BIST 8.116
DOLAR 28,93
EURO 31,70
ALTIN 1.875,26
HABER /  GÜNCEL

Prens Selman izin verirse İstanbul'a gelecekler

İSTANBUL'da düzenlenecek 9. Boğaz Zirvesi'ne Suudi Arabistan heyetinin katılıp katılmayacağı, Veliah Prens Selman'ın onayına bağlı.

Abone ol

9. Boğaziçi Zirvesi, 26-28 Kasım tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenecek. 70'ten fazla ülkeden devlet başkanları, bakanlar ve iş insanlarının katılımının beklendiği zirvede, Suudi Arabistan belirsizliği yaşanıyor. 

KAŞIKÇI CİNAYETİ ÖNCESİNE KADAR KATILIYORDU
Geçen yıl 1.7 milyar dolarlık iş hacminin yaratıldığı zirvenin düzenleyicisi Uluslararası İşbirliği Platformu'nun (UİP) Başkanı Cengiz Özgencil, Hürriyet gazetesinde yer alan haberde, Suudi Arabistan'dın da Cemal Kaşıkçı cinayeti öncesine kadar katılımcılar arasında olduğunu söyledi. 

PRENSİN ONAYI BEKLENİYOR
Kaşıkçı cinayetinden 2 ay önce Suudi Arabistan'a gittiklerini, ticaret bakanının çok sayıda katılımcı ile zirvede yer almak istediklerini ifade ettiğini söyleyen Özgencil, "Suudi Arabistan zirveye katılan en kalabalık heyet olacaktı ancak Kaşıkçı cinayeti sonrası zirveye 4 gün kalmış olmasına rağmen katılım konusunda net bir cevap alabilmiş değiliz. Türkiye'deki zirveye katılabilmek için veliaht prensin onayı bekleniyor" diye konuştu.