BIST 7.805
DOLAR 28,98
EURO 31,19
ALTIN 1.855,88
HABER /  GÜNCEL  /  EĞİTİM

ÖSYM soruları paralı oldu!

ÖSYM işi ticarete döktü. Yapılan sınavların soruları yayın kuruluşlarına bundan sonra parayla satılacak.

Abone ol

ÖSYM, YGS ve LYS sorularını gazetelere parayla satma kararı aldı. Soruları yayımlayacak kuruluşlar ÖSYM'ye sınav başına 150 bin lira ödeyecek. Sınav sonrası soruları yayınlama hakkı ise sadece TRT'nin.

Milliyet'in haberine göre karara YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan karşı çıktı, ancak ÖSYM Başkan Vekili Prof. Dr. Ali Demir geri adım atmadı. Sorular geçen yıllarda özel televizyon ve gazetelere ücretsiz olarak verilirken bu yıl YGS ve LYS sorularını yayımlamak isteyen gazetelere 150 bin lira ödeme koşulu getirildi. ÖSYM'nin TRT'yle yaptığı protokol çerçevesinde, özel televizyon kanalları da soruları hiçbir şekilde yayımlayamayacak. Sınav sorularının yayın hakkı yalnızca TRT'de olacak.

Karara göre, ÖSYM ile medya kuruluşu arasında bir sözleşme imzalanacak. Medya kuruluşu parayı cuma günü mesai saati bitimine kadar bankaya yatıracak. YGS ve LYS sorularını aynı pakette almak isteyen medya kuruluşuna 50 bin lira indirim yapılacak. Bankaya, YGS ve LYS soru paketi için 150 bin lira, yalnızca YGS soruları için 100 bin lira veya yalnızca LYS soruları için yine 100 bin lira yatırılacak.

YAYIN HAKKI TRT'DE

YGS soruları, sınavın bitiminden 2 saat sonra yalnızca devlet televizyonu TRT'den yayımlanabilecek. Özel televizyonlar soruları yayımlayamayacak, uzman yorumlarına yer veremeyecek. Sorular, sınavdan 3-4 gün sonra ÖSYM'nin internet sitesinden kullanıma açılacak. Geçen yıllarda ÖSYM, tüm basın kuruluşlarına sınavdan 2 saat sonra soruları ücretsiz olarak dağıtıyordu. ÖSYM, gazetelerden son kez 2005'te para aldı. 2006'da sorular ücretsiz olarak internet üzerinden şifreyle verildi. Geçen yıllarda cüzi rakamların kurum hesabına yatırıldığı görüldü.