BIST 9.814
DOLAR 32,59
EURO 34,73
ALTIN 2.473,81
HABER /  GÜNCEL

PKK örgütün kasasını infaz etti

Terör örgütü PKK'da 1 milyon dolarla kaçmaya çalışan örgüt sorumlusunun öldürüldüğü öne sürüldü.

Abone ol

Türkiye, İran ve Suriye ile Avrupa ülkelerinde sürdürülen etkili operasyonlar sonucunda finansman ve kadro temininde ciddi sıkıntı yaşayan terör örgütü PKK'da 1 milyon dolarla kaçmaya çalışan örgüt sorumlusunun öldürüldüğü öne sürüldü.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, terör örgütünün İran'daki uyuşturucu ticaretini yönlendirdiği öne sürülen Urumiye sorumlusu, Kahramanmaraş Pazarcık doğumlu ''Tolhildan'' kod adlı K.K.(32) örgüt içi hesaplaşma sonucu vurularak öldürüldü. K.K'nın, Kürtlerden toplanan haracın yanı sıra uyuşturucudan sağlanan yaklaşık 1 milyon dolarla Avrupa'ya kaçmaya çalıştığı iddia edildi.

''Tolhildan'' kod adlı K.K'nın Urumiye kırsalında ''Numan'' kod adlı Mehmet Dağ tarafından görevlendirilen kişiler tarafından infaz edildiği, ancak gelebilecek tepkilerden çekinildiği için infazın ailesinden ve İran'daki kadrolardan gizlendiği kaydedildi. Terör örgütünün tepkilerden çekindiği için K.K'nın cesedini güvenlik güçlerinin bulabileceği şekilde araziye terk edildiği ve çatışmada öldürülmüş gibi yansıtılmaya çalışıldığı belirtildi.

Örgütün sözde Diyarbakır sorumlusu ''Ziya'' kod adlı Engin Çatak ile yardımcısı ''Zinar'' kod adlı Ömer Kılıç ve örgütün lojistik işlerinin başındaki ''Yusuf'' kod adlı Aslan Kalkan örgüte ait 900 bin lira ile kaçmaya çalıştıkları iddiasıyla daha önce öldürülmüştü.

OPERASYONLAR

Öte yandan, terör örgütü PKK kendi yayın organlarına yansıyan örgüt açıklamalarında, 13 Nisanda başlatılan sözde ''ateşkisi'' üç defa uzattıkları, bir kez daha uzatabileceği ifade edildi. Açıklamalarda, Türkiye, İran ve Suriye'de aralıksız devam eden operasyonlarda 63 örgüt mensubunun öldüğü, 28 kişinin de örgütten kaçtığı bilgisi yer aldı.

Terör örgütü açıklamasında, geçen hafta sonu örgüte yönelik karadan ve havadan gerçekleştirilen operasyonlarda Suriye, İran ve Türkiye uyruklu ''Hedar Afrin'' kod adlı Hanife Ali (27), ''Sıla'' kod adlı Aliye Timur (23), ''Çektar Cudi'' kod adlı Salih Güleç (22), ''Mazlum'' kod adlı Yahya Musazade (21), ''Abbas Baran'' kod adlı Şeyh Ali (18) adlı 5 teröristin daha öldüğü duyuruldu.