BIST 11.065
DOLAR 33,04
EURO 35,99
ALTIN 2.561,47
HABER /  GÜNCEL

Rusya doğalgazı kesiyor mu? Flaş açıklama

RUSYA ekonomik yaptırımlar çerçevesinde Türkiye'ye verdiği doğalgazı kesiyor mu? Gazprom'dan flaş açıklama geldi. Mavi Marmara'dan gelen doğalgaz kesilmeyecek.

Abone ol

TÜRKİYE ile Rusya arasındaki kriz patlak verince herkesin aklındaki soru 'Rusya doğalgazı keser mi?' oldu. Gazprom'dan bugün konuyla ilgili flaş açıklama geldi. Gazprom Türkiye'ye verdiği doğalgaz sevkiyatının devam edeceğini açıkladı.

Gazprom bugün Türk Akımı hattının görüşmelerinin durdurulduğunu açıklayınca gözler Mavi Akım'a dönmüştü. Rusya yaptırımlar çerçevesinde Türkiye'ye verilen doğalgaz akışını kesmeyi düşünmüyor.

GAZPROM'DAN DOĞALGAZ AÇIKLAMASI

Rusya'nın doğalgaz ihracat tekeli Gazprom'dan bir kaynak, iki ülke arasındaki gerilime rağmen Türkiye'ye doğalgaz sevkiyatının normal şekilde devam ettiğini söyledi.

Aynı kaynak, Balkanlar üzerinden Türkiye'ye gaz taşıyan Batı hattı ve Karadeniz altından taşıyan Mavi Akım hatlarının tam kapasiteyle doğalgaz akışının devam ettiğini belirtti.

TÜRKİYE RUSYA'DAN NE KADAR DOĞALGAZ ALIYOR?

Enerji Bakanlığı'nın Eylül 2015 yılı raporuna göre Türkiye 45 milyar metreküpün üstünde doğalgaz tüketiyor. Ülke içindeki doğalgaz üretimi ise sadece 664 milyon metreküp. Doğalgaz tüketimi en çok elektrik üretimi için kullanılıyor. En çok doğalgazı ise Rusya'dan alıyoruz. Tüketilen doğalgazın yüzde 54'ü Rusya'dan geliyor.

HANGİ ÜLKEDEN NE KADAR DOĞALGAZ ALIYORUZ?

Türkiye doğal gaz ithalatının ülkelere göre dağılımında birinci sırada açık arayla Rusya yer alıyor. Türkiye doğalgaz ihtiyacının yüzde 54'ünü Rusya'dan temin ediyor. 

EPDK'nın yayınladığı Eylül 2015 raporuna göre doğalgaz itham rakamları şöyle;

Azerbaycan'dan 458,48 milyon metreküp doğalgaz alındı.
Türkiye'deki pay oranı yüzde 12,44

Cezayir'den 384,30 milyon metreküp doğalgaz alındı
Türkiye'deki pay oranı yüzde 10,43

İran'dan 658,12 milyon metreküp doğalgaz alındı
Türkiye'deki pay oranı yüzde 17,86

Nijerya'dan 175,28 milyon metreküp doğalgaz alındı
Türkiye'deki pay oranı yüzde 4,76

Rusya'dan 2 milyar 008, milyon metreküp doğalgaz alındı
Türkiye'deki pay oranı yüzde 54,51

EFPK DOĞALGAZ İTHALAT RAKAMLARI EYLÜL 2015

RUSYA DOĞALGAZI KESERSE NE OLUR?

Rusya'nın Türkiye'ye verdiği doğalgazı kesmesi çok ciddi bir açık yaratır. Rus doğalgazı yüzde 54 gibi büyük bir ağırlığa sahip olduğu için bunu kısa vadede telafi etme imkanı yok. Doğalgazın kesilmesi durumunda bundan elektrik üretimi de zarar görecek. Zira doğalgazın yüzde 48'i elektrik üretimi için harcanıyor. Özeti sadece evlerdeki ısınma değil üretimde gereken elektrik ihtiyacında da büyük bir açık ortaya çıkacak.