BIST 9.693
DOLAR 32,50
EURO 34,69
ALTIN 2.499,53
HABER /  DÜNYA

Papa escinsel rahip ve rahibeleri kovdu 'yaptığınız şey günah'..

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis, eşcinsel rahip ve rahibelerin ruhban sınıfına dahil olmamasını, görevde olanların da hemen görevlerini bırakmasını istedi...

Abone ol

KATOLİK dünyasının ruhani lideri Papa Francis, eşcinsel rahip ve rahibelerin ruhban sınıfına dahil olmamasını, din görevlisi pozisyonundan ayrılmalarının kendileri için çok daha iyi olacağını belirtti. Mesleğin Gücü isimli kitabında durumu 'ciddi bir mesele' olarak tanımlayan Papa, eşcinselliğin bugünlerde 'moda' olduğunu belirterek bu durumun kiliseyi de etkilediğini söyledi. 

KİLİSEDEKİ EŞCİNSELLER BENİ ENDİŞELENDİRİYOR... Katolik lider, kitabında bekarlık yeminini tutamayacak din görevlilerinin bulundukları yerden ayrılmalarını da istedi. "Kilisedeki eşcinsellikler beni endişelendiriyor" diyen Francis, ifadelerini şöyle sürdürdü: "Kendilerine emanet edilen erkeklere eğitim verecek rahip adaylarının, atanabilmeleri için önce insani ve duygusal olarak olgun olmaları gerekiyor. Bu aynı zamanda dini topluluklara girmeyi isteyen kadın rahibeler için de geçerli."

BUNDAN SONRA KABUL EDİLMEYECEKLER... Rahip ve rahibelerin hayatında böylesi bir duruma yer olmadığını kaydeden Papa, "Bundan dolayı eşcinsel eğilimleri olanlar papazlık, rahibelik ve vakıf hayatına kabul edilmeyeceklerdir" dedi. Papa'nın ruhban sınıfına dahil olmak isteyen yeni adayların daha sıkı bir değerlendirme sürecinden geçirilmesi gerektiğini bu ifadeleri, göreve geldiği 2013'ten bu yana en net açıklama olarak görüldü.

'EŞCİNSEL EYLEMLER GÜNAH'... Katolik Kilsesi'nde ruhban sınıfına girmek isteyen rahip, rahibe ve keşişler bekarlık yemini etmek durumunda. Kilise, eşcinsel eğilimlerin günah olmadığını ancak eşcinsel eylemlerin günah olduğunu belirtiyor. Papa Francis'in kitabı 3 Aralık'ta okuyucuyla buluşacak.

Budist rahip eşcinsel grup partisi yaptı kıskanç sevgili dünyaya ifşa ettiBudist rahip eşcinsel grup partisi yaptı kıskanç sevgili dünyaya ifşa ettiBudist rahip eşcinsel grup partisi yaptı kıskanç sevgili dünyaya ifşa ettiBudist rahip eşcinsel grup partisi yaptı kıskanç sevgili dünyaya ifşa ettiHABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN