BIST 1.127
DOLAR 6,98
EURO 8,23
ALTIN 442,54
HABER /  EKONOMİ

ÖTV alınmayacak ürünler listesi ve konutta yeni KDV düzenlemesi

ÖTV'ler sıfırlandı. Bakanlar Kurulu son dakika kararıyla klima, buzdolabı, çamaşır makinesi, termosifon, elektrikli süpür ve küçük ev aletlerinde ÖTV'leri 30 Nisan'a kadar sıfırladı. Konut satışında KDV oranları ise yeniden düzenlendi.

Abone ol

Bakanlar Kurulu'ndan son dakika ÖTV ve KDV kararı geldi. Bakanlar Kurulu klima, buzdolabı, çamaşır makinesi, termosifon, elektrikli süpürge vebazı küçük ev aletlerinden alınan özel tüketim vergisi-ÖTV'yi 30 Nisan'a kadar sıfırladı. Konutta ise KDV düzenlemesi yaptı. Bakanlar Kurulu ayrıca gross tonilatoyu geçmeyen gezinti gemileri, yatlar, kotralar ve teknelerden alınan ÖTV'yi herhangi bir süre sınırlaması olmaksızın sıfırladı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan konuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararına göre, ÖTV kanununa ekli (IV) sayılı listede yer alan ve klima, buzdolapları, derin dondurucular, gazla çalışan su ısıtıcıları, termosifonlar, çamaşır ve çamaşır kurutma makineleri, bulaşık makineleri, elektrik süpürgesi, gıdave meyve presleri ile elektrikli küçük ev aletlerine uygulanan ÖTV'yi 30 Nisan'a kadar sıfırladı. Bakanlar Kurulu kararıyla ayrıca, ahşap ve plastikmobilyalar, koltuklar ve büro mobilyalarına uygulanan ÖTV oranı da 30 Nisan'a kadar yüzde 8 olarak tespit edildi.

KONUT SATIŞI YENİ KDV ORANLARI

Aynı Bakanlar Kurulu kararıyla, yapı ruhsatı 1 Ocak 2013 ile 31 Aralık 2016 arasında alınmış konut inşaat projeleri ile kamutarafından ihalesi 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren yapılan konut inşaatı projelerinde; metrekare vergi değeri 500 TL - 1,000 TL arasında olan konutların tesliminde yüzde 8 KDV uygulanması hüküm altına alındı.

Bu kapsamda, metrekare vergi değeri 1,000 TL ve üzeri konutların tesliminde uygulanacak KDV oranı da yüzde 18 olacak.Yapı ruhsatı 1 Ocak'tan sonra alınan konut inşaatı projeleri ile kamu tarafından ihalesi 1 Ocak'tan itibaren yapılacak konut inşaatı projelerinde ise metrekare vergi değeri 1,000 TL ile 2,000 TL arasında olan konutların tesliminde yüzde 8, 2,000 TL üzerinde olan konutların tesliminde de yüzde 18 KDV uygulanacak.

NACİ AĞBAL'DAN ÖTV DÜZENLEMESİ İÇİN AÇIKLAMA

Anadolu Ajansı Editör Masası'nda düzenlemeye ilişkin soruları yanıtlayan Maliye Bakanı Naci Ağbal, vergi indirimlerinin (Resmi Gazete'de yayımlanan ÖTV ve KDV indirimi kararları) bir miktar vergi kaybına neden olacağını belirterek, "Yaptığımız hesaplamalara göre, gerek ÖTV gerek KDV'de yaptığımız düzenlemelerin bütçeye yaklaşık 1 milyar lira maliyeti olacak" dedi.

Ağbal şöyle devam etti:

"(Mobilya ve beyaz eşyada vergi indirimi) 3 ay süreyle KDV oranını mobilyada yüzde 18'den 8'e düşürdük. Beyaz eşyada yüzde 6,7 ÖTV var. 3 ay süreyle beyaz eşyadaki ÖTV'yi sıfırlıyoruz. ÖTV 3 ay boyunca alınmayacak. Yapmış olduğumuz indirimler özellikle içinde bulunduğumuz süreçte vatandaşlarımızın alışverişlerini artıracak, ekonomiye ciddi anlamda canlılık getirecek.

KONUTTA KDV İNDİRİMİ

Geçen yılın eylül ayında başlayıp (bu yılın) mart sonunda biten konut teslimlerinde KDV indirimi vardı. Konut teslimlerindeki yüzde 18 KDV'yi yüzde 8'e düşürmüştük. Bu süreyi mart sonundan eylül sonuna uzatıyoruz.

ÖNCEKİ HABERLER
Esad rejiminden flaş Türkiye hamlesi!
Pişkin pişkin gülmüştü onlar hakkında karar verildi
Engelli kadına tuvalette tecavüz
Diyanet'ten izdivaç programlarıyla ilgili uyarı
Kargo devine kayyum atandı! Türk CEO böyle duyurdu
Kurban etini ızgara yaparken nelere dikkat edilmeli, nasıl yapılır?
Yorumlar 24 yorum