BIST 2.787
DOLAR 17,94
EURO 18,36
ALTIN 1.034,64
HABER /  GÜNCEL

PKK Cizre'deki o görüntüleri açıkladı

Cizre'de bir grup gencin alternatif asayiş birimi töreni düzenlemesi üzerine KCK, yazılı açıklama yaptı.

Abone ol

KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı, Cizre’deki “asayiş” olayının, kendilerinin bir kararı ve planlaması olmadığını iddia etti. Örgüte göre görüntüler herhangi gençlik bir biriminin uyguladığı pratikten oluştu.

KİM BU GENÇLER?

Kamuoyu günlerdir Cizre'deki görüntüleri konuşuyor. Çözüm sürecini dinamitleyen fotoğraflar gündeme bomba gibi düştü. Basına yansıyan fotoğraflarda tek tip elbiseler giyen ve yüzlerini poşuyla saklayan bir grup genç askeri tören düzenliyordu. Peki bu organizasyonu kim yaptı? İddiaları yalanlayan PKK, görüntüleri “doğru ve yerinde olmayan çocukça bir davranış” şeklinde değerlendirdi. KCK, bu olaydan hareketle yapılan yorumları da “abartılı” buldu.

KCK'nın yazılı açıklaması örgüte yakınlığıyla bilinen ANF'de yer aldı. KCK bu konuda şu açıklamayı yaptı:

“Birkaç gün önce Cizre’de olduğu iddia edilen bir grup genç tarafından askeri tören görüntüsü verilerek bir asayişin kurulmuş olduğu belirtilmiştir. Hem bu töreni gerçekleştirenlerin çizdikleri görüntüyle, hem de Türk basını tarafından olayın yansıtılış biçimi hareketimizin şehirlerde farklı bir oluşuma gittiği yönünde belirlemeler yapılmış ve bazı siyasi çevreler de buna dayanarak yorumlar yapmışlardır.

HERHANGİ BİR GENÇLİK BİRİMİNİN UYGULADIĞI PRATİK

Kesinlikle hareketimizin bu türden herhangi bir yeni oluşumu geliştirme gibi bir kararı ve planlaması yoktur. Görüntüsü verdirilen tören ve orada sergilenen pratikle ilgili herhangi bir bilgimiz ve herhangi bir kararımız söz konusu değildir. Belli ki yerel, herhangi bir gençlik biriminin uyguladığı bir pratik olmaktadır. 

SÜRECİ SABOTE ETMEYE YÖNELİK

Çok çeşitli çevreler bu olayı abartarak sürece karşı yapılmış bir sabote girişimi gibi değerlendirmektedir. Ancak bu olay, herhangi bir örgüt kararı sonucu gelişen bir olay olmadığı gibi, sabote etmeye dönük bilinçli tasarlanmış bir olay olduğunu da sanmıyoruz.

BİR GRUP GENCİN ÇOCUKÇA DAVRANIŞI

Daha çok bir grup gencin doğru ve yerinde olmayan çocukça bir davranışı olduğu görülmektedir. Bu olaydan hareketle yapılan abartılı, başka yöne çekmeye çalışan değerlendirme biçimleri doğru değildir.

BU TÜR DAVRANIŞLARI TASVİP ETMİYORUZ

Herkes bilmeli ki biz hareket olarak bu tür davranışları tasvip etmemekteyiz Bu temelde Kürdistan’daki tüm yurtsever gençlik gruplarını bu tür kontrolsüz, isabetsiz, süreci zorlayacak, süreç karşıtı çevrelerin elinde alet olacak davranışlardan uzak durmaya çağırıyoruz. Tüm Kürdistan gençliğini ve halkımızı Önder Apo’nun geliştirdiği süreç çerçevesinde Demokratik Kurtuluş ve Özgür Yaşamı İnşa Hamlesi’ne güçlüce katılmaya ve doğru çizgide rol üstlenmeye çağırıyoruz.”

TARTIŞMALARIN MERKEZİNDEKİ CİZRE'DE DÜN AKŞAM OLAYLAR ÇIKTI

ŞIRNAK'ın Cizre İlçesi'nde dün gece İdil yolunu barikatlarla kapatmak isteyen göstericilere polis müdahale etti. Göstericiler polise molotof kokteyli, havai fişek ve taşlarla saldırdı. Cizre'de dün saat 21.00 sıralarında İdil yolunu barikatlarla trafiğe kapatan bir grup göstericiye, polis müdahale etti. Polise molotof kokteyli, ses bombası, havai fişek ve taşlarla saldıran bir grup gösterici ile polis arasında çatışma çıktı. Polis göstericilere tazyikli su ve gaz bombaları ile müdahale etti. Olaylar sırasında silah sesleri duyulurken, göstericiler ara sokaklara kaçıp dağıldı.

2696.jpg

ÖNCEKİ HABERLER
Yangın tarihi evi kül etti
Yangın tarihi evi kül etti
Hükümetten çok önemli adım!
Hükümetten çok önemli adım!
Gürsel Tekin’den o imama teşekkür
Gürsel Tekin’den o imama teşekkür
İşte dünyanın ölüm haritası!
İşte dünyanın ölüm haritası!
Reyhanlı soruşturmasında flaş gelişme
Reyhanlı soruşturmasında flaş gelişme
Televizyondan müzik dinleten işletmeciye ceza
Televizyondan müzik dinleten işletmeciye ceza
Kosova’da Türk vekile çirkin saldırı
Kosova’da Türk vekile çirkin saldırı
Bastığı mermer kırılınca kuyuya düştü
Bastığı mermer kırılınca kuyuya düştü
DSP’de kurultay heyecanı
DSP’de kurultay heyecanı
Günün önemli gelişmeleri (3)
Günün önemli gelişmeleri (3)