BIST 10.768
DOLAR 32,92
EURO 35,34
ALTIN 2.466,88
HABER /  GÜNCEL

Reza Zarrab’ın yalısıyla ilgili flaş gelişme: Gelin nam için yıkalım

Rıza Sarraf'ın kaçak villalarının yıkılmasıyla alakalı İBB Grup Başkan Vekili Yardımcısı Faruk Aydın ''Encümen kararı alınmış durumda. O gün gelecektir diye düşüyorum” dedi. CHP’li İBB Meclis Üyesi Hüseyin Sağ da, 'Zaten Ebru Hanım da taşınmış. Gelin nam için yıkalım" ifadelerini kullandı.

Abone ol

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin aralık toplantısında Rıza Sarraf'ın kaçak villalarının yıkılması gündeme getirildi. İBB Grup Başkan Vekili Yardımcısı Faruk Aydın "Encümen kararı alınmış durumda. Süreç devam ediyor. O gün gelecektir diye düşüyorum” dedi. CHP’li İBB Meclis Üyesi Hüseyin Sağ da, "Zarrab, Türkiye Cumhuriyeti’ni yurt dışında rezil ediyor. Boğaz’daki yalı ve diğer köşklerin imara aykırılıklarının yıkılması gerekiyor. Zaten Ebru Hanım (Ebru Gündeş) da taşınmış. Gelin nam için yıkalım" diye konuştu.

Meclis 2. Başkanvekili Göksel Gümüşdağ'ın başkanlık ettiği toplantıda CHP'li Meclis Üyeleri Hüseyin Sağ, Deniz Erzincan ve Nadir Ataman'ın imzasıyla Sarraf'a ait İstanbul Boğazı'ndaki yalı ve köşkü ile ilgili bir soru önergesi sunuldu.

CASUSLUK MAKSADIYLA TEMİN ETTİ: Sağ, okuduğu önergede, Sarraf'ın İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hasan Yılmaz'ın talimatıyla Mali Suçlarla Mücadele Müdürlüğü'nce gönderilen yazıda, "Türkiye Cumhuriyeti'nin, iç ve dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri yabancı devlet lehine siyasi ve askeri casusluk maksadıyla temin ettiği" gerekçesiyle ABD'deki mahkemede tanık olarak dinlenen kişinin mal varlıklarına Türkiye'de el koyma kararı verildiğini hatırlattı.

YENİ BAŞKAN ÜZERİNE Mİ YATACAK YIKACAK MI: Boğaz'da bulunan yalı ve yine Kandili'deki tarihi köşkün ne olacağını merak edildiğinin altını çizen Sağ, şunları kaydetti:

"Casus Rıza Sarraf'ın kaçak yapılaşmaları, bilirkişi ve Boğaziçi İmar Müdürlükleri tarafından tespit edilen yalı ve köşk ile ilgili yıkım yapacak mısınız? Daha neyi bekliyorsunuz? Boğaziçi İmar Müdürlüğü, İBB’ye bağlı ve dolayısıyla Mevlüt Uysal’a bağlı. Bakalım yeni başkan, Kadir Topbaş gibi kulağının üzerine mi yatacak, yoksa Casus Rıza Sarraf’ın kaçak yapılarını yıkacak mı?" 

GELİN NAM İÇİN YIKALIM: "Zarrab, Türkiye Cumhuriyeti’ni yurt dışında rezil ediyor. Boğaz’daki yalı ve diğer köşklerin imara aykırılıklarının yıkılması gerekiyor. Zaten Ebru Hanım (Ebru Gündeş) da taşınmış. Gelin nam için yıkalım.

ENCÜMEN KARARI ALINDI: Hüseyin Sağ'ın ardından söz alan AK Parti Grup Başkanvekil Yardımcısı Faruk Aydın ise yalı ve köşk ile ilgili olarak yasal durumun devam ettiğini belirtti.

Dikkatlerden kaçmayan detay! Ebru bir deri bir kemik kaldıDikkatlerden kaçmayan detay! Ebru bir deri bir kemik kaldıHABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

Aydın, "Söz konusu yıkım ile ilgili encümen kararı alındı. Yasal süreç devam ediyor. O gün de gelecek diye düşünüyorum." dedi. 

Konuşmaların ardından Meclis 2. Başkanı Gümüşdağ, Sağ ve arkadaşlarının soru önergesini oylayarak başkanlık makamına havale etti.

Rıza Sarraf’ın Beykoz Kanlıca'da bulunan tarihi Mehmet Arif Bey Yalısı, 23 pafta 112 ada 4 ve 5 parsellerde, bilirkişi raporu ve Boğaziçi İma Müdürlüğü tarafından kaçak yapılaşma tespit edilmişti. Yine Sarraf'a ait, Üsküdar Kanlıca'da 958 ada 1 parselde bulunan tarihi köşkle ilgili Boğaziçi İmar Müdürlüğü tarafından 2 bin 708 metrekare kaçak yapıların olduğu belgelenmişti.