HABER /  SAĞLIK

Prostat artık 'holep' tedavi yöntemiyle aşılıyor

Holep tedavisiyle prostatın tekrarlama riskinin çok düşük olduğunu söyleyen Üroloji Uzmanı Dr. Mesut Yeşil, bu tedavi yöntemi hakkında merak edilenleri yanıtladı.

Abone ol

Holmium laser enucleation of prostate (holep) yöntemi, prostatın lazer ile enükle edilerek çıkarılması anlamına gelir.

"Prostat hastalığının cerrahisinde birkaç yöntem vardır. Ancak, Avrupa ve Amerika’da kullanılan holep tedavisi Türkiye’de de kullanılmaya başlandı." diyen Üroloji Uzmanı Dr. Mesut Yeşil, bu yöntem hakkında şu şekilde konuştu.

Daha avantajlı
"Son dönemde yapılan çalışmalarda holep tedavisinin diğer minimal invaziv cerrahi yöntemlerden daha avantajlı olduğu gösterilmiştir. Bu sebeple son yıllarda dünyada tercih edilen bir teknik haline gelmiştir. 80 gram üstü prostatlarda holep tedavisi, hastanede çok kısa kalış süresi, kısa sonda uygulama süresi, kapalı cerrahi olması, kan kaybının yok denecek kadar az olması sebebiyle açık cerrahiden üstündür”

Açık cerrahi terk edildi
Holep tedavisinin prostat tedavisinde yeni altın standart olarak görülmekte olduğunu belirten Yeşil, “Prostat tedavisinde açık cerrahi müdahale günümüzde neredeyse tamamen terk edilmiştir. Sınırlı bazı vakalar dışında yeri yoktur. TUR, greenlight ve plazmakinetik gibi yöntemlerde prostat dokusunun tamamen çıkarılamaması sebebiyle geride rezidüel (artık) doku kalır."

Holep tedavisi nasıl olur?
Hasta idrarını tam olarak yapamayabilir. Rezidüel doku zamanla büyüyüp kanamalara ve işeme problemlerinin nüks etmesine sebep olabilir. Holep tedavisinde ise hastanın idrar yaptığı kanaldan girilerek, holmium lazerle kapalı olarak yapılır ve büyüyen prostat, kapsülünden ayrılarak çıkarıldığı için hastada hiç prostat dokusu kalmaz. Önceki lazer ameliyatlarında doku çıkarılmadığı için tekrarlama riski çok yüksektir. Ancak holep tedavisinde tekrarlama riski çok düşüktür” şeklinde konuştu. 

ÖNCEKİ HABERLER
Trans birey Derya'nın cezası belli oldu
Deniz Akbulut kaç yaşında neden kör oldu sebebi eşi mi?
Gençlik ve Spor Bakanlığı sonuçları İŞKUR personel alım kura isim listesi
Adana'da uyuşturucu satıcısı gelin kaynana yakalandı
Volkswagen ve Microsoft ‘bulut’ta anlaştılar
Sosyal yardım parası nereye yatacak 1000 lira yardım kime ödenecek?
Yorumlar 1 yorum