BIST 1.193
DOLAR 7,93
EURO 9,30
ALTIN 484,61
HABER /  GÜNCEL

Rus yargısı Gizem için kararını verdi

Rusya'da tutuklu bulunan Greenpeace üyesi Gizem Akhan hakkında karar verildi.

Abone ol

Rusya'nın Pechora Denizi'nde 30 Eylül'de düzenledikleri eylem nedeniyle gözaltına alınan Greenpeace üyelerinden Gizem Akhan, bugün çıkarıldığı duruşmada kefaletle serbest bırakıldı.

Arctic 30 adı verilen Greenpeace grubu üyesi Gizem Akhan, Kuzey Buz Denizi'nde Rusya'nın petrol arama projesini protesto ettiği eylem nedeniyle gözaltına alındıktan yaklaşık 2 ay sonra serbest bırakıldı.Rusya, Gizem ve diğer Arctic 30 grubu üyelerini 'açık deniz korsanlığı' ve 'holiganlıkla' suçlamış, üyelerin birçoğu bu hafta düzenlenen duruşmalarda serbest bırakılmıştı.

Gizem Akhan, açık deniz korsanlığı suçundan beraat ederken, holiganlık suçlaması kaldırılmadığı için Rusya'yı terk edemeyecek ama hapishaneden salıverilecek.

St. Petersburg'daki mahmeke, bugünkü duruşmalar öncesinde 24 Kasım'da tutukluluk süresi sona erecek 30 Greenpeace üyesinden 16'sının kefaletle serbest bırakılması kararı vermişti.Gizem Akhan'ın bugün gerçekleştirilen duruşmasında, yine aynı karar çıktı. Türkiye başta olmak üzere birçok ülkede Greenpeace üyelerinin serbest bırakılması için protesto gösterileri düzenlenmişti. CHP, Gizem Akhan'ın duruşmasını takip etmek için Rusya'ya heyet göndermişti.

Mahkeme, serbest bıraktığı her üye için 61 bin dolar kefalet ücreti belirlemişti. Gizem Akhan için de aynı bedel belirlendi. Greenpeace, kefalet ücretlerinin bir kısmının ödendiğini ve serbest kalan üyeler için otelde yer ayırıtıldığını belirtmişti.

NEDEN TUTUKLANDILAR?

Arctic 30 grubu, 30 Eylül tarihinde Rusya'nın kıyı açıklarında faaliyete geçecek ilk petrol arama platformunu protesto etmek için Pechora Denizi'nde eylem düzenlemişti.

Rusya, 28 aktivist ve 2 gazeteciden oluşan grubu 'holiganlık' suçlamasıyla gözaltına almış ve mahkemeye çıkarılmak üzere tutuklamışlardı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, tutuklanan aktivislter hakkında, 'neler yaşandığını tam olarak bilmediğini ama platforma çıkmaya çalışan aktivistler nedeniyle güvenlik riski doğduğunu' belirtmişti.

ÖNCEKİ HABERLER
Gizem Akhan serbest
Başbakanlık zanlısının kardeşi konuştu
Asya Siyasi Partiler heyetiyle görüştü
Başbakanlık: Yaralanma söz konusu değil
Timoşenko'yu serbest bırakacak kanuna ret
Kırmızı Oda'ya bomba transfer Deniz Hamzaoğlu Arif'in hikayesiyle sarsacak
Yorumlar 1 yorum