HABER /  GÜNCEL

PKK'nın büyük oyunu deşifre oldu! Asıl amaçları...

2 il ve 10 ilçede sözde özerklik ilanı yapılmasına güvenlik kaynakları tarafından açıklama geldi. Kaynaklar bu durumun algı ve baskı oluşturmaya yönelik olduğunu vurguladı.

Güvenlik kaynakları, Güneydoğu'da 2 il ve 10 ilçede sözde özerklik ilan edilmesini değerlendirdi. Yapılan açıklamada bu durumun KCK Yürütme Konseyi üyesi Duran Kalkan'ın 27 Temmuz'da yaptığı açıklamadan kaynaklandığı belirtildi.

Sözde özerklik ilanı ile birlikte örgütün bu merkezlerde hakimiyet kurduğu algısını yaratıp baskıyı arttırmayı amaçladığı belirtildi.

pkknin-büyük-oyunu-deşifre-oldu!.jpg

"ARTIK TEK YÖNETİM BİZ DEMELİYİZ"

Kalkan’ın bir televizyona “Köy köy kasaba kasaba demokratik özerkliği inşa edip AKP’ye karşı koyalım. Türkiye’den ayrılmıyoruz demokratik kurallara saygılıyız, artık tek yönetim biziz dememeliyiz. Yerel demokrasiyi geliştirirsek hükümete darbe vurmuş oluruz. Demokratik özerkliği geliştirmeye davet ediyorum herkesi” çağrısı yaptığı, söz konusu çağrıdan sonra 2 il ve 10 ilçede sözde özerkliğin ilan edildiği kaydedildi.

TERÖR ÖRGÜTÜ EYLEMLERİNİ ARTTIRACAK

Güvenlik uzmanları, sözde özerklik ilan edilen bölgelerde devletin reddedilmediği fakat bulunan devletin tüm kurumlarının kendileri için meşruiyetini kaybettiği, devletin atadığı vali ve kaymakamlar tarafından yönetilmek istemedikleri açıklamasının yapıldığına dikkati çekti. Uzmanlar, bu aşamadan sonra PKK’nın güvenlik güçlerinin söz konusu bölgelere girmelerini ve hakimiyetlerini engellemek için başta hendek kazma, tuzaklama şeklinde olmak üzere eylemler gerçekleştirdiği ve bunu artırarak sürdüreceklerinin anlaşıldığını kaydetti.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI BÜYÜK PANİK YAŞATTI

Örgütün, bu bölgelerde hakim olduğunu göstermek için de giriş çıkışları kontrol etmeye yönelik hareketlerde bulunduğuna dikkat çekildi. Örgütün, HDP’nin ve yakın çevrelerin ateşkes çağrılarının kendilerini bağlamadığını alt kadrolara sürekli ilettiği ifade edilirken, son iki gündür bazı ilçelerde sokağa çıkma yasağı ilan edilerek yapılan operasyonların da örgütte büyük bir rahatsızlığa ve paniğe yol açtığı kaydedildi.

BAZI ÜLKELERE GİZLİ ATEŞKES TALEBİ

Milliyet'in haberine göre, örgütün, bu nedenle deneyimi olmayan çok sayıda teröristi sahaya sürdüğü ve “vur-kaç” taktiği uygulamaları, ilk ateşte zayiat verdirip bölgeyi terk etmeleri talimatı verdiği de ifade edildi. Örgütün, bazı batı ülkeleri üzerinden gizli ateşkes taleplerinde bulunduğunu kaydeden güvenlik kalnakları, kamu düzeni ve güvenliği açısından bu çağrıların dikkati alınmaması, örgütün yeniden güçlenmesine imkan tanınmaması, hava operasyonlarına devam edilmesi, yurt içi operasyonların sürmesi ve özerklik ilan edilen 12 bölgenin üzerine gidilerek vatandaşa devletin yanlarında olduğu hissinin verilmesinin önemli olduğu görüşünü ifade etti.

SÖZDE ÖZERKLİĞİN İLAN EDİLDİĞİ YERLER:

Şırnak/Merkez 10 Ağustos 2015
Şırnak/Silopi 12 Ağustos 2015
Şırnak/Cizre 12 Ağustos 2015
Mardin/Nusaybin 12 Ağustos 2015
Hakkâri/Yüksekova 13 Ağustos 2015
Muş/Varto 13 Ağustos 2015
Muş/Bulanık 13 Ağustos 2015
Hakkâri/Merkez 14 Ağustos 2015
Diyarbakır/Sur 14 Ağustos 2015
Diyarbakır/Silvan 15 Ağustos 2015
Van/Edremit 15 Ağustos 2015
Van/Başkale 16 Ağustos 2015

ÖNCEKİ HABERLER
Lice'den kara haber: 3 asker şehit!
Köylüler arkalarına bakmadan kaçtı
Mehmet Metiner'den 'pişmanlık' itirafı
Çilek Kokusu 9. bölüm fragmanları-yeni hikaye
Seçimleri bilen anketçiden olay HDP iddiası
2020 15 tatil ne zaman yeni MEB tatil tarihleri
Yorumlar 25 yorum