BIST 11.139
DOLAR 33,04
EURO 36,07
ALTIN 2.621,30
HABER /  DÜNYA

Rusya gözünü bu sefer o ülkeye dikti

Rusya, Türkiye'den sonra Azerbaycan'ı da tahrik etmek için elinden geleni yapıyor. Rusya Ermenistan’daki askeri üslerinden birine takviye olarak taarruz ve kargo helikopteri gönderdi.

Abone ol

Bakanlıktan yapılan açıklamada üsse yıl bitmeden bir grup helikopterin daha gönderileceği ve bunun ardından da ‘hava grubunun' planlanmış uçuşlarına başlayacağı belirtildi.

Rusya, Ermenistan'daki bu üssü 1995 yılında kurdu ve 1998 yılından beri de burada Rus MİG 29 savaş jetlerini konumlandırmış durumda.

DENİZALTI GÖNDERİLDİ

Bununla beraber Rusya'nın gizlice bir savaş denizaltısını da Akdeniz'e gönderdiği iddia edildi. Seyir (Cruise) füzeleriyle donatılmış denizaltının Suriye kıyıları yakınında bekletildiği iddia edildi. Rus İnterfaks haber ajansına konuşan askeri bir kaynak, "Denizaltıda, Hazar Denizi'ndeki gemilerin DAEŞ terör örgütü mevzilerine fırlattığı Kalibr tipi seyir füzeleri bulunuyor." dedi.

AÇIKLAMA YOK

Asıl görev yeri Karadeniz Filosu olan Rostov-na-Donu denizaltısının Akdeniz'e gönderilmesiyle ilgili resmi bir açıklama ise yapılmadı. Rus savaş uçağının Türk F-16'lar tarafından düşürülmesinin ardından Moskova, Suriye'ye S-400 füze savunma sistemi konuşlandırmıştı. Rusya'nın bu hamleleri Azerbaycan ve Türkiye'ye yeni bir gözdağı manevrası olarak yorumlandı.

Rusya, 2 gün önce Azerbaycan sınırında bir Ermeni askerin ölmesinin ardından Erivan yakınlarındaki askeri üssüne taarruz helikopterleri gönderdi. Suriye kıyılarına gizlice bir denizaltı yollandığı da açıklandı.

AZERİ-ERMENİ GERİLİMİ TIRMANIYOR

Pazartesi günü Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, cephe hattında çıkan çatışmada Ermenistan askerlerinin açtığı ateş sonucu üsteğmen Abdulla Mollayev'in hayatını kaybettiği açıklanmıştı. Azeri Savunma Bakanlığı daha sonra, Ermeni mevzilerine havan topu atışı yapıldığını duyurmuştu. Bakanlık açıklamasında, "Ermenistan tarafının gerginliği artıran saldırıları karşısında Azerbaycan'ın da yanıt vermek zorunda kaldığı ve belirlenen koordinatlara son 24 saatte havan toplarıyla ateş açıldığı" ifade edilmişti.

KIBRIS'A ASKERİ TESİS KURULMASI İÇİN HERŞEYİ YAPIYOR

Rusya ve Güney Kıbrıs Cumhuriyeti dışişleri bakanlıkları, Güney Kıbrıs'ta askeri tesislerin kurulması konusunda görüşme yaptı. Rus diplomat Nikolay Osadchiy, DAEŞ'Le mücadele kapsamında Güney Kıbrıs'ın sosyalist partisi Edek'in lideri Marinos Sizopoulos ile konsoloslukta görüştü. Görüşmede Ortadoğu ve Doğu Akdeniz'de yaşanan olayların ele alındığını açıklayan Osadchiy, Güney Kıbrıs'ta bu tesisleri inşa etmenin bir yolunu bulacaklarını söyledi.