BIST 1.441
DOLAR 8,45
EURO 10,23
ALTIN 498,49
HABER /  SEÇİM

Oy kulanırken nelere dikkat edilmeli?

Genel seçi için 53 milyon 765 bin 231 seçmen bugün sandık başına gidiyor. Peki oy verme işlemi sırasında nelere dikkat edilmeli? Hangi noktalara uymazsanız oyunuz geçersiz sayılır? İşte cevabı...

Abone ol

Milletvekili genel seçimi için 53 milyon 765 bin 231 seçmen bugün sandık başına gidiyor. Tüm yurtta 08.00-17.00 saatlerinde oy kullanılacak.

Seçime 20 siyasi parti katılacak, Türkiye genelinde 165 bağımsız milletvekili adayı yarışacak. Seçmen bilgi kağıdı gelmeyen vatandaşlar da oy kullanabilecek. Kağıdı bulunmayıp kütüğe kayıtlı olanlar, ibraz edecekleri kimlik belgeleriyle oy verebilecek.

İşte bugünkü seçim hakkında 'yapmanız ve yapmamanız gereken' her şey...


SEÇİMDE 20 PARTİ VAR

Seçimde 20 siyasi parti yarışacak. AK Parti, Anadolu Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, CHP, DP, DSP, Halkın Kurtuluş Partisi, HDP, Komünist Parti, MHP, Millet Partisi, Saadet Partisi ve Vatan Partisi 85 seçim çevresinde, Hak ve Özgürlükler Partisi 75 seçim çevresinde, Merkez Parti 73 seçim çevresinde, LDP 58 seçim çevresinde, DYP ve Yurt Partisi 56 seçim çevresinde, Toplumsal Uzlaşma, Reform ve Kalkınma Partisi 55 seçim çevresinde, Hak ve Adalet Partisi 43 seçim çevresinde seçime katılacak.

oy-kullanan-kadin.jpeg
SEÇMEN BİLGİ KAĞIDI GELMEYENLER NE YAPACAK?

Seçmen bilgi kağıtlarının dağıtım işlemi 1 Haziran'da sona erdi. Seçmen bilgi kağıdı gelmeyen vatandaşlar da oy kullanabilecek. Kağıdı bulunmayıp kütüğe kayıtlı olanlar, ibraz edecekleri kimlik belgeleriyle (nüfus kağıdı, resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, ehliyet, evlenme cüzdanı) oy verebilecekler.

DİKKAT! KİMLİĞİNİZDE TC NO. YAZMIYORSA...

Üzerinde T.C. kimlik numarası olmayan bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için bu belgelerin yanında seçmen bilgi kağıdını veya T.C. kimliğini ispata elverişli bir belgeyi de ibraz etmesi şart olacak.

HANGİ SANDIKTA OY KULLANACAĞIM?

Seçmenler, YSK'nın “www.ysk.gov.tr” internet sitesinden de hangi sandıkta oy kullanacaklarını öğrenebilecek.

OY VERME İŞLEMİ SAAT KAÇTA BAŞLIYOR, SAAT KAÇTA BİTİYOR?

Seçmenler, tüm yurtta, 7 Haziran Pazar günü yani bugün 08.00-17.00 saatlerinde oy verecek. Saat 17.00'ye geldiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sırayla oylarını kullanacak.

DIŞARIDAN SİZİ KİMSE GÖZETLEYEMEZ, MÜDAHALE EDEMEZ!

Kapalı oy verme yerleri, oyların gizliliğini ve seçmenlerin oylarını tam bir serbestlik içinde vermelerini sağlayacak, dışarıdan içerisinin gözetlenmesine imkan bırakmayacak durumda hazırlanacak.

oy-secim-1.jpeg
SANDIK ALANINA KİMLER GİREBİLİR?

Sandıkların, kapalı oy verme yerinin ve sandık kurulunun yerleştiği yer merkez olmak üzere yüz metre yarı çaplı alan sandık alanı olacak. Sandık alanına, sandık kurulu başkan ve üyeleriyle oy vermek üzere gelen seçmenler, siyasi partilerin adayları ve gözlemcileri, bağımsız adaylar ve gözlemcileri dışında hiç kimse giremeyecek.

SANDIK GÖREVLİLERİ NELERE DİKKAT ETMELİ?

Sandık başında görevli partili kurul üyeleri, adaylar ve gözlemciler (müşahitler), rozet, amblem veya partisini belirtir herhangi bir işaret taşımayacak.


Sandık alanında düzeni sandık kurulu başkanı sağlayacak. Başkan, düzeni bozmaya yeltenenleri uyaracak, uyarıyı dinlemeyenleri sandık alanı dışına çıkarabilecek.

HASTA VE YAŞLILARA ÖNCELİK

Sandık alanında alınacak tedbirler, seçmenlerin sandık başı işlemlerini izlemelerini engelleyecek nitelikte olamayacak. Sandık kurulu başkanının çağırdığı zabıta kuvvetleri dışında zabıta amir ve memurları ile resmi üniforma giymiş kimseler ve silah taşıyanlar sandık alanına giremeyecek. Oy verme işlemi sırasında gebeler, hastalar, engelliler ve yaşlılara öncelik tanınacak.

OKUMA YAZMA BİLMEYEN SEÇMEN NE YAPACAK?

Okuma yazma bilmeyen seçmene, yardım istemesi durumunda, sandık kurulu başkanı parti işaretlerinin hangisinin hangi partiye ait olduğunu açıklayacak.

oy-secim-2.jpeg 
24.00'E KADAR ALKOLLÜ İÇKİ YASAK 

Oy verme günü saat 06.00'dan 24.00'e kadar alkollü içki satılamayacak, içkili ve umumi yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak, eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalacak, eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek.

oy3.jpeg


MEDYA VE BASINDA SEÇİM YORUM VE TAHMİNİ YASAK!

Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka kimse silah taşıyamayacak. Radyolar ve her türlü yayın organlarınca saat 18.00'e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak. Radyolarda ve her türlü yayın organlarında 18.00-21.00 saatleri arasında ancak YSK tarafından seçim ile ilgili verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilecek.


YAYINLAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Bütün yayınlar saat 21.00'den sonra serbest olacak ancak YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00'den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.

SON SEÇİM SONUÇLARI İL İL-ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

SEÇİM SONUÇLARI SON DURUMU, HDP VE AKP OY ORANI-OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

HDP SEÇİM SONUÇLARI BARAJI GEÇTİ Mİ SON OYU NE? OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ
 
ÖNCEKİ HABERLER
Doktor içki arkadaşını boğarak öldürdü
Bursa milletvekili sayısı 2015 seçim sonuçları
Bolu milletvekili sayısı 2015 seçim sonuçları
Bitlis milletvekili sayısı 2015 seçim sonuçları
Bilecik milletvekili sayısı 2015 seçim sonuçları
Bayburt milletvekili sayısı 2015 seçim sonuçları
TEOG sınav sonuçları yarın açıklanıyor
Bartın milletvekili sayısı 2015 seçim sonuçları
Balıkesir milletvekili sayısı 2015 seçim sonuçları
Aydın milletvekili sayısı 2015 seçim sonuçları
Yorumlar 1 yorum