BIST 4.963
DOLAR 18,63
EURO 19,63
ALTIN 1.077,07
HABER /  GÜNCEL

Ahmet Türk Kürtler adına özür diledi

Mardin Büyükşehir Eşbaşkanı Ahmet Türk, bir seminerde 1915 Soykırımı sırasında bazı Kürt aşiretlerinin soykırım suçuna ortak olduklarını söyleyerek, Kürt halkı adına Süryani, Ermeni ve Ezidilerden özür diledi.

Abone ol

Mardin Büyükşehir Eşbaşkanı Ahmet Türk beklenmedik bir hamle yaptı; Kürt halkının İslamiyet adına açık bir şekilde kullanıldığını söyleyerek Kürtler adına Ermenilerden, Ezidilerden ve Süryanilerden özür diledi.

İsveç'in Sigtuna Belediyesi'nin davetlisi olarak İsveç'te bulunan Mardin Büyükşehir Eşbaşkanı Ahmet Türk, Stockholm'de düzenlenen bir seminere katıldı. ANF’den Murat Kuseyri’nin haberine göre, seminerde, 1915 Soykırımı sırasında bazı Kürt aşiretlerinin soykırım suçuna ortak olmalarından duyduğu üzüntüyü dile getiren Ahmet Türk, Süryani, Ermeni ve Ezidilerden özür diledi.

Panelde, Mardin Büyükşehir Eşbaşkanları Februniye Akyol ve Ahmet Türk’ün yanı sıra Sosyal Demokrat İşçi Partisi Milletvekili Yılmaz Kerimo ve yayıncı Ragıp Zarakolu da konuşma yaptı.

İşte Ahmet Türk'ün o konuşması:

"DEDELERİMİZİN, BABALARIMIZIN O KATLİAMA KATILMALARININ ACISINI BİZ BUGÜN YAŞAMAKTAYIZ"

Asuri, Ermeni ve Ezidiler'in , Kürdistan gerçek sahipleri olduğunu, Kürdistan’ın Kürtler kadar onların toprakları olduğunu belirtn Türk, "1911 yılında İttihat ve Terakki Partisi’nin aldığı kararların tüm Cumhuriyet tarihi boyunca uygulandığını ve aynı anlayışın bugün hâlâ sürmekte olduğunu" ifade etti. Türk, “1914-15 yıllarında devletin bu kararları yerine getirilirken, gerçekleştirirken maalesef Kürt halkı da İslamiyet adına açık bir şekilde kullanıldı. Dedelerimizin, babalarımızın o katliama katılmalarının acısını biz bugün torunları ve çocukları olarak yaşamaktayız. Asla ve asla bu kardeş halklarımıza çektirdiğimiz acıları unutmayacağız. Hiçbir zaman da unutmamak gerekir. Süryani, Ermeni halklarından ve Ezidi kardeşlerimizden bizleri bağışlamalarını diliyoruz” şeklinde konuştu.

"CİHATÇILIK YENİDEN GÜNDEME GELDİ"

Ragıp Zarakolu ise konuşmasında "soykırımın unutulan bir sayfası olan ‘cihatçılığın’ günümüzde yeniden gündeme geldiğini" söyledi. 1914 yılında Türkiye ’de resmi bir “cihat” kararı alındığını söyleyen Zarakolu, bu kararın Alman ve Türk militarizminin ortak kararı olduğu değerlendirmesinde bulundu.