi.

RUSYA'DAN DOLARA SERT MÜDAHALE

Rusya Maliye Bakanlığı döviz stokundan satış yapma kararı aldı. Güne sert düşüşle başlayan ruble, kararın ardından değerlenmeye başladı.

Ruble, dolar karşısında değer kaybını bu sabah da devam ettirerek dolar karşısında yüzde 5'in üzerinde kayıpla güne başladı. Güne dolar karşısında yüzde 5.8 kayıpla başlayan ruble daha sonra kayıplarını azaltırken, dolar/ruble kuru saat 0910 itibariyle yüzde 5.2 yükselişle 71 düzeyinde bulunuyor. Dolar/ruble kuru dün 80 seviyesinin üzerine çıkarak tarihi zirveyi görmüştü.

ÖNCEKİ HABERLER
Sevan Nişanyan Meclis gündeminde!
Sevan Nişanyan Meclis gündeminde!
Kapadokya'da balon çakıldı Ölü var!
Kapadokya'da balon çakıldı Ölü var!
AB'den son dakika HAMAS kararı
AB'den son dakika HAMAS kararı
Ahmet Türk Kürtler adına özür diledi
Ahmet Türk Kürtler adına özür diledi
Benzin fiyatlarında yeni indirim
Benzin fiyatlarında yeni indirim
Görme engelliler için oy kullanma cihaz
Görme engelliler için oy kullanma cihaz
İlker Başbuğ'dan zehir zemberek sözler
İlker Başbuğ'dan zehir zemberek sözler
Rudaw: IŞİD Kamışlı'da iki gazeteciyi alıkoydu
Rudaw: IŞİD Kamışlı'da iki gazeteciyi alıkoydu
İdris Bal'ın partisi o kurumu göreve çağırdı
İdris Bal'ın partisi o kurumu göreve çağırdı
Nazlı Ilıcak Etyen Mahçupyan'a fena çaktı
Nazlı Ilıcak Etyen Mahçupyan'a fena çaktı